MENÜ

Körfez Manzarasına Doğru: Kocaeli Gezi Rehberi

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden Kocaeli, İstanbul ve Bursa’nın ardından Marmara Bölgesi’nin en gelişmiş şehri. Kocaeli, sanayi sektörünün yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çeker. 

 

Ülkemizin Asya ile Avrupa arasındaki en önemli geçiş güzergahının üzerine kurulan şehir, tarihsel açıdan da oldukça değerli. Jeopolitik olarak da oldukça önemli bir konumda bulunan şehrin hem Marmara Denizi’ne hem de Karadeniz’e kıyısı bulunur.

 

İzmit, Gebze, Gölcük, Kartepe, Karamürsel gibi ilçeleriyle ünlü olan Kocaeli, her dönem keyifle ziyaret edilebilecek bir durak. Bu yazımızda sizi Marmara Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden birine götüreceğiz. Hazırsanız yolculuğa çıkalım ve Kocaeli gezi rehberine birlikte göz atalım.

 

Kocaeli Nerede?

 

Kocaeli Nerede

Kaynak

Kocaeli, Marmara Bölgesi’nin doğu tarafında yer alıyor. Bölgenin en ilgi çekici şehirlerinden biri olan Kocaeli’nin doğusunda Sakarya, kuzeyinde Karadeniz, batısında İstanbul, güneyinde ise Bursa bulunuyor.

 

Kocaeli’nin merkez ilçesi ise İzmit’tir. Sapanca Gölü’nün bir kısmı da Kocaeli sınırları içerisinde yer alır. Peki, tarihi değerleri ve doğal güzellikleriyle ışıldayan Kocaeli’ye ulaşım nasıl sağlanır? 

 

Kocaeli’ye Nasıl Gidilir? 

 

Kocaeliye Nasıl Gidilir

 

Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan bir güzergahta yer alan Kocaeli’ye demir yolu ve kara yolu ile kolayca ulaşılabiliyor. Kocaeli; İstanbul’a 108 km, Ankara’ya 345 km, İzmir’e ise 456 km uzaklıkta bulunuyor. 

 

Birçok doğal güzelliğe, kültürel mirasa sahip olan Kocaeli’ye ulaştıktan sonra ise araç kiralama yapmak ve bölgenin tadını doyasıya çıkarmak oldukça keyifli. İsterseniz ülkemizin önemli güzergahlarından biri olan Kocaeli’de gezilecek yerleri inceleyelim.

 

Kocaeli’de Gezilecek Yerler 

 

Kocaelide Gidilecek Yerler

 

Geçmişten günümüze kültürel çeşitliliğini ve doğal yapısını koruyan Kocaeli, gezginlere farklı seçenekler sunar. Tabiatıyla olduğu kadar yöresel lezzetleriyle de dikkat çeken Kocaeli’de görülecek birçok nokta mevcut: 

 

  • Kasr-ı Hümayun Sarayı
  • İzmit Saat Kulesi
  • Maşukiye
  • Kartepe
  • Ormanya Doğal Yaşam Parkı

 

Kasr-ı Hümayun Sarayı

 

Kasr-ı Hümayun Sarayı

Kaynak

Kocaeli günümüzde bir sanayi şehri olmasına rağmen Osmanlı’dan kalma tarihi yapılara sahip. Kasr-ı Hümayun Sarayı da o yapılardan biri. Padişahların av köşkü olarak kullanması için yapılan bu saray; neoklasik, barok ve klasik Osmanlı mimarisinin üslup özelliklerini taşıyor. 

 

Zaman içerisinde birçok devlet adamını ve önemli şahsiyeti ağırlayan saray, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından da Kurtuluş Savaşı sırasında birçok kez kullanılmış. Kocaeli’ye geldiğinizde bu tarihi sarayı mutlaka ziyaret edin! 

 

Kasr-ı Hümayun Sarayı’na Nasıl Gidilir?

 

Kasr-ı Hümayun Sarayı, Kocaeli’nin Kemalpaşa ilçesinde bulunuyor. Şehir merkezine oldukça yakın konumdaki saraya İnönü Caddesi üzerinden yaklaşık 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

 

İzmit Saat Kulesi 

 

İzmit Saat Kulesi

 

İzmit Saat Kulesi, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü için dönemin ünlü mimarlarından Vedat Bey’e yaptırılmış. Bölgedeki simge yapılardan birisi olan bu saat kulesi, 1970 yılında onarılmış ve bugünkü görünümünü kazanmış.

 

Neoklasik tarza yapılmış bu saat kulesi, aynı zamanda bir sosyal merkez. Burada bulunan kafeler, bölgedeki popüler duraklardan. 

 

İzmit Saat Kulesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

İzmit Saat Kulesi, Kasr-ı Hümayun Sarayı’nın yanında bulunuyor. Saat kulesine ulaşım da Kasr-ı Hümayun Sarayı’nda olduğu gibi İnönü Caddesi üzerinden 10 dakikada sağlanabiliyor.

 

Maşukiye

 

Kocaeli Maşukiye

 

Gezginlerin sürekli ziyaret ettiği Maşukiye, Kocaeli’nin en ünlü güzelliklerinden. Yeşil alanları ve huzur veren atmosferi ile dikkat çeken bölge, kalabalıktan kaçmak için birebir. Özellikle hafta sonu kaçamakları için ideal olan Maşukiye, sevdiklerinizle beraber huzur bulabileceğiniz ve keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yer.

 

Maşukiye’ye Nasıl Gidilir?

 

Kocaeli’ye yaklaşık 22 km mesafede yer alan Maşukiye’ye ulaşım, D100 yolu üzerinden yaklaşık 30 dakikada sağlanabiliyor.

 

Kartepe 

 

Kartepe Tatili

 

Kartepe, kış turizminin popüler duraklarından. İstanbul’a da yakınlığıyla dikkat çeken bölge, özellikle kış sporlarını sevenler için biçilmiş kaftan. Türkiye’nin en yeni kayak merkezlerinden biri olan Kartepe, farklı zorluk derecelerindeki pistleri ve telesiyej sistemi ile öne çıkan bir yer.

Ayrıca burası sadece kış aylarında değil, bahar dönemlerinde de harika olan bir yer. Buraya bahar aylarında gelerek doğanın ve doğa aktivitelerinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

Kartepe’ye Nasıl Gidilir?

 

Kartepe, İzmit’e yaklaşık 10 km mesafede bulunuyor ve bölgeye D100 yolu üzerinden 15 dakikada ulaşılabiliyor.

 

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

 

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Kaynak

4 bin dönümlük bir araziye yayılan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, dünyanın en büyük doğal yaşam alanlarından biri konumunda. 6 ana bölgeden oluşan bu özel park, doğal yaşamı koruma altına alan bir bölge.

 

Buraya geldiğinizde farklı coğrafyalara ait hayvanları ve bitkileri, doğal ortamlarında görme imkanına sahip oluyorsunuz. Doğaya karşı bir tutkunuz varsa bu bölgeyi mutlaka görmelisiniz. 

 

Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na Nasıl Gidilir?

 

Kocaeli’ye yaklaşık 20 km mesafede bulunan Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na ulaşım, D100 yolu üzerinden yaklaşık 25-30 dakikada sağlanabiliyor.

 

Bu önerimiz ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız İçindeki Doğa Sevgisini Özgür Bırak: Türkiye’nin Kamp Yapılacak En İyi Gölleri içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Balık tutmak farklı türden bir sevgi biçimidir. Bir kere o olta atma keyfini yaşadınız mı, balık tutmanın bağımlısı haline gelirsiniz….

INSTAGRAM'DAN