MENÜ

Anadolu’nun Kalbine Yolculuk: Konya Gezi Rehberi

Rota
8 Dakikalık Okuma Garenta

Bazı kentler binlerce yıllık tarihleri, kültürel dokuları, orada yaşamış bilge isimleri ve mutfağıyla özeldir. Anadolu’nun kalbinde yer alan ve insanlık tarihi açısından önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış Konya da ülkemizdeki bu özel kentlerden biri. 

 

Oldukça zengin bir kültürün izlerini taşıyan ve Mevlana gibi çok önemli bir İslam alimini yetiştiren Konya için müstesna bir “gönül diyarı” demek doğru olur. Türk tarihinin en kıymetli ve eski eserlerini bağrında bulunduran bu güzide gönül diyarına doğru yola çıkmaya, dillere destan olan Konya etli ekmek ve tiridinin tadına bakmaya ne dersiniz?  

 

Sizin için Konya gezi rehberi hazırladık ve  Konya’da gezilecek yerleri yazdık. Hazırsanız yola çıkıyoruz, bozkırlardan geçiyoruz. 

 

Kısaca Konya Tarihi: Maneviyatın Şehri

 

konya-mevlana-turbesi

 

Anadolu’daki en kadim yerleşim yerlerinden birisi olan Konya’nın adı eski çağlarda İkonium olarak geçer. Tarih boyunca Frig, Roma, Bizans, Büyük Selçuklu gibi medeniyetlerin hakimiyetine giren şehir, Anadolu Selçuklu Devleti kurulduktan sonra uzun yıllar bu devletin başkentliğini yapmıştı. 13. yüzyılda Karamanoğulları Beyliği yönetimine giren Konya, Fatih Sultan Mehmet’in Karamanoğulları Beyliğine son vermesi ile Osmanlı bünyesine girmişti. 

 

Coğrafi konumu sebebiyle eski dönemlerden itibaren stratejik bir şehir olan Konya, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de önemli ticaret yollarının geçtiği bir şehir olarak gelişmişti. Şehir günümüzde de Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bir merkezi olarak gelişmeye devam ediyor.

 

Konya Nerede? 

 

konya-nerede

 

Türkiye’nin yüz ölçümü olarak en geniş ili olan Konya, İç Anadolu Bölgesi’nin güney tarafında yer alır. Konya’ya yakın iller arasında Ankara, Karaman, Aksaray, Niğde, Isparta, Afyon ve Eskişehir bulunur. Konya’nın İstanbul’a uzaklığı 709 kilometre, başkent Ankara’ya uzaklığı ise 263 kilometre 

 

Ülkemizdeki 2. en büyük göl konumundaki Tuz Gölü ise Konya ile Aksaray sınırında. Ayrıca Beyşehir Gölü, Ereğli Gölü ve Akşehir Gölü de Konya’ya yakın göller arasında yer alır.  

 

Konya’ya Nasıl Gidilir? 

 

konyaya-nasil-gidilir

 

Konya, Anadolu’nun merkezi noktalarından bir olduğu için bölgeye ulaşım hayli kolay. Özel aracınızla Ankara’dan Konya’ya E90 yolu üzerinden 3 saat gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Keza İstanbul’dan da Konya’ya özel aracınızla Ankara üzerinden 7.5 saatte ulaşmanız mümkün. 

 

Bölgeye daha hızlı ulaşmak isteyenler için hava yolu seçeneği de mevcut. Hava yolunu tercih eden gezginler Konya’ya yaklaşık 1 saatte ulaşabilirler ve Garenta Konya Havalimanı şubesini kullanarak araç kiralayabilirler. Konya’da gezilecek, görülecek birçok nokta olduğu için araç kiralamak size hareket kolaylığı sağlayabilir.

 

Ayrıca dilerseniz bölgeye trenle ya da otobüs seferleriyle de ulaşabilirsiniz. 

 

Konya’da Gezilecek Yerler: Mevlana’nın İzinde

 

mevlana-nin-izinde

 

Tarihsel süreç içerisinde birçok farklı uygarlık Konya ve çevresinde bulunduğu için buradaki tarihi izler, simgeler ruhani açıdan çok değerli. Gelin, Konya’da görülmesi gereken duraklara beraber göz atalım.

 

Mevlana Müzesi

 

mevlana-muzesi

 

Konya gezinizde uğramanız gereken ilk yer elbette ki Mevlana Müzesi. Zamanında Mevlana’ya ait olan bu dergah günümüzde müze olarak ziyaret edilebiliyor. Buraya geldiğinizde manevi açıdan değerli el yazmalarını, dergah eşyalarını, sabır taşlarını, Mevlana’ya ait cübbeleri, entarileri ve Yeşil Türbe olarak anılan Mevlana Türbesi’ni görebilirsiniz.

 

Mevlana Müzesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Mevlana Müzesi, Konya Selçuklu’da bulunuyor ve müzeye ulaşım için farklı alternatifleri değerlendirmek mümkün. Otogar yönünden gelen ziyaretçiler tramvay durağını kullanarak Alaaddin durağına ulaşabilir. Bu duraktan müzeye 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesi mevcut. 

Havalimanı tarafından gelen ziyaretçiler için de durum benzer. Havalimanından Alaaddin durağına gittikten sonra Mevlana Müzesi’ne ulaşım hayli kolay. 

 

İnce Minareli Medrese

 

inci-minareli-medrese

 

İnce Minareli Medrese’ye Nasıl Gidilir?

 

Konya’da en çok ziyaret edilen güzergahlardan biri olan İnce Minareli Medrese, Selçuklu’da bulunuyor ve Alaaddin Tepesi’nin batı tarafında yer alıyor. Şehrin merkezi bir konumunda bulunan İnce Minareli Medrese’ye ulaşım için otobüs ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarını kullanabileceğiniz gibi özel aracınızı da tercih edebilirsiniz. 

 

Karatay Medresesi ve Müzesi

 

karatay-medresesi

 

Anadolu Selçuklu dönemi çini işçiliğinde önemli yeri bulunan Karatay Medresesi, 13. yüzyılda yaptırılmış. Burayı ziyaret ettiğinizde Konya ve civarında bulunan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait göz alıcı çinileri, seramik tabakları, alçı buluntuları görebilirsiniz.

 

Karatay Medresesi ve Müzesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Selçuklu’da bulunan Karatay Medresesi ve Müzesi’ne ulaşım toplu taşıma araçlarıyla kolay bir şekilde sağlanabiliyor. Kültürpark ya da Zafer istasyonunda inmeniz ve kısa bir yürüyüş yapmanız yeterli. Ayrıca eski stadyum önünden geçen minibüsleri kullanarak da medreseye ulaşabilirsiniz.

 

Sille Köyü

 

sille-koyu

 

Sille Köyü; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden izler taşıyan 5000 yıllık bir yerleşim yeri. Selçuklu ilçesine bağlı köy, zamanında farklı kültürlerin bir arada yaşadığı önemli bir merkezmiş. Burası aynı zamanda çömlekçilik, halı ve kilimcilik gibi halk sanatları açısından da zengin bir mekan.  

 

Sille Köyü’ne Nasıl Gidilir?

 

Şehrin 8 kilometre dışında yer alan tarihi Sille Köyü’ne ulaşım, merkezden kalkan ve 30 dakika süren otobüs seferleriyle sağlanabiliyor. Ancak özel aracınızla bu mesafeyi çok daha kısa sürede katetmeniz ve çevredeki diğer güzellikleri kolayca ziyaret etmeniz mümkün.

 

Çatalhöyük Antik Kenti

 

 

Konya’nın Çumra ilçesi sınırlarında bulunan Çatalhöyük, Neolitik Dönem’e ait en eski yerleşim yerlerinden biri. Burası ilk ev mimarisi, ilk manzara resmi, ana tanrıça kültü gibi orijinal buluntuları ve inanç eserleri ile insanlık tarihine ışık tutan benzersiz bir bölge. 

 

2012 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen kent, Konya’ya geldiğinizde muhakkak gitmeniz gereken bir lokasyon.

 

Çatalhöyük Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? 

 

Çatalhöyük Antik Kenti, şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. D330 kara yolu üzerinden bu mesafeyi yaklaşık 50 dakikada tamamlamak mümkün.

 

Tuz Gölü 

 

tuz-golu

 

Türkiye’nin 2. büyük gölü konumunda bulunan Tuz Gölü; Ankara, Konya ve Aksaray şehirlerinin kesiştiği bir noktada yer alıyor. Türkiye’nin tuz ihtiyacının yarısından fazlasını sağlayan bu göl, dünyadaki en tuzlu göllerden biri. 

 

Tuzlu ortamlara uyum sağlamış flamingo, angıt (angut) ve kılıçgaga gibi kuşların da topluluk halinde yaşadığı Tuz Gölü, biyolojik çeşitlilik açısından özel bir nokta. 

 

Tuz Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Tuz Gölü, Konya-Ankara kara yolunun 166. kilometresinde bulunuyor. Özel aracınızla ya da kiraladığınız araçla bu mesafeyi yaklaşık 2 saatte alabilirsiniz. Ankara-Konya kavşağının sağ tarafında kalan Cihanbeyli ilçesine geldikten sonra Tuz Gölü’nün muhteşem manzarasına tanıklık edebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN