MENÜ

Bazıları Sıcak Sever: Kışın Bile Sıcak Olan Yerler

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Kış mevsimi bazılarımız için son derece çekici ve eğlenceli olsa da soğuk havalar herkese göre değildir; kabul etmek lazım. Kimileri kardan, kıştan ve gri havalardan pek hazzetmez ve havalar soğudukça sıcak günlerin hayalini kurmaya başlar. 

 

O yüzden Türkiye’nin en sıcak illerini öğrenerek kış mevsiminde yapacağınız kaçamaklar ya da tatil planları için fikirler geliştirebilirsiniz. Hem kışın gidilecek sıcak yerler sizi farklı bir macera yaşamak için motive de edebilir. 

 

Sömestir tatilinde ya da yıllık izinde sıcak bir tatil yapmak için Türkiye’de birçok seçenek mevcut. Dört mevsimi ayrı ayrı yaşayabildiğimiz ülkemizde soğuk havalarda kaçacak bir yer arıyorsanız doğru yerdesiniz. Haydi gelin, her daim sıcak olan güzergahlara doğru yol alalım.

 

1.Antalya: Akdeniz’in Güzeli

 

Kışın Antalya

 

Kışın sıcak olan şehirler listemizin başında tabii ki Antalya yer alıyor. Antalya; Akdeniz Bölgesi’nin en gelişmiş ve en turistik şehirlerinden birisi konumunda. Doğası, palmiyelerle sıralanmış geniş caddeleri, geleneksel mimarisini korumuş merkezi Kaleiçi ile mutlaka görülmesi gereken bir durak burası.

 

Yazın ortalama sıcaklığın 30-34 derece arasında olduğu bölgede, kış aylarındaki sıcaklık da 9-15 derece arasında değişiyor. Antalya’da kar yağışı ya da don gibi meteorolojik olaylar da neredeyse hiç görülmüyor. 

 

Tabii Antalya şehir merkeziyle olduğu kadar civarındaki tarihi ören yerleri ve antik kentleriyle de hayli ünlü. O yüzden buraya geldiğinizde sadece şehir merkezini değil, civardaki lokasyonları da görmenizi tavsiye ederiz. 

 

Antalya’ya Nasıl Gidilir? 

 

Akdeniz Bölgesi’nin batı tarafında, Akdeniz’in kıyısında yer alan Antalya; doğuda Mersin ve Karaman, kuzeyde Konya, batıda ise Muğla ile komşu. Bölgeye hem kara hem de hava yoluyla ulaşım sağlamak mümkün. Hava yoluyla Antalya’ya ulaştıktan sonra isterseniz araç kiralama da yapabilir ve çevreyi rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

 

2.Bodrum: Bir Parça Huzur

 

Kışın Bodrum

 

Bodrum; ışıltılı güzelliğiyle şarkılara ve romanlara konu olmuş bir yerleşim yeri. Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan bölgenin tarihteki adı Halikarnassos. Zihinlerimizde beyaz kireç kaplı taş evleri, mavi kapı-pencereleri ve upuzun koylarıyla yer eden Bodrum, ülkemizdeki en keyifli duraklardan biri. 

 

Yıl boyunca neredeyse 6 ay yaz mevsiminin yaşandığı Bodrum, neşeli ve sıcak insanlarıyla da tanınır. Yaz aylarında ortalama sıcaklığın 25-35 derece arasında değiştiği Bodrum’da kış aylarındaki ortalama sıcaklık da 8-15 derece arasında değişir.

 

Kış döneminde de hayli hareketli bir yaşama sahip olan Bodrum, her zaman iyi bir seçenek! 

 

Bodrum’a Nasıl Gidilir? 

 

Ege Bölgesi’nde yer alan Bodrum, Muğla’ya 115 km uzaklıkta bulunuyor. Hem kara hem de hava yolu ile ulaşılabilen bölgeye Türkiye’nin dört bir yanından rahatlıkla gelinebiliyor. İzmir’e 236 km, İstanbul’a da 696 km uzaklıkta bulunan ilçeye en yakın havalimanı ise Milas-Bodrum Havalimanı. 

 

3.Çanakkale: Tarihi Bir Başka

 

Kışın Çanakkale

 

Çanakkale, Kuzeybatı Anadolu’da yer alan ve Gelibolu Yarımadası ile Biga Yarımadası üzerinde toprakları bulunan bir şehir. Köklü geçmişiyle dikkat çeken Çanakkale, coğrafi konumundan dolayı ılıman bir iklime sahip. 

 

Karın şehre hakim olduğu gün sayısı yıl boyunca 10’u geçmiyor. O yüzden sıcağa düşkün gezginler açısından Çanakkale kış aylarında da gidilebilecek keyifli bir güzergah. Ayrıca burada eşsiz doğal ve kültürel güzellikler mevcut. Troya ve Assos Antik Kenti, Çanakkale’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 

 

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir? 

 

Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Çanakkale’nin Balıkesir ile sınırı bulunuyor. Bölgeye kara, deniz ve hava yolu ile ulaşılabiliyor. İstanbul tarafından gelecek gezginler Tekirdağ-Keşan-Gelibolu ya da Gebze-Bursa-Bandırma üzerinden Çanakkale’ye ulaşabiliyor. 

 

4.Mersin: Doğu Akdeniz’in Ticaret Merkezi

 

Kışın Mersin

 

Türkiye’nin güneyinde yer alan Mersin, coğrafi konumu ve limanı dolayısıyla Doğu Akdeniz’in en önemli ticaret noktalarından biri konumunda. Ayrıca bölge son yıllarda hızla gelişen bir turizm şehri. 

 

Yıllık sıcaklık ortalaması 10 derecenin altına inmeyen şehir, geçmişi oldukça eskiye uzanan tarihi bir yerleşim yeri. Buraya geldiğinizde Adam Kayalar, Yumuktepe Höyüğü ve Tarsus Müzesi gibi güzergahlara giderek tarihi bir yolculuğa da çıkabilirsiniz. Ayrıca Mersin yöresel tatlarıyla da dikkat çeken bir şehir. Tantuninin hasını burada yiyebilirsiniz. 

 

Mersin’e Nasıl Gidilir? 

 

Doğuda Adana, batıda ise Antalya ile komşu olan Mersin’e Türkiye’nin dört bir yanından ulaşım sağlanabiliyor. Etrafı Toros Dağları ile çevrili şehre hava, kara ve demir yolu ile ulaşmak mümkün. Bölgeye en yakın havalimanı ise Adana Şakirpaşa Havalimanı. Ziyaretçiler Adana’ya indikten sonra araç kiralayarak Mersin’i keşfetmek için yola çıkabilir.

YORUMLAR

 • yasin

  ailem tam da böyle yerleri seviyorlar işte bizde peugeot 5008i doldurup güzel bir tatile çıkalım dedik

 • emre

  ben aslında soğuk severim ama bu zamanlarda bu havalarda tatil daha bir farklı keyifli oluyor o zaman neden ailemle berbaer ve eşyaları peugeot 3008 doldurup böyle bir tatile çıkmayalım ki

 • hakan

  işte yine tam benlik bir tatil yerleri acaba patronumdan peugeot 5008ini alııp tğm arkadaşlarla güzel bir tatil mi yapsak

 • mert

  acaba sevgilimle nereye gitseeek ama sanırım ilk iş babamdan peugeot aracı almam lazım 😀

 • Halil KAYALAR

  Şu sıralar gitmek istediğim tek yer Antalya. Hazır Peugeot 5008’ime kavuşmuşken bir güzel tatil yapmayı düşünüyorum. Hep iş hep iş olmuyor maalesef

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN