MENÜ

Adım Adım Doğaya: Likya Turu Esintisi

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

“Seyahat için yaptığın yatırım, kendin için yaptığın en iyi yatırımdır.” Matthew Karsten

 

Seyahat etmek; farklı insanlar ve kültürler tanımanızı, ilginç lezzetler tatmanızı ve yeni bir bakış açısı kazanarak dönüşmenizi sağlar. O yüzden dünyayı başka bir gözle görmenize yardım edecek türden yolculuklar kendinize yapacağınız en iyi yatırımdır.

 

Ülkemizin sahip olduğu göz kamaştırıcı güzellikleri, doğal ve tarihi rotaları düşününce bu konuda hayli şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz. Mavi ve yeşilin kucaklaştığı güzergahları, antik kent dokularını, özgürlük hissiyatını seviyorsanız tam size göre bir önerimiz var: Likya Yolu macerasına ne dersiniz?

 

Güney’in en uzun ve en ünlü rotası olan Likya Yolu için bir tur hazırladık. Hazırsanız manzaralarıyla göz alan, ufuk açan Likya Yolu’na doğru uzanalım.

 

Likya Yolu Nerede?

 

likya-yolu-nerede

 

Likya Yolu, batıda Muğla’nın Köyceğiz ilçesi, kuzeyde Burdur’un Gölhisar ilçesi ve doğuda Antalya arasında kalan bölgeyi kapsıyor. Adını da eski zamanlarda burada yaşamış olan Likya uygarlığından alıyor. 

 

Likya Yolu üzerinde birçok şehir kuran Likyalılar, Patara başkent olmak üzere özerk bir yönetim modelini benimsemişler. “Likya Yolu kaç km?” diye düşünüyorsanız hemen söyleyelim. Bu yolun toplam uzunluğu 555 km. Peki, bu yol üzerinde nereleri görmek gerekir? Beraber bakalım.  

 

Akyaka

 

akkaya-tekne-turu

 

Akyaka, Gökova Körfezi’nin doğu ucunda yer alan bir turizm merkezi. Bölge eski bir balıkçı kasabası ve burada Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın adıyla anılan çok ünlü bir plaj var. Meşhur deniz altı kaşifi Jacques Cousteau bu bölge için ‘Dünyanın Cenneti’ yakıştırması yapmış.

 

Yeşil Deniz, Gelibolu Adası, Sedir Adası, Kleopatra Plajı, İncekum ve Lacivert Koy bölgede hayranlık uyandıran yerlerin başında gelir. 

 

Akyaka’ya Nasıl Gidilir? 

 

akkaya-ya-nasil-gidilir

 

Akyaka, Muğla iline bağlı bir tatil beldesi ve Muğla’ya 18 km uzaklıkta yer alır. Eğer özel bir aracınız yoksa Muğla’dan  araç kiralama yaparak bölgeye ulaşabilirsiniz. 

 

Ayrıca Akyaka’ya giden şehirler arası otobüsleri ya da hava yolu seçeneğini de kullanabilirsiniz. Akyaka’ya Milas Bodrum Havalimanı üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Dalyan

 

Dalyan'a nasıl gidilir?

 

Dalyan; bakir doğası, tertemiz denizi ve tarihi dokusuyla huzur dolu bir tatil beldesi. Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren kanal üzerinde konumlanan bölge, sahip olduğu yemyeşil ormanlar sayesinde adeta bir oksijen deposu. 

 

Burası da tıpkı Akyaka gibi eski bir balıkçı kasabası. Doğanın armağanı konumunda bulunan İztuzu Plajı, Kaunos Antik Kenti ve Sülüngür Gölü buradaki güzelliklerden sadece birkaçı.  

 

Akyaka’dan Dalyan’a Nasıl Gidilir? 

 

 dalyan-a-nasil-gidilir

 

Dalyan, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı ve Akyaka’ya yaklaşık 60 km mesafede bulunur. Akyaka’dan Dalyan’a D400 kara yolu üzerinden 50 dakikada ulaşabilir ve doğanın içinde huzur bulmaya devam edebilirsiniz.

Göcek 

 

gocek

 

Göcek, Fethiye Körfezi’nde bulunur ve dünyanın sayılı yat merkezlerinden biri olarak kabul edilir. Toros Dağlarının bittiği yerde konumlanan bölge, Türkiye’de mavi yolculuk denildiği zaman akla ilk gelen yer konumunda. 

 

Berrak denizi, yeşille mavinin buluştuğu doğası ve samimi halkı sayesinde burası benzersiz bir tatil cenneti. Yassıca ve Göcek Adası, Günlüklü ve Hamam koyları ile adını ünlü ressamımız Bedri Rahmi Eyüboğlu’nda alan Bedri Rahmi Koyu burada göreceğiniz güzelliklerin başında gelir.

 

Dalyan’dan Göcek’e Nasıl Gidilir?

 

gocek-e-nasil-gidilir

 

Dalyan ile Göcek’in arası 33 km ve bu mesafeyi aracınızla D400 yolu üzerinden 40 dakikada alabilirsiniz. Ayrıca Göcek, Dalaman Havalimanı’na da 18 km mesafede yer alır ve bölgeye sürekli şekilde şehirler arası otobüsler çalışır.

 

Ölüdeniz 

 

Oludeniz

 

Ölüdeniz, Babadağ’ın eteğinde bulunan ve göz alıcı güzellikleriyle ışıldayan bir bölge. Milli park konumundaki tabiat parkıyla dünyaca ünlü olan Ölüdeniz, akvaryum gibi bir denize ve eşsiz bir doğaya sahip. 

 

Aşık olunası manzaralarıyla sizleri karşılayan beldede Kelebekler Vadisi, Gemiler Adası, Soğuksu Koyu ve Babadağ mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur. 

 

Göcek’ten Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir?

 

oludeniz-e-nasil-gidilir

 

Fethiye’ye bağlı olan Ölüdeniz ile Göcek arası yaklaşık 40 km ve D400 yolu üzerinden bu mesafeyi 50 dakikada alabilirsiniz. 

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Bisiklet, tarifsiz bir tutkuyu ifade eder. Bu tutku, dağ bisikleti ya da şehir bisikleti fark etmeksizin yaşanır ve pedallar çevrilip…

INSTAGRAM'DAN