MENÜ

Mevlana’yı Ararken: Ankara’dan Konya’ya Yolculuk

Rota
3 Dakikalık Okuma Garenta

Büyük olasılıkla siz de Mevlana sözlerinden alıntı yaptınız. Belki arkadaşınıza tavsiye vermek için yaptınız bunu. Belki de sosyal medyada sadece anlamlı bir şeyler paylaşmak istediğiniz için… Bunu bilemeyiz ama şunu söyleyebiliriz ki sosyal medyada paylaşılan çoğu Mevlana sözü, aslında ona ait değil. Bilerek ya da bilmeyerek insanlar bazen onunla hiç alakası olmayan cümleleri bile Mevlana’ya aitmiş gibi paylaşıyor. Tıpkı Turgut Uyar şiiri paylaşan insanlar gibi. Sosyal medyada Turgut Uyar ismiyle paylaşılan birçok şiirin aslında ona ait olmadığını bilmiyor muydunuz?

 

İlginç bilgiler kuşağının sonuna geldik. Şimdi yola çıkacağız, sırt çantanızı hazırlamaya başlayın. Mevlana’yı şehrinde ziyaret ediyoruz.

 

Semazenler, Geliyoruz: Ankara’dan Konya’ya Nasıl Gidilir?

 

Ankara’dan Konya’ya gitmek için D750 ve D715 otoyolu üzerinden yaklaşık 260 km bir mesafeyi tamamlamak gerekiyor. Bu yolculuk trafik yoğunluğu yoksa ve molaları hesaba katmazsanız ortalama 3 buçuk saat sürüyor. Düzenli olarak bakım çalışması yapılan yol, virajsız ve engebesiz yapısıyla keyifli bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Yolculuk için her şey tamam ama aracım nerede diyorsanız sizi Garenta Ankara şubemize bekliyoruz.

 

Ankara Konya Yolu Üzerinde Mola Verilebilecek Yerler

 

  • Kulu

İsveç’e verdiği yoğun göç ile adını duyuran Kulu ilçesi, yaz mevsiminde nüfusunu ikiye katlıyor. Kulu ilçesinde mola vererek çevrede bulunan restoranlarda lezzetli dönerler yiyebilirsiniz.

 

Bölgenin en modern ilçelerinden Kulu’da, İsveç’e göçtükten sonra ana yurda geri dönenler estetik görünümlü evler yaptırmışlar. İsveç banliyö evlerinden ilham alınarak yapılmış bu evler ilginç fotoğraf karelerine dönüşebilirler.

 

Son Durak: Konya

 

konya

 

Mevlana’nın kenti Konya, tarihi eserleri ve etli ekmeğiyle meşhur bir şehir. Konya gezilecek yerleri konusunda kendinize bir liste hazırlamanız gerekebilir çünkü şehir tarihle bütünleşmiş durumda. Mevlana Müzesi, Karatay Medresesi, Alaeddin Camii, Arkeoloji Müzesi, Meram Bağları ve Japon Kyoto Parkı; Konya görülmesi gereken yerlerin ilk sıralarında bulunuyor.

 

Konya yolculuğunuzda manevi duygularınızı uyandıracak semazen gösterilerine mutlaka katılın.

 

Konya gezinizde etli ekmek dışında tadabileceğiniz yöresel birçok tarif var. Pizza ve lahmacuna benzeyen yağlama bunlardan biri. Kahvaltıda mükemmel gidiyor!

 

Ön yargılarınızı yıkın, eğer varlarsa. Yola çıkın ve özgürlüğünüzün tadını çıkarın.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Türkiye, dört mevsimin doyasıya yaşanabildiği ve farklı güzelliklere doğru yol alınabildiği eşsiz bir ülke. Özellikle bir temaya dayalı olan deneyim…

INSTAGRAM'DAN