MENÜ

Yemyeşil Bir Durak: Kaz Dağları Kamp Alanları

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

 

 

Kaz Dağları sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın önde gelen doğal güzelliklerinden biri. Yemyeşil doğası, zengin fauna ve florası ile tertemiz bir havaya sahip olan bu coğrafya, Biga yarımadasında yer alır.  

 

Türkiye’nin oksijen oranı en yüksek bölgelerinden biri olan Kaz Dağları, kamp alanları ve konaklama merkezleri ile harika bir kaçamak noktası. Özellikle doğasever gezginler açısından vazgeçilmez nitelikte bir durak.

 

Bu yazımızda sizin için oksijeni bol bir yolculuğa çıkacağız ve Kaz Dağları kamp yerlerine göz atacağız. Haydi, bir doğa macerasına atılalım ve bu mitolojik durağı ziyaret ederek ciğerlerimizi açalım.

 

Kaz Dağları Nerede? 

 

kaz-daglari-nerede

 

Edremit Körfezi’nin kuzeyinde bulunan Kaz Dağları, 21.300 hektarlık alanda deniz ile yeşilin buluştuğu, doğanın tüm çekiciliğini konuşturduğu bir bölge. Çanakkale ve Balıkesir arasında geniş bir alanı kaplayan Kaz Dağlarında görülecek birçok tepe ve tarihi eserin yanı sıra dünyaca ünlü “Kaz Dağı Milli Parkı” var. Peki, bu bölgeye nasıl ulaşılır? 

 

Kaz Dağlarına Nasıl Gidilir? 

 

kaz-daglarina-nasil-gidilir

 

Çok geniş bir alana yayılan bu bölge, Kuzey Ege sahillerindeki Asos, Akçay, Ören, Ayvalık gibi turistik lokasyonlarla komşuluk yapıyor. İstanbul – Kaz Dağları arası ulaşımı merak edenler için hemen söyleyelim: İstanbul – Kaz Dağları arası yaklaşık 405 km ve bu mesafeyi özel aracınızla 0-5 yolu üzerinden yaklaşık 5 saat gibi bir sürede almanız mümkün. Tabii özel aracınız yoksa Garenta İstanbul araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz. 

 

Ayrıca Kaz Dağlarına feribot ile Bandırma, Mudanya veya Yalova üzerinden de ulaşabilirsiniz, tercih sizin.

 

Kaz Dağlarının Kısa Tarihçesi 

 

kaz-daglarinin-tarihcesi

 

Antik çağlarda ve mitolojide “İda Dağı” olarak anılan Kaz Dağları, Biga yarımadasının en yüksek bölgesi. Kaz Dağlarının bilinen tarihi ise M.Ö. 2000 dolaylarında başlar. Binlerce yıl boyunca çeşitli uygarlıkların bulunduğu bu coğrafyada derin kültürel izler bulunur.

 

Homeros, İlyada’sında İda Dağı yani Kaz Dağlarından “Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” şeklinde bahseder. Ayrıca burada eski dönemlerde Thebe, Lyrnessos, Khrysa, Killa, Anderia gibi şehirler kurulmuş; fakat birçoğu Truva Savaşları döneminde yok edilmiş.

 

Bölgenin efsanelere konu olan tarihinden de bahsettiğimize göre şimdi Kaz Dağları çadır kampı alanlarına geçebiliriz. 

 

Cennet Burada: Kaz Dağları Kamp Alanları

 

kaz-daglari-kamp-alanlari

 

Ülkemizin doğa harikalarından biri olan bu eşsiz coğrafyada yeşilin her tonunu görebilir ve ruhunuzu arındırabilirsiniz. Hele kamp yapmaktan hoşlanan bir gezginseniz Kaz Dağları’nda konaklamak size eşsiz deneyimler sunacak. Şimdi, Kaz Dağları kamp alanlarına göz atalım.

 

  • Kaz Dağları Milli Parkı
  • Akaleos Kamp Alanı
  • Hızır Kamp Alanı
  • Endes Kamp Alanı 

 

Kaz Dağları Milli Parkı

 

kaz-daglari-milli-parki

 

Kaz Dağlarının “milli park” statüsünde olan bir alanı mevcut ve burası 1994 yılından beri korunuyor. Burası kanyonu, şelaleleri ve zengin bitki örtüsüyle eşsiz bir kamp rotası. Ancak Milli Park’a giriş kılavuz rehberlerle mümkün oluyor. Rehberlerle milli parka giriş yaptıktan sonra ise dilediğiniz gibi konaklayabiliyorsunuz. Çadırınızın yanınızda olması yeterli; ancak Kaz Dağları karavan kampı için uygun değil, belirtmekte fayda var. 

 

Masalsı bir diyara gitmek ve dünyadan bütünüyle soyutlanmak istiyorsanız burası tam size göre. Yalnız unutmayın, Kaz Dağları Milli Parkı’nda ateş yakmak kesinlikle yasak. Kamp malzemeleriniz hazırsa haydi yıldızlara…

 

Akaleos Kamp Alanı

 

akaleos-kamp-alani

 

Kaynak

 

Akaleos Kamp Alanı, bölgede bulunan Zeytinli Köyü’nden 3-4 km uzaklıkta yer alıyor. Zeytinli Deresi’nin kenarına kurulmuş olan bu kamp alanında isterseniz çadırda, isterseniz de bungalovda konaklayabiliyorsunuz.  

 

Doğanın tam ortasında benzersiz bir deneyim yaşayabileceğiniz bu kamp alanında kendinizle baş başa kalıp kitabınıza dalabilir ya da kanoyla derede gezebilirsiniz. Ayrıca burada telefonlar çekmiyor ve size kimseler ulaşamıyor, haberiniz olsun. 

 

Hızır Kamp Alanı

 

hizir-kamp-alani

 

Kaynak

 

Hızır Kamp Alanı, Kirişlik Vadisi’nin eteğinde konumlanıyor. Mehmetalan Köyü’ne 2 km uzaklıkta bulunan bu kamp alanı; milli parkın hayli yakınında, yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

 

Hızır Kamp Alanı’nda konaklama seçenekleri 3’e ayrılıyor. Buraya geldiğinizde taş evlerde, ağaç evlerde ya da kendi çadırınızda kalabiliyorsunuz. Muhteşem parkurlarda yürüyüş yapmak ve sonrasında Zeytinli Deresi’nin kenarında ferahlamak isterseniz gelmeniz gereken yer burası. 

 

Endes Kamp Alanı 

 

endes-kamp-alani

 

Kaynak

 

Endes Kamp Alanı, Mehmetalan Köyü’nde bulunuyor. Burası yoga ve meditasyona ilgi duyanların özellikle gelmesi gereken bir durak. Yoga ve meditasyon evlerinin bulunduğu bu kamp alanında su ve kuş sesleri eşliğinde huzura erebilirsiniz.

 

Konaklamanın yarım pansiyon şeklinde sunulduğu kamp alanında, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği mevcut. Ege mutfağının leziz yemeklerini tadabileceğiniz kamp alanını özellikle çiftler ve aileler için öneriyoruz.

 

YORUMLAR

  • adem

    evet arada sırada kamp yapmak önemli ben genelde belgrad ormanına giderim bazen ailecek gideriz bazen tek peugeot 3008 gibi rahat ve konforlu bir arabayla böyle uzak bir yere de rahatlıkla gidilebiliniyor

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN