MENÜ

Tarihin ve Doğanın İçinde: Muğla’dan Datça’ya Doğru Yol Alıyoruz

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

 

“Başka türlü bir şey benim istediğim

 

Ne ağaca benzer ne buluta benzer

 

Burası gibi değil gideceğim memleket

 

Denizi ayrı deniz, havası ayrı hava…”

 

Can Yücel 

 

Ülkemizdeki koylar, sahiller, tarihi güzellikler şairlere şiirler yazdıran cinstendir, ama öyle bir yer daha var ki havasıyla, suyuyla bir başka. Akdeniz ve Ege’nin birleştiği bir noktada yer alan Datça, aşka göz kırpan bir sığınak konumunda. 

 

Datça’dayken gözlerinizi kapattığınızda esen serin rüzgarla beraber rüyalara dalabilir, masmavi denize karşı tüm dünyadan soyutlanabilirsiniz. Peki, herkesten ve her şeyden uzaklaşabileceğiniz, püfür püfür esen bir güzergah arıyorsanız Datça’ya doğru yola çıkmaya ne dersiniz? 

 

Haydi, hep beraber tarihin ve doğanın derinliklerine doğru yolculuğa çıkalım, Datça doğa yürüyüşleri ile kendimize gelelim. Yalnız unutmayın, aceleniz varsa işiniz yok Datça’da! 

 

Datça Nerede? 

 

tarih-in-ve-doganin-icinde-datca-nerede.

 

Muğla’ya bağlı ilçelerden biri olan Datça, Ege’nin gizli cennetlerinden. İsmini, üzerinde bulunduğu Datça Yarımadası’ndan alan ilçe; Bodrum, Çeşme, Alaçatı gibi popüler tatil yerlerinin aksine son derece sakin bir atmosfere sahip. 

 

Yunanistan’a bağlı olan Simi Adası, Datça’nın komşularından biri sayılabilir. Elinizi atsanız dokunabileceksiniz gibi görünen adaya Datça’dan günübirlik turlar düzenleniyor. Toplamda 9 kasabası bulunan Datça’nın en tanınmış noktası ise Mesudiye. Peki, Muğla’dan Datça’ya nasıl gidilir ve Muğla’dan Datça kaç km?

 

Muğla’dan Datça’ya Nasıl Gidilir? 

 

tarih-in-ve-doga-nin-icinde-mugla-dan-datca-ya-nasil-gidilir.

 

Muğla ile Datça arası yaklaşık 120 km, ancak yollar epey virajlı ve sapa. Bu yolu D550 yolu üzerinden özel aracınızla 2.5 saat gibi bir sürede tamamlayabilirsiniz. Özel aracınız yoksa da Muğla araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Datça’da gezilecek çok fazla yer olduğu için altınızda bir araç olması, seyahatinizi daha keyifli hale getirir. 

 

Ayrıca Bodrum’dan kalkan feribotlarla da Datça’ya ulaşmanız mümkün. Datça feribot seferlerini kontrol edip planlamanızı ona göre yapabilirsiniz. Feribota karavanınız, arabanız, motosikletiniz ya da bisikletinizle binebilirsiniz. Hava yolunu tercih ederseniz de öncelikle Dalaman Havaalanı’na uçmanız gerekiyor. Daha sonra havaalanından aktarma yaparak Datça’ya gidebilirsiniz. 

 

Datça’da Gezilecek Yerler 

 

tarih-in-ve-doga-nin-icinde-datca-da-gezilecek-yer-ler

 

Datça’ya gittiğiniz zaman sizi sadece harika bir deniz beklemiyor. Datça tarihi yerleri, kültürü ve doğası ile de hayli zengin bir lokasyon. Buraya geldiğinizde zamanın ne kadar ağır ve dolu geçtiğini fark edeceksiniz. 

 

  • Eski Datça

 

tarih-in-doga-nin-icin-de-eski-datca

 

Kaynak

 

Eski Datça demek en çok Can Yücel demek. Bu bölge onunla özdeşleşmiş durumda. Yaşadığı ev de burada yer alıyor; ama Eski Datça denizden biraz uzakta bulunan, badem ve zeytin tarımı yapılan bir köy aslında. 

 

Taş döşeli sokakları, el sanatlarının sergilendiği tezgahları ve sevimli dükkanlarıyla hayli nostaljik bir nokta olan Eski Datça’da gezinirken harika fotoğraflar çekebilir, yorulup mola verdiğinizde bol bol doğal limonata içebilirsiniz. 

 

  • Palamutbükü

 

tarih-in-ve-doga-nin-icin-de-palamutbuku

 

Kaynak

 

Datça’nın en nefis koylarından biri olan Palamutbükü’nde denizin rengi ve berraklığı sizi hayrete düşürebilir. Datça merkezden 25 km uzaklıkta bulunan Palamutbükü civarında kamp ve konaklama alanları da mevcut.  

 

Yeşil ve mavinin ihtişamla parladığı bir güzergah olan Palamutbükü, Datça’nın Akdeniz’e bakan tarafında yer alıyor. Datça’ya geldiğinizde mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz bu koyu Ovabükü ve Kızılbük plajları takip ediyor. 

 

  • Knidos Antik Kenti 

 

tarih-in-ve-doga-nin-icin-de-knidos-antik-kenti

 

Knidos Antik Kenti, Datça’nın binlerce yıllık mazisini anlatan muazzam bir köşe. Burası zamanının en önemli ticaret ve kültür merkezlerinden birisiymiş. O yüzden Knidos Antik Kenti’ni görmeden Datça seyahatinizi tamamlamamalısınız. 

 

Datça’ya yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alan Knidos Antik Kenti aynı zamanda Karia toprakları olarak da anılıyor.

 

  • Datça Aktur 

 

tarih-in-ve-doga-nin-icin-de-datca-aktur

 

Kaynak

 

Datça Aktur çam ağaçlarıyla kaplı müthiş bir doğal alan. Buraya geldiğinizde denizin temizliğine ve maviliğine şaşırabilirsiniz. Mavi bayraklı koylarıyla meşhur bölge, kamp yapmak için ülkemizdeki en güzel köşelerden biri.

 

Datça’nın merkezine 30 km, Muğla’ya ise 95 km uzaklıkta bulunan Aktur, eşsiz bir orman içerisinde denizi keserek uykuya dalmak ve içinizin huzurla dolmasını istiyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir yer. 

 

  • Ovabükü

 

tarih-in-ve-doga-nin-icin-de-Ovabuku

 

Kaynak

 

Ovabükü, Datça’nın merkezine 15 km mesafede bulunuyor ve uzun kumsalıyla dikkat çekiyor. Hayli şirin bir belde olan Ovabükü daha çok çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. 

 

Burası Datça’nın ünlü koylarından bir tanesi ve dilerseniz civardaki pansiyonlarda da kalabilirsiniz. Sakinliğiyle ve kumsalıyla sizi etkileyecek bir yer olan Ovabükü’nde ailenizle çok güzel zaman geçirmeniz mümkün. 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN