MENÜ

Karış Karış Afyonu Keşfetme Rehberi

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Türkiye’de yaşıyorsak keşfedeceğimiz rotalar hiç bitmez. Bir gün deniz tatili yaparken anında bir doğa macerasına geçiş yapabilir, aradan da tarih gezisine çıkarabiliriz. İşte bizi hem termal sularıyla etkileyecek hem de tarihi ile büyüleyecek Afyonkarahisar da (halk dilinde Afyon) mutlaka uğramamız gereken bölgelerden. Afyonkarahisar için turistik bir şehir yorumu yapmamız yanlış olur ama ayrıntılarıyla tanışmanız gereken bir rota olduğu aşikar. Bunun için hazırladığımız Afyon gezi rehberine bir göz atın deriz.

 

Afyonkarahisar Kalesi

 

 

M.Ö 1350 yıllarında Hitit imparatoru II. Murşil zamanında kullanılan, Roma ve Bizans dönemlerinde Akroenos olarak anılan kale, Selçuklular’dan itibaren Karahisar Kalesi olarak tanınmış. II. Selim burada yetişen afyon bolluğundan ötürü buraya sonrada Afyonkarahisar Kalesi adını vermiş. O dönemden itibaren kale bu şekilde anılır olmuş. Hatta anılmakla kalmamış, şehrin simgesine de dönüşmüş. Yüksekliği 226 metre olan volkanik bir kaya üzerinde yer alan kale, çok iyi korunamamış fakat hala geçmişten izler barındırıyor.

Kale, şehir merkezinde yani kafanızı kaldırdığınız her yerden bu kaleyi görebilirsiniz. Kaleye varmak için Ulu Cami’nin karşısındaki merdivenlerden tırmanmalısınız. Derin bir nefes alıp öyle tırmanın deriz, çünkü bu merdivenleri çıkmak hiç de kolay değil. Tırmanma işlemi bittiğinde buna değdiğini göreceksiniz.

 

Afyon Ulu Camii

 

1272-1277 yılları arasında Sahipata Nusreddin Hasan tarafından inşa ettirilen Ulu Camii, insanoğlunun mimari yetkinliğini bizlere kanıtlayan bir eser. Bu caminin diğer camilerden farklı bir özelliği var. Caminin içinde ahşaptan yapılan tam 40 direk bulunuyor.  1341 yılında onarımı yapılan Ulu Camii, içerisinde Osmanlı taş işçiliğinin en güzel örneklerini bulunduruyor. Afyonkarahisar Ulu Camii, Hıdırlık Tepesi’ne çok yakın ve ulaşım açısından kolay bir konumda. Hazır konusu açılmışken belirtelim. Hazır Hıdırlık Tepesi’ne bu kadar yaklaşmışken orayı da mutlaka gidip görün deriz.

 

İmaret Camii

 

 

Afyon merkeze gittiğinizde sizi bir tarih devi karşılayacak. İmaret Camii, 1472 yılından beri Afyon’un baş tacı. Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunan cami, eşsiz süslemeleri, sağlam yapısı ve tek şerefeli minaresiyle şehrin en dikkat çeken yapılarından.

 

Afyon Kaplıcaları

 

Afyon’da tarih kadar öne çıkan bir şey varsa o da termal suları. Afyon kaplıca turizmi ile öne çıkan bir sağlık rotası. Öyle ki şifa dağıtan bu suların kıymetini bilen Afyon’da termal tesis ve oteller de oldukça fazla. Afyon Gazlıgöl bu konuda öne çıkan bölgelerden. Gazlıgöl Kaplıcaları için bir sağlık cenneti diyebiliriz. Her bütçeye hitap eden termal otellerle herkese sağlık sunan bu bölgeye mutlaka uğramalısınız. Gazlıgöl’de gezilecek yerler arasında sadece kaplıcalar bulunmuyor. Gazlıgöl kaplıcalarına 10 kilometre uzaklıkta olan Avdalas Kalesi de görmeniz gereken yerlerden.

 

Başkomutan Tarihi Milli Parkı

 

 

Kaynak

 

Tarihimizin önemli noktalarından biri olan Büyük Taarruz zaferinin bir temsilcisi olan bu park, tüylerimizi diken diken eden bir gezi tecrübesi sunuyor. 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan harekatın yaşandığı alanları kapsayan bu milli parkta, Kurtuluş Savaşı’na ait tarihi yerler, anıtlar ve şehitlikler bulunduruyor. 40.940 hektarlık bir alanı kapsayan bu anlamlı bölge, Afyon’da görülecek yerlerin başında geliyor. 1981 yılında milli park ilan edilen bölge, Kocatepe ve Dumlupınar olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor. 11 adet anıt ve şehitlik, tanıtım parkı ve 2 adet müzenin bulunduğu bu eşsiz tarihi alan, geçmişte yaşananları bilmek ve bu duyguyu hissetmek adına çok önemli.

 

Eber Gölü

 

Bolvadin’de bulunan muhteşem bir doğa harikası Eber Gölü. Afyon – Konya demiryolunun, Çay ve İsaklı istasyonları arasında bulunan göl, sazlıklarıyla dikkat çekiyor. Masmavi ve tertemiz manzaranın balıkçı sandallarıyla süslendiği bu göl, Afyon doğasının öne çıkan parçalarından.

 

Antik Kentler

 

Afyon çok eski çağların şahidi bir yer ve bu nedenle birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış. Bunun için kültür çeşitliliğine de hayran olduk. Afyon’da gezilecek yerler için araştırma yaparken antik kentler dikkatimizi çekti. Afyon şehir merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunan Emirdağ’a bağlı Hisarköy kasabasındaki Amorium Antik Kenti bunlardan biri. Roma ve Bizans eserleri kadar Osmanlı ve Selçuklu izlerinin de bulunduğu bu antik kentin kazı çalışmaları Oxford Üniversitesi tarafından başlatılmış ve hala sürüyor. Tanıtımı yapılmadığı için turistler tarafından pek bilinmeyen ama mutlaka görülmesi gereken Apameia Antik Kenti ve Dokimaia Antik Kenti’ne de mutlaka uğramalısınız.

 

Beklediğiniz An Geldi: Afyon’da Ne Yenir?

 

Seyahat etmenin en güzel taraflarından biri hiç şüphesiz yemek keyfi. Afyon yemekleri bu konuda çok başarılı. Tek bir nefeste Afyon sucuğu ya da Afyon kaymağından bahsedebiliriz mesela. Bunun yanında Afyon kebabı ve kaymaklı ekmek kadayıfı da şehrin en sevilen lezzetlerinden. Aşçı Bacaksız’da ve Numan Usta’da Afyon kebabı yemeyi, Aftat’ta kaymaklı ekmek kadayıfı ve Afyon sucuğu satın almayı unutmayın.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Türkiye, dört mevsimin doyasıya yaşanabildiği ve farklı güzelliklere doğru yol alınabildiği eşsiz bir ülke. Özellikle bir temaya dayalı olan deneyim…

INSTAGRAM'DAN