MENÜ

Özgür Ruhlara Göre: Dalaman’dan Kabak Koyu’na Yolculuk

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

 

 

“Bilmediğin bir yola gitmek, bilmediğin bir yönünü keşfetmektir.” Martin Buber

 

Yolculuklar insana keşfetmek ve ferahlamak için harika imkanlar sağlar. Seyahata çıktığınızda rutin hayatınızı geride bırakarak özgürlük dolu bir maceraya atılırsınız. Yollar akar, vücudunuz mutlulukla dolup taşar. 

 

Suratınıza doğru esen hafif bir rüzgar eşliğinde yol almak ufkunuzu farklı şekillerde açar. Ayrıca yollar size muhteşem manzaralar sunar ve sevdiğiniz müzikler eşliğinde düşüncelere dalmanızı sağlar.

 

Özellikle büyük oteller yerine doğal hayatı, kamp alanlarını, ağaç evleri, boş ormanları tercih eden özgür ruhlu bir karakterseniz Kabak Vadisi seyahati ruhunuzu hafifletir. Dilerseniz Kabak Koyu olarak da bilinen Kabak Vadisi’ne doğru yola çıkalım, sessizliğin ve huzurun tadını çıkaralım. 

 

Kabak Koyu Nerede?

 

kabak-koyu-nerede

 

Kabak Koyu, Fethiye bölgesindeki saklı cennetlerden biri. Ölüdeniz’in yaklaşık 16 kilometre doğusunda bulunan vadi, kızılçam ormanları içerisinde gizlenmiş eşsiz bir güzellik. Likya Yolu üzerinde bulunan vadi, bakir doğası sebebiyle hayli ilgi çekici. 

 

Sarp yamaçlarla çevrili vadinin harika bir plajı var ve koyun her noktasında tarihi değerler yer alıyor. Ayrıca ormanın iç taraflarına gizlenmiş akarsular ve şelaleler de göz alıcı bir güzelliğe sahip. Vadideki el değmemiş doğa, farklı hayvan ve bitki türlerinin de burada yaşamasına olanak sağlar. Peki, Kabak Koyu ulaşımı nasıldır? Dalaman yolu üzerinden Kabak Koyu’na nasıl gidilir? 

 

Dalaman’dan Kabak Koyu’na Nasıl Gidilir? 

 

dalaman-dan-kabak-koyu-na-nasil-gidilir.

 

“Dalaman Kabak Koyu arası kaç km?” diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Dalaman Havaalanı ile Kabak Koyu arası 80 kilometre ve bu mesafeyi araba yolculuğu ile 1.5 saat gibi kısa bir sürede almanız mümkün. Eğer özel bir araç sahibi değilseniz Dalaman araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.

 

Kabak Vadisi’ne başka şekillerde ulaşmanız da mümkün. Kabak Koyu; Fethiye’ye 33 kilometre, Ölüdeniz’e 17 kilometre, Kelebekler Vadisi’ne ise 4 kilometre mesafede yer alıyor. Koya Ölüdeniz’den kalkan Faralya dolmuşlarıyla ya da yakındaki bir koydan kiralayacağınız tekneyle de gidebilirsiniz. Ayrıca Fethiye üzerinden Kabak Koyu’na giden dolmuşlar da mevcut.

 

Kabak Koyu’nda Konaklama Nasıldır? 

 

kabak-koyu-nda-konaklama-nasil-dir

 

Kabak Koyu kamp yapmak için oldukça ideal bir bölge. Kabak Koyu otelleri, ağaç evleri, çadır alanları, bungalovları ile meşhurdur. Çevre köylerde ise yoga ve meditasyon otelleri yer alır. Doğayla başbaşa olmak isteyenlerin tercih ettiği bir yer olan Kabak Vadisi, sakinliğin tadını çıkarmak için birebirdir.  

 

Kabak Koyu’nda Gezilecek Yerler 

 

kabak-koyu-nda-gezilecek-yerler

 

Kabak Vadisi’nde deniz, güneş ve hamak üçlüsünün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz; ancak oraya kadar gitmişken civarda görmeniz gereken bazı noktalar da mevcut. 

 

  • Antik Likya Yolu 

 

 ozgur-ruhlara-gore-antik-likya-yolu.

 

Likya Yolu, dünyanın en iyi uzun mesafe yürüyüş rotalarından biri. Fethiye’den başlayan yolda birçok antik kent ve yeni yerleşim bölgesini görebilirsiniz. Parkurun toplam uzunluğu ise 535 kilometre. 

 

Dünyanın birçok bölgesinden ziyaretçileri ağırlayan Likya Yolu, Antalya’ya kadar uzanıyor. Patikaların üzerindeki yön levhalarını izleyerek Babadağ’dan Faralya’ya kadar ulaşabilirsiniz. Parkur Faralya’dan sonra ise Kabak Koyu’nun tertemiz mavi sularına kadar iniyor.

 

  • Faralya Köyü 

 

ozgur-ruhlara-gore-faralya-koyu

 

Faralya, denizden 440 metre yükseklikte bulunan muhteşem güzellikte bir köy. Fethiye’ye 25 kilometre, Ölüdeniz’e ise 10 kilometre uzaklıkta yer alan Faralya; Hisar, Orta ve Kabak olmak üzere üç mahalleden oluşuyor.

 

Kabak Koyu’na 20 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Faralya Köyü’nün resmi adı Uzunyurt. 40 km’lik bir alana yayılan köye geldiğinizde göz kamaştıran bir deniz manzarasıyla karşılaşacaksınız. Yüzünü Akdeniz’e dönen köy, sırtını ise Babadağı’na yaslamış. Kızıl çam ormanlarıyla kaplı bu yeryüzü cennetini mutlaka görmelisiniz. 

 

  • Ölüdeniz

 

ozgur-ruhlara-gore-oludeniz

 

Mavinin her tonunu görebileceğiniz, doğasına ve bembeyaz kumsallarına aşık olacağınız dünyaca ünlü bir tatil bölgesi olan Ölüdeniz, Fethiye’ye 14 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken güzergahlardan biri olan Ölüdeniz’de yapılacak birçok aktivite sizi bekliyor. 

 

Coğrafyasıyla göz alıcı bir görkeme sahip olan bölgede rüzgar sörfü, flyboard, su kayağı gibi birçok su sporu yapma imkanı mevcut. Ayrıca bölge, yamaç paraşütü etkinliğiyle de hayli ünlü. Ölüdeniz’in benzersiz doğa manzarasını gökyüzünden izlemek isterseniz bu harika fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ederiz. 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN