MENÜ

Romantizm Peşinde: Alternatif Kış Balayı Güzergahları

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Dolu dolu romantizm yaşamak isteyen çiftler kış mevsiminde evlenmeyi tercih ediyor. Beyaz manzaralara, huzur dolu rotalara doğru gitmenin ve iç ısıtan bir balayı yaşamanın tadı bir başka oluyor. 

 

Bu yazımızda balayını daha masalsı ve farklı bir atmosferde geçirmek isteyen çiftlere yönelik alternatif güzergahlar sunduk. Zihninizde “Kışın balayına nereye gidilir?” gibi bir soru varsa doğru yerdesiniz. 

 

Eğer hayallerinizdeki kış düğününü tasarladıysanız ve yaşacağınız unutulmaz anları planladıysanız yazımıza buyurun, kış balayı tavsiyelerine göz atın. Haydi başlayalım ve sizin için özel olan anları daha da özel kılalım, romantizm peşinden koşalım. İşte alternatif kış balayı rotaları:

 

1.Adatepe: Masalsı Bir Durak

 

Adatepe

 

Adatepe, Kaz Dağları’nın yamacında kurulu tarihi bir köy. Geçmişi antik dönemlere kadar uzanan bu köy, masalsı bir atmosfere sahip. Köyün batı tarafında Roma döneminden eserler, denize bakan tarafında ise Zeus Altarı yer alıyor.  

 

Kayalık bir arazi üzerine konumlanmış Adatepe’deki bütün evler, çevredeki taş ocaklarından getirilen özel taşlardan yapılmış. Köyün keşfi oldukça yeni olduğu için dokusu da olduğu gibi duruyor. 

 

Özellikle huzur ve dinginlik arayan çiftler için biçilmiş kaftan olan Adatepe, misafirlerini bekliyor. Sadece Hoca Kayası’nda seyre dalacağınız manzara bile buraya gitmeye değer, bizden söylemesi. 

 

Adatepe’ye Nasıl Gidilir? 

 

Adatepe, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunuyor. İstanbul ve Bursa gibi şehirlere oldukça yakın olan Adatepe’ye ulaşım hayli kolay. Adatepe’ye ulaşım sağlamak için öncelikle Çanakkale’ye varmanız ve buradan Ayvacık’ı geçip Küçükkuya’ya geçmeniz gerekiyor. Küçükkuyu’ya ulaştıktan sonra Adatepe tabelalarını göreceksiniz. 

 

İstanbul’dan gelmeyi düşünen ancak özel aracı bulunmayan çiftler kendilerine en yakın İstanbul Garenta şubesinden araç kiralama yapabilirler ve yolculuklarını daha eğlenceli hale getirebilirler. 

 

2.Abant Gölü: Manzarasına Doyum Olmaz

 

Abant Gölü

 

Abant Gölü, 1350 metre yükseklikte bulunan bir heyelan gölü. Abant Dağları üzerinde oluşmuş bu birikinti gölünün çevresindeki bitki örtüsü de hayli zengin ve huzur verici. Doğa ile baş başa kalmak isteyen çiftler açısından ilham verici bir güzergah burası. 

 

Ayrıca gölün çevresindeki 1150 hektarlık bir bölüm de “Tabiat Parkı” olarak 1988 yılında koruma altına alınmış. Karaçam, meşe, kavak, dişbudak, ılgın, fındık gibi çeşitli ağaç türlerinin bulunduğu Abant Gölü Tabiat Parkı, özellikle kış döneminde bembeyaz ve nefes kesici bir görünüme sahip oluyor. O yüzden balayı çiftlerine bu güzergahı listelerine almalarını öneririz. 

 

Abant Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Abant Gölü, Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alıyor. Dolayısıyla Abant Gölü’ne ulaşmak için öncelikle Bolu’ya gelmeniz gerekiyor. Bolu merkeze geldikten sonra ise D100 yolu üzerinden yaklaşık 40 dakikada Abant Gölü’ne varmanız mümkün. 

 

3.Şavşat: Gözlerden Uzakta

 

Artvin Şavşat

 

Şavşat, Artvin’in doğusunda yer alıyor. Yüksekliği 3 bin metreyi aşan dağlarla çevrili eşsiz bir coğrafyada bulunan yerleşim yeri, 70 adet köyden oluşuyor. Bölgenin ismi ise Gürcüce “kara orman” anlamına geliyor. 

 

Şavşat, bünyesinde birçok endemik bitki türü barındıran oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip. Buraya geldiğinizde sevgilinizle beraber tüm dünyadan soyutlanabilir ve dilediğiniz gibi baş başa kalabilirsiniz. 

 

Şavşat’a Nasıl Gidilir? 

 

Şavşat’a ulaşmak için öncelikle Artvin’e gelmek gerekiyor. Artvin il merkezine 70 km mesafede bulunan ve manzaralarıyla dikkat çeken Şavşat’a, Artvin D010 yolu üzerinden yaklaşık 90 dakikada ulaşabilirsiniz. 

 

4.Gökçeada: Huzur Dolu Bir Köşe

 

Gökçeada

 

Türkiye’nin batı köşesine yer alan Gökçeada; ruhunuzu tazeleyen dinginliği ve benzersiz doğası ile muhteşem bir deneyim sunuyor. Ülkemizin en büyük adası olma özelliğine de sahip olan Gökçeada; yemyeşil doğası, tertemiz denizi ve eşsiz gün batımı ile konuklarına özel anlar sunuyor. 

 

Saklı bir cennet olan Gökçeada, Türkiye’nin özel güzergahlarından biri. Unutamayacağınız türde bir balayı istiyorsanız burası doğru adres! 

 

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir? 

 

Saros Körfezi’nin girişinde bulunan adaya sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Çanakkale Limanı’ndan kalkan deniz otobüsleri ya da Eceabat Limanı’ndan kalkan Gökçeada feribot seferleriyle Gökçeada’ya ulaşabilirsiniz. 

 

5.Amasya: Yeşilırmak’ın Kıyısında

 

Amasya Yeşilırmak

Kaynak

 

Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Amasya, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri. Tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bölge, özellikle tarihe ve kültüre düşkün çiftler için eşsiz bir seçenek.

 

Doğal güzellikleri ve mimarisiyle de farklı bir yer olan Amasya, Yeşilırmak’ın kenarına konumlanmış düşsel bir gezi rotası. 

 

Amasya’ya Nasıl Gidilir? 

 

Amasya’ya kara, hava ya da demir yolu ile ulaşmak mümkün. İç Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan yolların üzerinde yer alan Amasya, Samsun ve Tokat ile de komşu. Yani bu şehirlerden herhangi biri üzerinden kolayca Amasya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

  • Özden

    Sevgilimle uzun zamandır kışın gelmesini bekliyorduk. O zamanlar arabamda yoktu tabi. Şimdi ise hazır Peugeot 3008 almışken güzel bir Abant tatili yapalım diyorum. Kışında oranın manzarası bayağı bir güzel olur

  • kazım

    bu yerler hem sevgililer gününü için hem de balayı için harikalar. e sevgilimin peugeot suvuyla da güzel bir keyif yaparız 😀

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN