MENÜ

Kurban Bayramı’nda Sürücülerin Dikkat Etmesi Gereken 10 Nokta

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

Kurban Bayramı tatili, bütün bir haftayı kapsadığı zaman yüzler güler. Tatil planları yapılır, rotalar belirlenir ve yolculuğa çıkılır. Kimisi ailesine kavuşur, kimisi sevgilisine; kimisi ise deniz, kum ve güneşin peşine düşer. Varış noktası neresi olursa olsun, bayram tatilinde her sürücüyü otobanların bazı yerlerinde yoğun bir trafik bekleyecek. Bu nedenle yola çıkacak sürücülerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar var.

 

İstanbul’un bayram trafiği pek meşhurdur. İstanbul’dan yola çıkmayı düşünüyorsanız tatilin başlangıcından bir gün ya da iki gün sonra yolculuğu başlatmanız, yoğun trafikten kaçınabilmenizi sağlayabilir. “Bayram trafiği ne zaman başlar?” sorusunun cevabını merak edenler için söyleyelim: Bayram tatilinin başladığı ilk günde trafik yoğun olur.

 

1- Karayolları İşaret ve İşaretçilerine Dikkat Edin

 

 

Kurban Bayramı’nda uzun yola çıkacakların dikkat etmesi gereken ilk şey, trafik işaretleri ve görevlileri. Karayolları Genel Müdürlüğü, bu tür zamanlarda trafik yoğunluğuna karşı mesai yapar ve daha çok personelle hizmet verir. Sürücülere de hiz limitlerine uyma ve Karayolları Genel Müdürlüğü personellerinin yönlendirmelerine dikkat etme görevleri düşer. Trafik kazalarını tamamen hayatımızdan çıkarmak istiyorsak trafik kurallarına bütünü ile uymamız yeterli.

 

2- Yola Çıkmadan Önce İyice Dinlenin

 

 

Kurban Bayramı tatili gibi zamanlarda sürücülerin dikkatsizliğine en çok neden olan şey yorgunluktur. Araba sürme teknikleri konusunda ne kadar iyi olursanız olun, yorgunluk sizin en büyük düşmanınız olur. Yola çıkmadan önce iyice dinlenin, gevşeyin ve kendinize vakit ayırın. Yolculuk öncesi bavul toplama gibi etkinlikler sizi çok yoracaksa bu tür işleri son ana bırakmayın. Böylece yola çıkacağınız saatte panik yaşamazsınız.

 

3- Aracınızın Bakımlarını Yaptırın

 

 

Trafik kazalarına neden olan etmenlerden biri de otomobil muayenelerini zamanında yaptırmamış olmak. Uzun yola çıkmadan önce otomobilinizin tüm bakımlarını ve muayenelerini yaptırdığınızdan emin olun. Hiçbir noktayı es geçmeyin. En küçük arızanın bile büyük sorunlara yol açabileceğini unutmayın. Uzun yolculuk  için otomobilinizi yeterli görmüyorsanız araç kiralamayı düşünebilirsiniz.

 

4- Aracınızın Koltuğunu En Rahat Konuma Getirin

 

 

Otomobil kullanırken rahat hissediyor olmanız önemli. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu: Koltuğunuz olabildiğince rahat olmalı, ama sizi rehavete sürükleyecek kadar da rahat olmamalı. Yola çıkmadan önce sürücü koltuğunda biraz vakit geçirerek size en rahat konumu ayarlayın. Böylece sürüş esnasında koltuğun oluşturabileceği rahatsızlığın dikkatinizi dağıtmasının önüne geçebilirsiniz.

 

5- Asla Aşırı Hız Yapmayın

 

 

Yol bomboş ve dümdüz olabilir ya da gitmek istediğiniz yere hızlı bir şekilde varmak istiyor olabilirsiniz. Bunların hiçbiri hız limitlerine uymamanız için gerekçe değil. Otobanlarda her zaman hız limitlerine uyun ve asla aşırı hız yapmayın.

 

6- Otomobil Sürerken Sohbet Etmeyin

 

 

Uzun yollarda sessizlik sıkıcı olabilir, ama sürücünün dikkati için gereklidir. Yolcularınız kendi aralarında sohbet ediyor olabilir. Mümkün olduğunca katılmamaya ve onlara dikkat kesilmemeye çalışın. Anlık bir dikkat dağınıklığı, telafi edemeyeceğiniz sorunlara yol açabilir.

 

7- Telefon Kullanmayın

 

 

Özellikle uzun yollarda daha fazla dikkatli olmak gerekir. Araç kullanırken asla telefon kullanmayın ve her zaman emniyet kemerinizi takın. Bu iki kural, hayatınızda asla ödün vermediğiniz iki sürüş prensibiniz olsun.

 

8- Selektör Dilini Öğrenin

 

 

Selektör, sürücülerin yol esnasında birbirleri ile iletişim kurmasına olanak tanır. Trafik akarken ileride sizi sıra dışı durumlar bekliyorsa çoğunlukla sürücüler sizi selektörle uyarır. Karşı yönden gelen ya da önünüzde devam eden araç, 2 ya da 3 kez selektör yapıyorsa kesinlikle dikkat seviyenizi arttırın.

 

9- Islak Yollarda, Yağmurlu Havalarda Hız Düşürün

 

 

Islak ve buzlu yollarda hız, aracın kaymasına neden olabilir. Böyle durumlarda, sürücünün, aracı kontrol edebilmesi daha da zordur. Bu nedenle yolların ıslak olduğunu fark ettiğiniz zaman hızınızı %50 oranında azaltın.

 

10- Uykunuz Gelirse Çekin Uygun bir Yere

 

 

Yol esnasında uykunuz gelebilir. Bu çok normal. Uzun yolda uykunuz gelirse yolunuzun üzerindeki ilk uygun yerde kenara çekerek biraz dinlenin. Yanınızda aracı kullanabilecek başka bir sürücü varsa direksiyonu ona devredin. Bayram tatili için yola çıkıyorsunuz, hiçbir şey için acele etmenize gerek yok.

 

Bonus: Yol Üzerindeki Hayvanlara Dikkat Edin

 

 

“Şehir içinde araba nasıl kullanılır?” konusunda uzman olabilirsiniz; ama uzun yol, ekstra dikkat ister. Uzun yollardaki hayvanlar, şehir yaşamına alışmış hayvanlar kadar dikkatli değildir. Onların yerine siz dikkat edin ve gözünüz yol üzerinde olsun. Asla kendinizi ve araçtakileri tehlikeye atmadan, yolda karşınıza çıkabilecek hayvanlara karşı dikkatli olun.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça…

INSTAGRAM'DAN