MENÜ

İstanbul’un Yanı Başında: Doğa Harikası İğneada

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Kaynak

 

Cemreler düştü, havalar ısındı. Yollarda olmak için oldukça keyifli zamanlar geldi çattı. Doğanın canlılığı, güneşin ışınları ve umut dolu seyahatler enerjimizi yükseltiyor. Huzur veren yolculuklar ve hafta sonu için yapılan kaçamaklar, ruhumuza gerçekten çok iyi geliyor.

 

Eğer tertemiz bir doğayı içinize çekmek, arınmak ve dinçleşmek istiyorsanız sizin için harika bir önerimiz var. İstanbul’un yanı başında bulunan doğa harikası İğneada’ya hiç gittiniz mi? Karadeniz’in mavisini, Istranca Dağlarının yeşilini bulabileceğiniz türden bir güzelliğe sahip olan İğneada, ekosistemiyle dikkat çekiyor. Burada oksijeni bol bir havaya ve masmavi bir denize doymanız garanti. Haydi yollara düşelim ve İğneada turu yapalım. İşte, sizin için hazırladığımız İğneada tavsiye yazısı.

 

İğneada Nerede?

 

igneada-nerede

 

Kaynak

 

İstanbul İğneada kaç saat acaba diye merak etmeyin. Marmara Bölgesi’nde yer alan İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı ve İstanbul’a oldukça yakın. Trakya’nın en doğusunda, Karadeniz’in ise en batısında yer alıyor ve 22 kilometrelik güzide bir sahile sahip. Bölgeyi Osmanlı topraklarına katan İne Bey’den esinlenerek konulan “İneada” ismi ise zamanla İğneada’ya dönüşmüş. İstanbul’a 250 kilometre uzaklıkta bulunan İğneada, Kırklareli’nin merkezine ise 97 kilometre mesafede. Şehir hayatından uzak ve yalıtılmış olduğu için doğası olabildiğince korunmuş olan İğneada, Türkiye’nin en özel ekosistemlerinden biri olan Longoz Ormanlarına da ev sahipliği yapıyor.

 

İğneada’ya Nasıl Gidilir?

 

igneada-ya-nasil-gidilir

 

İstanbul İğneada arası otobüs ile yaklaşık 5 saat sürüyor, ancak özel aracınız olmadan yolun keyfini sürmeniz pek mümkün değil. Gezilecek yerleri de göz önünde bulundurunca İstanbul İğneada otobüs yolculuğu cazip bir seçenek olmaktan çıkıyor. O yüzden özel aracınız yoksa bile araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Bölgeye araçla ulaşmayı tercih ederseniz yol üzerindeki Kıyıköy, Vize, Demirköy gibi lokasyonlara da uğrayabilir ve kendinize alternatif bir rota oluşturabilirsiniz. İstanbul’dan İğneada’ya ulaşımı daha hızlı gerçekleştirmek için ise Lüleburgaz üzerinden D565 kara yolunu kullanabilirsiniz.

 

Yolda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

igneada-yolunda-dikkat-edilmesi-gerekenler

 

İğneada, Trakya’da gezilecek yerler arasındaki en popüler destinasyonlardan biri. Bu yüzden yolculuğunuzu iyi planlamanız gerekiyor. Aksi takdirde trafiğe ve kalabalığa yakalanabilirsiniz. Hafta sonu için bir kaçamak düşünüyorsanız cuma gününden ya kendi aracınızla ya da araç kiralayarak yola biraz erken çıkmayı düşünebilirsiniz. İğneada’ dan yapacağınız dönüşü de biraz erkene almanızı öneririz. Zamanınızı doğru şekilde planlarsanız yoldan aldığınız keyfi de katlayabilirsiniz. İstanbul – İğneada güzergahında küçük molalar verebileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Bu küçük molalar sayesinde İğneada gezisini daha eğlenceli ve lezzetli kılmanız mümkün.

 

İğneada Gezilecek Yerler

 

igneada-da-gorulmesi-gereken-yerler

 

Kaynak

 

Dupnisa Mağarası

 

Trakya’nın turizme açık olan tek mağarası olan Dupnisa Mağarası, iki kat ve üç girişten oluşan ilgi çekici bir yeraltı sistemine sahip. Sarpdere Köyü içerisinde bulunan ve Yıldız Dağları boyunca uzanan mağaranın toplam uzunluğu 2720 metre olsa da mağaradaki yarasaların yoğunluğundan ötürü mağaranın hepsi turizme açık değildir. 2003 yılında turizme açılan mağarayla ilgili daha detaylı bilgiye Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün web sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

İğneada Feneri

 

İğneada Feneri, 1866 yılında Sultan Abdülmecit döneminde Fransızlar tarafından inşa edilmiş. Denize 50 metre mesafe bulunan fenerin bir diğer adı da Liman Feneri. Yapıldığı ilk dönemde gaz yağı ile çalışıyormuş, ancak teknolojik gelişmelerin ardından elektrikle çalışır hale getirilmiş. Günümüzde ise elektrik enerjisinin yanı sıra güneş enerjisini elektriğe çeviren panellere de sahip. Fener, ışıklandırma sistemi olarak oldukça çekici ve romantik bir görünümde. Yani fotoğraf makinenizle harika kareler yakalayabileceğiniz bir nokta burası.

 

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

 

Longoz Ormanı, Bulgaristan sınırına sadece 25 km mesafede yer alıyor. Eşsiz bitki türlerine ve muhteşem bir güzelliğe sahip park alanı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü kontrolünde. Dağlardan sahillere doğru akan derelerin taşıdığı alüvyonların birikmesiyle oluşan İğneada Longoz Ormanları ekosistemi, dünyanın en nadide alanlarından birini oluşturuyor. Kayın, gürgen, meşe, kızılağaç gibi ağaç türlerinden oluşan orman, ülkemizdeki en önemli ve zengin biyololojik çeşitliliklerden birisine sahip. Aynı zamanda bu coğrafyada Mert, Erikli, Pedina, Hamam ve Saka adında beş tane de doğal göl bulunuyor. Yani doğa yürüyüşü sevenlerin İğneada kamp ve trekking turlarına göz atmasında fayda var.

 

Beğendik Köyü

 

İğneada konaklama sorunu yaşayacağınız bir yer değil. Beğendik Köyü, Bulgaristan sınırında yer alıyor ve doğal güzellikleri nedeniyle İğneada tatili sırasında mutlaka uğranılması gereken bir lokasyon. Huzura ve sakinliğe doymak için tertemiz denizi, görkemli doğası ve farklı dünyasıyla oldukça çekici olan  Beğendik Köyü’ne doğru yola çıkmayı ihmal etmeyin.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça…

INSTAGRAM'DAN