MENÜ

Farklı Bir Akdeniz Şehri: Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Kahramanmaraş; Akdeniz Bölgesi’nde bulunan ve eski çağlardan bu yana birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış özgün şehirlerimizden biri. Eski adı Maraş olan şehir; Hitit, Asur, Pers, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi uygarlıklardan izler taşıyor. 

 

Milli mücadele açısından da oldukça önemli olan şehir, 7 Şubat 1973’te “Kahramanmaraş” adını almış. Tarihi ve kültürel değerleri ile olduğu kadar yöresel lezzetleri ve doğası ile de dikkat çeken Kahramanmaraş, farklı ve kendine has bir Akdeniz şehridir. 

 

Bu yazımızda sizi Akdeniz’in en güzel şehirlerinden birine götüreceğiz. Hazırsanız yolculuğumuza başlayalım ve Kahramanmaraş gezi rehberine birlikte göz atalım.

 

Kahramanmaraş Nerede?

 

Kahramanmaraş Nerede

 

Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kesişim noktasında bulunan Kahramanmaraş; Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alıyor. Önemli bir geçiş noktasında konumlanan Kahramanmaraş’ın kuzeyinde Kayseri, güneyinde Gaziantep, batısında Adana, doğusunda da Adıyaman bulunuyor. 

 

Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin birbirlerine en çok yaklaştığı bölgede konumlanan Kahramanmaraş; kültürel değerleri, doğal güzellikleri ve zengin mutfağı ile keşfedilmeyi bekleyen bir durak. Peki, bu farklı Akdeniz şehrine nasıl ulaşılıyor? 

 

Kahramanmaraş’a Nasıl Gidilir?

 

Kahramanmaraşa Nasıl Gidilir

 

Birbirinden farklı güzelliklere sahip bu eski şehre kara yolu, demir yolu ve hava yoluyla ulaşım sağlanabiliyor. Özellikle Kahramanmaraş Havalimanı’na yapacağınız direkt uçuşlar ile bölgeye ulaşmak hayli kolay.

 

Birçok tarihi yapıya, kültürel mirasa ve doğal alana sahip olan Kahramanmaraş’a ulaştıktan sonra ise araç kiralama yapmak ve bölgedeki güzelliklerin tadını doyasıya çıkarmak çok keyifli. Dilerseniz tarihi oldukça eskiye uzanan ve önemli bir şehir olan Kahramanmaraş’ta görülecek yerleri inceleyelim.

 

Kahramanmaraş’ta Gezilecek Yerler

 

Kahramanmaraşta Gezilecek Yerler

 

Kahramanmaraş çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, mutlaka görülmesi gereken bir durak. Hem kültürel yapısı hem de ilham verici doğasıyla öne çıkan Kahramanmaraş’ta görülmesi gereken yerlere bakalım. 

 

  • Taş Köprü 
  • Kahramanmaraş Kalesi 
  • Eshab-ı Kehf Külliyesi 
  • Arkeoloji Müzesi
  • Yeşilgöz Obruğu

 

Taş Köprü 

 

Taş Köprü Kahramanmaraş

 

Taş Köprü; Dulkadiroğulları Beyliği’nin son dönemlerinde yapıldığı düşünülen benzersiz bir yapı. Ceyhan Nehri üzerinde bulunmasından ötürü Ceyhan Köprüsü olarak da anılan Taş Köprü, yığma moloz taştan yapılmış.

 

Asimetrik bir yapıya sahip olan bu köprünün, 6 tane kemer gözü vardır. Uzunluğu yaklaşık 158 metre olan tarihi köprünün yüksekliği ise 18 metre civarındadır. 

 

Taş Köprü’ye Nasıl Gidilir? 

 

Taş Köprü; Kahramanmaraş’ın merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunur. Köprüye D825 yolu üzerinden 20 dakikada ulaşılabilir. 

 

Kahramanmaraş Kalesi 

 

Kahramanmaraş Kalesi

Kaynak

Kahramanmaraş’ın şehir merkezinde yer alan tarihi kalenin M.Ö. 1. yüzyıl ile M.S. 2. yüzyıl arasında inşa edildiği düşünülüyor. Bulunduğu bölgeye hakim bir tepe üzerine inşa edilen kale, tarih boyunca birçok medeniyet tarafından kullanılmış.  

 

Şehrin en eski yapılarından biri olan kalenin güney kısmı sivri, kuzey tarafı ise hafif meyillidir. Özellikle Hititler zamanından kalan birçok eserin çıktığı kale, şehrin simge yapılarından biridir. 

 

Kahramanmaraş Kalesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Kahramanmaraş Kalesi, şehrin oldukça merkezi bir konumunda bulunuyor. Kaleye Atatürk Bulvarı üzerinden yaklaşık 10 dakikada ulaşılabiliyor.

 

Eshab-ı Kehf Külliyesi 

 

Eshab-ı Keyf Külliyesi

Kaynak

2015 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’ne dahil olan Eshab-ı Kehf Külliyesi; Kahramanmaraş’ın en önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor. MS 446’da inşa edilen bu benzersiz külliye, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde bulunuyor. 

 

Antik Çağ’dan beri kutsal sayılan ve Eshab-ı Kehf adıyla tanınan kayalık bir tepenin yamacındaki mağaranın çevresine kurulan külliyede; Doğu Roma, Selçuklu, Dulkadiroğlu Beyliği ve Osmanlı Devleti dönemlerinden izlere rastlamak mümkün. 

 

Eshab-ı Kehf Külliyesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf Külliyesi, şehir merkezine yaklaşık 120 km uzaklıkta. Bu mesafeyi D825 yolu üzerinden 100 dakikada alabilirsiniz.

 

Arkeoloji Müzesi 

 

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Kaynak

Arkeoloji Müzesi; Kahramanmaraş’ın dikkat çeken kültür merkezlerinden birisidir. Ayrıca Kahramanmaraş, müzecilik tarihi açısından da oldukça önemli bir yere sahip. Türkiye’deki müzecilik tarihinin ilk izlerine Selçuklular döneminde bu bölgede rastlanmış. 

 

Envanter kayıtlarına göre 30.000 eser bulunan Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi, 7 adet sergi salonunun yanı sıra eğitim ve toplantı salonları ile birlikte görülmesi gereken bir kültür durağı. 

 

Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir? 

 

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi şehrin en merkezi noktalarından birinde yer alır ve müzeye Kuddusi Baba Bulvarı üzerinden 3 dakikada ulaşılabilir.

 

Yeşilgöz Obruğu

 

Yeşilgöz Obruğu Kahramanmaraş

 

Yeşilgöz Obruğu, Kahramanmaraş’a ait nefes kesici doğal güzelliklerin başında gelir. Yeşil lee maviye çalan suyu ve alabalıkları ile dikkat çeken Yeşilgöz Obruğu, dağ eteğindeki konumu ile gizli bir yeryüzü cennetidir. 

 

Özel bir mesire alanı olan Yeşilgöz Obruğu, bahar ve yaz aylarında Kahramanmaraş’ın en çok ziyaret edilen doğal alanlarından da biridir. 

 

Yeşilgöz Obruğu’na Nasıl Gidilir? 

 

Yeşilgöz Obruğu; Kahramanmaraş’ın Tekir Mahallesi’nde bulunur ve şehir merkezine yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Bölgeye D825 yolu üzerinden 50 dakikada ulaşmak mümkündür.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN