MENÜ

Anadolu’nun Kalbine Yolculuk: Konya Gezi Rehberi

Rota
12 Dakikalık Okuma Garenta

Bazı kentler binlerce yıllık tarihleri, kültürel dokuları, orada yaşamış bilge isimleri ve mutfağıyla özeldir. Anadolu’nun kalbinde yer alan ve insanlık tarihi açısından önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış Konya da ülkemizdeki bu özel kentlerden biri. 

 

Oldukça zengin bir kültürün izlerini taşıyan ve Mevlana gibi çok önemli bir alimi yetiştiren Konya için müstesna bir “gönül diyarı” demek doğru olur. Peki, Türk tarihinin en kıymetli ve eski eserlerini bağrında barındıran bu güzide gönül diyarına doğru yola çıkmaya, dillere destan olan Konya etli ekmeğinin ve tiridinin tadına bakmaya ne dersiniz?  

 

Sizin için Konya gezi rehberi hazırladık ve  Konya’da gezilecek yerleri yazdık. Hazırsanız yola çıkıyoruz, bozkırlardan geçiyoruz. 

 

Kısaca Konya Tarihi: Maneviyatın Şehri

 

konya-mevlana-turbesi

 

Anadolu’daki en kadim yerleşim yerlerinden birisi olan Konya’nın adı eski çağlarda İkonium olarak geçer. Tarih boyunca Frig, Roma, Bizans, Büyük Selçuklu gibi medeniyetlerin hakimiyetine giren şehir, Anadolu Selçuklu Devleti kurulduktan sonra uzun yıllar bu devletin başkentliğini yapmış. 13. yüzyılda Karamanoğulları Beyliği yönetimine giren Konya, Fatih Sultan Mehmet’in Karamanoğulları Beyliğine son vermesi ile Osmanlı bünyesine girmiş. 

 

Coğrafi konumu sebebiyle eski dönemlerden itibaren stratejik bir şehir olan Konya, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de önemli ticaret yollarının geçtiği bir şehir olarak gelişmiş. Şehir günümüzde de Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bir merkezi olarak gelişmeye devam ediyor.

 

Konya Nerede? 

 

konya-nerede

 

Türkiye’nin yüz ölçümü olarak en geniş ili olan Konya, İç Anadolu Bölgesi’nin güney tarafında yer alır. Konya’ya yakın iller arasında Ankara, Karaman, Aksaray, Niğde, Isparta, Afyon ve Eskişehir bulunur. Konya’nın İstanbul’a uzaklığı 709 kilometre, başkent Ankara’ya uzaklığı ise 263 kilometredir.

 

Ülkemizdeki ikinci en büyük göl konumundaki Tuz Gölü ise Konya ile Aksaray sınırında. Ayrıca Beyşehir Gölü, Ereğli Gölü ve Akşehir Gölü de Konya’ya yakın göller arasında yer alır.  

 

Konya’ya Nasıl Gidilir? 

 

konyaya-nasil-gidilir

 

Konya, Anadolu’nun merkezi noktalarından bir olduğu için bölgeye ulaşım hayli kolay. Özel aracınızla Ankara’dan Konya’ya E90 yolu üzerinden 3 saat gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Konya’ya ise özel aracınızla Ankara üzerinden 7.5 saatte ulaşmanız mümkün. 

 

Bölgeye daha hızlı ulaşmak isteyenler için hava yolu seçeneği de mevcut. Hava yolunu tercih eden gezginler Konya’ya yaklaşık 1 saatte ulaşabilirler ve Garenta Konya Havalimanı şubesini kullanarak araç kiralayabilirler. Konya’da gezilecek ve görülecek birçok nokta olduğu için araç kiralamak size hareket kolaylığı sağlayabilir.

 

Ayrıca dilerseniz Konya’ya tren ya da otobüs seferleriyle de ulaşabilirsiniz. 

 

Konya’da Gezilecek Yerler: Mevlana’nın İzinde

 

mevlana-nin-izinde

 

Tarihsel süreç içerisinde Konya ve çevresinde birçok farklı uygarlık bulunduğu için buradaki tarihi izler, simgeler ruhani açıdan çok değerli. Gelin, Konya’da görülmesi gereken duraklara beraber göz atalım.

 

Mevlana Müzesi

 

mevlana-muzesi

 

Konya gezinizde uğramanız gereken ilk yer elbette Mevlana Müzesi. Zamanında Mevlana’ya ait olan bu dergah günümüzde müze olarak ziyaret edilebiliyor. Buraya geldiğinizde manevi açıdan değerli el yazmalarını, dergah eşyalarını, sabır taşlarını, Mevlana’ya ait cübbeleri, entarileri ve Yeşil Türbe olarak anılan Mevlana Türbesi’ni görebilirsiniz.

 

Mevlana Müzesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Mevlana Müzesi, Konya Selçuklu’da bulunuyor ve müzeye ulaşım için farklı alternatifleri değerlendirmek mümkün. Otogar yönünden gelen ziyaretçiler tramvay rotasını kullanarak Alaaddin durağına ulaşabilir. Bu duraktan müzeye 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesi mevcut. 

 

Havalimanı tarafından gelen ziyaretçiler için de durum benzer. Havalimanından Alaaddin durağına gittikten sonra Mevlana Müzesi’ne ulaşım hayli kolay. 

 

İnce Minareli Medrese

 

inci-minareli-medrese

 

İnce Minareli Medrese ya da bir başka adıyla Taş ve Ahşap Eserleri Müzesi, Selçuklu Sultanı 2. İzzeddin Keykavus döneminde hadis ilmi okutulmak için 1264 yılında inşa ettirilmiş bir yapı. İsmini de kuzeydoğu tarafındaki minaresinden alıyor. 

 

Medresenin, hat sanatının önemli parçaları olarak kabul edilen yazıları hayli değerli. Özellikle taçkapısı, yazının yoğun olarak uygulandığı eşsiz tasarımlardan biri olarak dikkat çekiyor. 

 

İnce Minareli Medrese’ye Nasıl Gidilir?

 

Konya’da en çok ziyaret edilen güzergahlardan biri olan İnce Minareli Medrese, Selçuklu’da bulunuyor ve Alaaddin Tepesi’nin batı tarafında yer alıyor. Şehrin merkezi bir konumunda bulunan İnce Minareli Medrese’ye ulaşım için otobüs ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarını tercih edebileceğiniz gibi özel aracınızı da kullanabilirsiniz. 

 

Karatay Medresesi ve Müzesi

 

karatay-medresesi

Kaynak

Anadolu Selçuklu dönemi çini işçiliğinde önemli yeri bulunan Karatay Medresesi, 13. yüzyılda yaptırılmış. Burayı ziyaret ettiğinizde Konya ve civarında bulunan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait göz alıcı çinileri, seramik tabakları ve alçı buluntuları görebilirsiniz.

 

Karatay Medresesi ve Müzesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Selçuklu’da bulunan Karatay Medresesi ve Müzesi’ne ulaşım toplu taşıma araçlarıyla kolay bir şekilde sağlanabiliyor. Kültürpark ya da Zafer istasyonunda inmeniz ve kısa bir yürüyüş yapmanız yeterli. Ayrıca eski stadyum önünden geçen minibüsleri kullanarak da medreseye ulaşabilirsiniz.

 

Sille Köyü

 

sille-koyu

 

Sille Köyü; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden izler taşıyan 5000 yıllık bir yerleşim yeri. Selçuklu ilçesine bağlı köy, zamanında farklı kültürlerin bir arada yaşadığı önemli bir merkezmiş. Burası aynı zamanda çömlekçilik, halı ve kilimcilik gibi halk sanatları açısından da zengin bir mekan.  

 

Sille Köyü’ne Nasıl Gidilir?

 

Şehrin 8 kilometre dışında yer alan tarihi Sille Köyü’ne ulaşım, merkezden kalkan ve 30 dakika süren otobüs seferleriyle sağlanabiliyor. Ancak özel aracınızla bu mesafeyi çok daha kısa sürede katetmeniz ve çevredeki diğer güzellikleri kolayca ziyaret etmeniz mümkün. 

 

Çatalhöyük Antik Kenti 

 

 

Konya’nın Çumra ilçesi sınırlarında bulunan Çatalhöyük, Neolitik Dönem’e ait en eski yerleşim yerlerinden biri. Burası ilk ev mimarisi, ilk manzara resmi, ana tanrıça kültü gibi orijinal buluntuları ve inanç eserleri ile insanlık tarihine ışık tutan benzersiz bir bölge. 

 

2012 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen antik kent, Konya’ya geldiğinizde muhakkak görmeniz gereken bir bölge.

 

Çatalhöyük Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? 

 

Çatalhöyük Antik Kenti, şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. D330 kara yolu üzerinden bu mesafeyi yaklaşık 50 dakikada tamamlamanız mümkün. 

 

Tuz Gölü 

 

tuz-golu

 

Türkiye’nin 2. büyük gölü olan Tuz Gölü; Ankara, Konya ve Aksaray şehirlerinin kesiştiği bir noktada yer alıyor. Türkiye’nin tuz ihtiyacının yarısından fazlasını karşılayan bu göl, dünyadaki en tuzlu göllerden biri. 

 

Tuzlu ortamlara uyum sağlamış flamingo, angıt (angut) ve kılıçgaga gibi kuşların da topluluk halinde yaşadığı Tuz Gölü, biyolojik çeşitlilik açısından özel bir nokta. 

 

Tuz Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Tuz Gölü, Konya-Ankara kara yolunun 166. kilometresinde bulunuyor. Aracınızla bu mesafeyi yaklaşık 2 saatte alabilirsiniz. Ankara-Konya kavşağının sağ tarafında kalan Cihanbeyli ilçesine geldikten sonra Tuz Gölü’nün muhteşem manzarasına tanıklık edebilirsiniz.

 

Beyşehir Gölü Milli Parkı 

 

Beyşehir Gölü Milli Parkı

 

Beyşehir Gölü Milli Parkı ya da Beyşehir Gölü, Van Gölü ve Tuz Gölü’nden sonra ülkemizin en büyük 3. gölü olma özelliğini taşıyor. Konya sınırları içerisinde yer alan bu göl, yaklaşık 86 bin hektarlık bir alanı kapsıyor. 

 

Deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte bulunan ve Dedegöl Dağlarının etkileyici manzarasına sahip olan Beyşehir Gölü; sadece Konya’nın değil, Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerinden biri olarak dikkat çekiyor. 

 

Ayrıca Beyşehir Gölü civarında zengin bir ekosistem bulunuyor ve gölde sazan, su levreği, sarı balık ve pelikan gibi canlılar yaşam sürüyor.

 

Beyşehir Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Beyşehir Gölü, Konya’nın batısında yer alıyor. Şehir merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan göle, özel aracınızla ya da araç kiralama yaparak D330 yolu üzerinden yaklaşık 80 dakikada ulaşabilirsiniz. 

 

Karapınar Çölü 

 

Karapınar Çölü Konya

 

Konya’da bulunan ve binlerce hektarlık bir alana yayılan Karapınar Çölü, Türkiye’nin tek çölü olma özelliğine sahip. Volkanik patlamalar sonucunda oluşmuş tepeler ve bölgeye özgü kırmızı kum tabakası ile kaplı çöl, enteresan manzaraları ile dikkat çekiyor. 

 

Özellikle bölgede esen sert rüzgarlar, bu çölün oluşmasında etkili olmuş. Rüzgar erozyonundan etkilenen bu arazi, tektonik gölleri ile de ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. 

 

Karapınar Çölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Konya’nın Karapınar ilçesinde yer alan Karapınar Çölü, merkeze 95 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafeyi D330 yolu üzerinden yaklaşık 80 dakikada almak mümkün.

 

Konya’da gezilecek yerlerden bahsettiğimize göre gelin bir de ‘Konya’da ne yenir?’ sorusuna cevap verelim ve Konya mutfağına bir göz atalım.

 

Konya Mutfağı: Özgün Anadolu Tatları 

 

Konya Mutfağı Rehberi

 

Konya denilince akıllara birbirinden güzel yöresel lezzetler gelir. Türkiye’nin en önemli gastronomi duraklarından biri olan bölge, her damağa hitap edecek farklı tatlar sunar. Hayli zengin bir yemek kültürüne sahip olan Konya, pişirme yöntemleri ve sunum teknikleri ile de  dikkat çeker.

 

Özel davetlerde ikram edilen bamya çorbası, oldukça ince bir yufka ile açılan su böreği ve uzun şekilde servis edilen etli ekmek, ağız sulandıran Konya lezzetleri arasındadır. Ayrıca Mevlana böreği, tirit, çebiç ve fırın kebabı Konya’ya gelindiğinde mutlaka denenmesi gereken yöresel yemeklerdir. 

 

Yazımızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’nin Doğal Anıtları: Görülmesi Gereken Güzergahlar içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Sevdiğiniz kişiyle hediyelerin yanı sıra anları ve hikayeleri paylaşmak bize göre en güzeli. Size özel hissettiren ve hayatınızı paylaştığınız kişilerle…

INSTAGRAM'DAN