MENÜ

Mutlaka Görülmesi Gereken Doğa Olayları

İlham
4 Dakikalık Okuma Garenta

Doğa bize dünya üzerinde kimsenin yapamayacağı sürprizleri yapar. Bu büyülü sürprizler de gezgin ruhumuzu harekete geçirir ve gezi planımızı yönlendirir. Türkiye sınırları içinde bulunan doğal güzellikler, rotamızı belirleyen en güçlü etkenlerden biri. Doğal güzellikler bir yana, yılın belli zamanlarında gerçekleşen, uzak coğrafyaların yaşadığı ve mutlaka görülmesi gereken doğa olayları da var. Biz en görülesi olanlarından bahsedelim. Belli mi olur, belki bu güzelliklere dünya gözüyle siz de şahit olmak istersiniz.

 

Göğe Bakma Durağı: Kuzey Işıkları

 

 

Muhteşem doğa olaylarının en bilineni ve en çok rağbet göreni Kuzey Işıkları. Gökyüzünün rengarenk ışıklar saçtığı bu ışık olayı, sizi bir çizgi film kahramanı gibi hissettirebilir. Güneş, atmosfere ve diğer gezegenlere enerji yüklü ışıklar gönderiyor ve ayrı katmanlarda farklı farklı renkler oluşuyor. Bu da gökyüzünün muhteşem bir manzaraya sahip olmasını sağlıyor. Gökyüzü kırmızı renge büründüyse 150 mil, yeşile boyandıysa 100 mil, mor ve maviysa bu olay 60 mil uzakta gerçekleşiyor demektir. Aurora Borealis diye de bilinen bu doğa olayı, kuzey ülkelerinde görülüyor. Kasım ayından mart ayına kadar bu muhteşem güzelliği izleme şansınız bulunuyor. Faroe Adaları, Norveç Tromso ile Svalbard ve İsveç Kirina en bilinen kuzey ışıkları rotalarından.

 

Karanlık Fobisi Olanlar Buraya: Beyaz Geceler

 

 

Beyaz geceler… İsmi pek romantik bu doğa olayı, mayıs ayından temmuz ayının ortasına kadar yani tam 2 ay boyunca Güneş’in 03.00’te doğup 00.00’da batmasıyla oluşuyor. Bu 3 saatlik sürede de hava tamamen karanlık olmuyor. Yani 2 ay boyunca hava kararmıyor diyebiliriz. St. Petersburg bu konuda çok ünlü. Kuzeye olan yakınlığıyla her sene büyük bir turist kitlesini ağırlıyor. Bunun dışında diğer kuzey ülkeleri de beyaz gecelerden nasibini alıyor. O zaman bu muhteşem doğa olayı, karanlık sevmeyenlere gelsin…

 

Korkunç Güzel: Catatumbo Şimşekleri

 

 

Kaynak

 

Şimdi bir nehir düşünün. Gece gündüz hep ışıklı. Ama olay nehirde değil. Üzerinde sürekli çakıp duran şimşeklerde. Venezuela’da bulunan Catatumbo Nehri’nde yılda 160 gece ve her gece 10 saat boyunca şimşekler çakıyor. Böylece gece saatlerinde gökyüzü, binlerce şimşeğin doğal yoldan yarattığı elektriğin etkisiyle dokuz saat boyunca aydınlanıyor. And Dağlarından gelen rüzgarlar ile bölgenin bataklıklarından yükselen metan gazının etkileşime geçmesinin bu şimşeklerin oluşmasını sağladığı düşünülüyor. Bu manzarayı ne kadar canlı canlı görmek istersiniz bilemeyiz. Ama ortaya çıkan fotoğraflar muazzam.

 

Suda Yüzen Yıldızlar: Biyoyansıma

 

 

Kaynak

 

Ve dünya üzerinde görüp görebileceğiniz en güzel görüntülerden biri hiç şüphesiz sea of stars yani biyoyansıma. Bu doğa olayı sayesinde deniz ışıl ışıl. Denize yıldızlı bir gökyüzü görünümü veren kahramanlar ise ateş böcekleri. Bu olay en sık Maldivlerdeki adalardan biri olan Vaadhoo’da görülüyor. Kıyıdaki ateş böceklerin bu benzersiz gösterisine rastladığınızda doğanın kusursuzluğunu hissedeceğinize eminiz.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN