MENÜ

Karadeniz’deki Sakin Tatil Yerleri: İlham Veren Bir Doğa

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Karadeniz; ormanları, yaylaları, gölleri ve ilham veren atmosferiyle insanı yeniden doğmuş gibi hissettiren bir bölge. Ülkemizin en yeşil ve en özel noktalarından biri olan Karadeniz Bölgesi, keşfedilmeyi bekleyen eşsiz durakları ile doğanın bir armağanı niteliğinde.

 

Doğa tutkunları ve kampçılar için bir cennet olan Karadeniz, batısından doğusuna birçok görkemli güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Ayrıca salgın hastalıklar dolayısıyla sosyal mesafeye dikkat edilmesi gereken dönemlerde Karadeniz’deki sakin tatil yerleri oldukça ilgi çekici.

 

Bu yazımızda sizi orman, yayla ve göl atmosferine doyuracak, doğanın kucağına götüreceğiz. Haydi gelin, Karadeniz’deki sessiz sakin tatil yerlerinden bazılarına göz atalım ve huzuru içimizde hissedelim. 

 

Amasra: Bir Açık Hava Müzesi

 

Amasra Sakin Tatil

 

Amasra; Batı Karadeniz’de bulunan ve mutlaka görülmesi gereken bir durak. Yemyeşil doğası, muhteşem manzaraları, şelaleleri, mağaraları, piknik alanları ve plajlarıyla dolu dolu bir yer olan Amasra, aynı zamanda kültürel tarihiyle de oldukça önemli.

 

Amasra’nın tarihi 3000 yıl öncesine kadar uzanıyor ve bu beldenin birçok medeniyete başkentlik yaptığı biliniyor. Bir açık hava müzesi olan Amasra’da gezinirken birçok medeniyetten izler bulmak mümkün.

 

Her köşesinde huzuru hissedebileceğiniz bir yer olan Amasra’da; Kilise Camii’ni, surları, kaleyi ve Çekiciler Çarşısı’nı kendi gözlerinizle görmelisiniz, bizden söylemesi. Üstelik Amasra hayli dar bir arazi üzerine inşa edildiği için burada farklı bir estetik doku var. 

 

Amasra’ya Nasıl Gidilir? 

 

Amasra; Batı Karadeniz’de yer alıyor ve İstanbul’a yaklaşık 450 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi özel aracınızla O-4 yolu üzerinden 5 saat civarında almanız mümkün. Özel bir aracınız yoksa size en yakın İstanbul Garenta şubesinden araç kiralama da yapabilirsiniz.

 

Sinop: Boztepe Burnu’na Doğru 

 

Sinop Sakin Tatil

 

Ünlü Boztepe Burnu üzerine inşa edilen Sinop; Orta Karadeniz’de yer alır. Görkemli doğasının yanı sıra tarihi ile dikkat çeken bölge, huzurlu bir tatil için biçilmiş kaftan. Karadeniz’in en uç noktasında yer alan Sinop; Gerze, Türkeli, Durağan, Dikmen gibi bölgeleri ile de görülmeye değer. 

 

Ayrıca Karadeniz’in tek doğal limanı niteliğindeki Sinop, eski çağlarda da birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Şelaleleri, gölleri ve temiz sahilleri ile dikkat çeken bölge, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri ile ilham verici bir güzelliğe sahip.

 

Buraya geldiğinizde özellikle Hamsilos Koyu’nu, Erfelek Şelalesi’ni, Karakum Plajı’nı ve İnaltı Mağarası’nı görmenizi tavsiye ederiz.

 

Sinop’a Nasıl Gidilir?

 

Orta Karadeniz’de yer alan Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin merkezlerinden biri olan Samsun’a yaklaşık 150 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi D010 yolu üzerinden 2.5 saat civarında almak mümkün. 

 

Çamlıhemşin: Ayder Yaylası Doruklarında

 

Çamlıhemşin Ayder Yaylası

 

Ayder Yaylası; Rize’ye bağlı Çamlıhemşin ilçesinin güneydoğusunda yer alan ve deniz seviyesinden yaklaşık 1400 m yükseklikte bulunan bir doğal miras. Ladin ve kayın ormanları ile kaplı olan bu bölge, sırtını Kaçkar Dağlarına vermiş bir cennet.

 

Doğa tutkunlarının ve dağcıların uğrak yerlerinden olan yayladaki yerleşimin geçmişinin de 13. yüzyıla kadar uzandığı düşünülüyor. 1944 yılında “milli park” unvanı alan bölge, yeşil doğası, ahşap evleri ve dağların arasından akan dereleriyle masalsı bir güzelliğe sahip.

 

Ayrıca balı ve tereyağı ile de meşhur olan bu bölge, Karadeniz’e özgü yerel lezzetlerin keyifle tadılabileceği bir durak olma özelliği de taşıyor.

 

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir? 

 

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası’na ulaşmanın en kolay yolu öncelikle Trabzon’a uçmak ve buradan aktarma yapmak. Ayder Yaylası; Trabzon’a 155 km uzaklıkta yer alıyor ve bu mesafeyi E70 yolu üzerinden 2.5 saate yakın bir sürede alabilirsiniz. Ayrıca araca ihtiyacınız varsa Trabzon araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.  

 

Borçka: Gizli Bir Cennet

 

Borçka Artvin Tatil

 

Borçka, Artvin’e bağlı olan ve Doğu Karadeniz’de bulunan bir bölge. Birbirinden güzel birçok köyün bulunduğu bu bölge, Artvin ile Hopa arasında konumlanıyor. Ülkemizin en özel göllerinden birisi olan Karagöl’e de ev sahipliği yapan Borçka; bir zamanlar İngilizlerin, Rusların ve Gürcülerin egemenliği altında kalmış. 

 

1921 yılı itibarıyla Osmanlı toprağı haline gelen Borçka, o günden beri Türkiye sınırları içerisinde yer alıyor. Nefes kesen bir doğaya ve ormanlık araziye sahip olan Borçka, şehir hayatından ve kalabalıktan uzaklaşmak için en uygun yerlerden. Borçka’da kendinizi doğanın kalbinde hissedebilir ve dilediğiniz gibi kamp yapabilirsiniz. 

 

Borçka’ya Nasıl Gidilir?

 

Borçka, Artvin’e yaklaşık 60 km mesafede bulunuyor. Artvin’den D950 yolunu kullanarak 1 saat gibi bir sürede Borçka’ya ulaşabilirsiniz. 

 

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’nin En İyi Tırmanış Rotaları: Özgürlük Peşinde içeriğimize geçebilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN