MENÜ

Manzaralarıyla Nefes Kesen Güzergahlar: Karadeniz’deki Kamp Alanları

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

“Gezmek ve yer değiştirmek akla yeni bir dinçlik getirir.” Seneca

 

Temiz hava, gökyüzündeki yıldızlar ve kamp ateşi… Bu üçlü size başka bir dünyanın kapılarını açmaya yeter. İsterseniz usta bir kampçı, isterseniz kampçılıkta yeni olun hiç fark etmez. Kamp yapmak demek doğayla bir olmak demek, kamp demek özgürlük demek. 

 

Özellikle ülkemizdeki muhteşem kamp yerlerini ve cennetten köşeleri göz önünde bulundurunca kamp yapmaya duyulan istek son derece doğal. Ayrıca kalabalıktan ve gürültüden uzaklaşmanın, sevdiklerinizle kaliteli vakit geçirmenin ve doğayı solumanın daha iyi bir yolu da yok. 

 

O yüzden bu yazımızda sizi Karadeniz kamp alanlarına doğru götüreceğiz ve iyi hissetmenizi sağlayacağız. Çadırınızı, tulumunuzu ve kamp ekipmanlarınızı hazırlayın; yıldızların altında uyuyacağız. 

 

Karadeniz’de Kamp Yapılacak Yerler: Cennet Köşeler 

 

karadeniz-kamp-yerleri

 

Yeşilin her tonunu bünyesinde barındıran ve doğanın bir armağanı olan Karadeniz Bölgesi, doğaseverler ve kampçılar için bir cennet. Batısından doğusuna pek çok güzelliğe ev sahipliği yapan Karadeniz bölgesindeki kamp alanlarından bazılarını listeledik ve sizin için Karadeniz kamp rehberi hazırladık

 

1. Yedigöller Milli Parkı

 

yedigoller-milli-parki-kamp-alanlari

 

Batı Karadeniz’de bulunan Yedigöller Milli Parkı, zengin bitki örtüsüyle büyüleyen bir kamp bölgesi. Orman denizini andıran görüntüsü ve heyelan gölleriyle çarpıcı bir rota olan Yedigöller, Karadeniz kamp tavsiyelerinde ilk sırada yer alıyor.  

 

1965 yılında milli park ilan edilen bölge; trekking, doğa fotoğrafçılığı ve çadır kampı için oldukça uygun. Bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 göl barındıran milli park, tüm güzelliğiyle sizi çağırıyor. 

 

Yedigöller Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

İstanbul’a yakınlığıyla dikkat çeken bu olağanüstü rota Bolu sınırları içerisinde yer alıyor. İstanbul’a 300 kilometre uzaklıkta bulunan Yedigöllere özel aracınızla E80 yolu üzerinden yaklaşık 4 saatte ulaşmanız mümkün. Özel bir aracınız yoksa araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilir ve dilediğiniz vakit yollara düşebilirsiniz. 

 

2.Eğriova Göleti 

 

egriova-goleti-kamp-alani

 

Yenice Ormanları biyolojik çeşitlilik bakımından Türkiye’nin en zengin coğrafyalarından biri. Bölge, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından da biyolojik çeşitliliği bakımından korunması gereken yerlerden biri olarak tanımlanıyor.

 

Yenice Ormanlarında yürüyüş yaparken karşınıza çıkacak Eğriova Göleti ise bu bölgede kamp yapabileceğiniz keyifli durakların başında geliyor. 1999 metre yükseklikte bulunan göletin uzunluğu 1 km civarında. Doğayla kucaklaşmak istiyorsanız burası doğru bir nokta. 

 

Eğriova Göleti’ne Nasıl Gidilir? 

 

Karabük’e bağlı Eğriova Göleti, Batı Karadeniz’in en yüksek tepesi konumunda olan Keltepe mevkiinde bulunuyor. Karabük merkeze 25 km uzaklıkta bulunan Eğriova Göleti’ne D030 yolu üzerinden yaklaşık 40 dakikada ulaşmak mümkün.  

 

3.Perşembe Yaylası 

 

persembe-yaylasi-kamp-alanlari

 

Kaynak

 

1500 metre rakıma sahip Perşembe Yaylası ve yayladaki menderesler, doğa tutkunları açısından benzersiz bir güzelliğe sahip. Yapılaşmanın olmadığı, tertemiz ve yemyeşil bir güzelliğe sahip Perşembe Yaylası, Karadeniz kamp alanları arasında son dönemde popülerleşmeye başlayan bir güzergah.

 

Perşembe Yaylası’na Nasıl Gidilir? 

 

Ordu’nun Aybastı ilçesinde bulunan Perşembe Yaylası kusursuz bir doğa harikası. Ordu merkeze 105 km uzaklıkta bulunan Perşembe Yaylası’na özel aracınızla D010 ve E70 yolu üzerinden yaklaşık 120 dakikada ulaşmanız mümkün. Özel bir aracınız yoksa Ordu’dan araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

 

4.Borçka Karagöl Tabiat Parkı

 

borcka-karagol-tabiat-parki

 

Karadeniz’in gizli güzellikleri arasında bulunan Borçka Karagöl, çok özel bir doğal alan. 368 hektarlık bir alana yayılan bu güzellik, toprak kayması sonucu oluşmuş bir heyelan gölü. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en güzel göllerinden birisi olarak kabul edilen Borçka Karagöl’e gittiğinizde gözleriniz ışıl ışıl olacak. 

 

Borçka Karagöl Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

Borçka ilçesinde bulunan Kaynarca Köyü’ne bağlı olan bölge, Artvin merkeze 60 km uzaklıkta bulunuyor. Borçka-Macahel yolunu takip ederek ulaşabileceğiniz lokasyonda yolun büyük kısmı asfalt. O yüzden bu doğal cennete ulaşmak çok da zor değil. 

 

5.Samistal Yaylası 

 

samistal-yaylasi-kamp-alanlari

 

Kaynak

 

Samistal Yaylası 2450 m rakımda bulunuyor ve büyük taş kütlelerinden oluşan yöresel evleriyle ile dikkat çekiyor. Göz alıcı bir manzaraya ve özgün bir atmosfere sahip Samistal Yaylası, turistik olmayan bir yerde kamp yapmak isteyen doğa tutkunları açısından ideal bir nokta. 

 

Samistal Yaylası’na Nasıl Gidilir? 

 

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Samistal Yaylası, şehir merkezine 120 km uzaklıkta bulunuyor. Hem Ayder hem de Palovit yaylaları üzerinden ulaşılabilen Samistal Yaylası, eşsiz manzarasıyla sizi bekliyor.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Sevdiğiniz kişiyle hediyelerin yanı sıra anları ve hikayeleri paylaşmak bize göre en güzeli. Size özel hissettiren ve hayatınızı paylaştığınız kişilerle…

INSTAGRAM'DAN