MENÜ

Muhteşem Bir Kültür Gezisi Fikri: İstanbul’u Müze Müze Dolaşmak

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı gibi yapılar, bize müze kültürünü öğreten, muhteşemlikten asla ödün vermeyen seçenekler. İstanbul’un adını en az bir kere duyan herkes buraları da duymuş olmalı. Bu müzeleri zaten gezi planınıza almış ya da gezmişsinizdir. Fakat İstanbul’daki müzeler bunlarla sınırlı değil. Bunların yanında mutlaka görmeniz gereken müzelerden de bahsetmek istiyoruz. Birbirine oldukça yakın olan bu müzelerle tanışmadan “İstanbul’da müze turu yaptım!” dememelisiniz.

 

Rahmi Koç Müzesi

 

rahmi-koc-muzesi

Kaynak

 

Haliç kıyılarına yerleşmiş, dopdolu, sanat ve emekle oluşturulmuş bir müze Rahmi Koç Müzesi. Resmiyette burası bir sanayi müzesi olarak geçiyor. Geçmişin tüm ulaşım araçlarını burada bulmanız mümkün. Antika arabalar, tarih kokan uçaklar, makineler, farklı teknolojik aletler… Ayrıca burada Atatürk’ün kişisel eşyalarını barındıran anlamlı bir köşe de mevcut. Müzeyi 2 saatte keşfedebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Buraya tam bir gününüzü ayırın ve bütün ayrıntıların keyfini çıkarın deriz. Üstelik burada fotoğraf çekmeyi yasaklayan güvenlikler peşinizde. dolaşmayacak. Müze son derece interaktif. Eserlere dokunun, fotoğraf çektirin ve çok eğlenin.

 

Rahmi Koç Müzesi bilet fiyatlarını, çalışma saatlerini ve iletişim bilgilerini buradan öğrenebilirsiniz.

 

Rahmi Koç Müzesi Nerede?

 

Müze, Haliç kıyılarındaki Halıcıoğlu Parkı’nın hemen yanında bulunuyor. Araçla gitmek çok kolay. Müzenin ücretsiz 110 araç kapasiteli dev bir otoparkı da var.

 

Mozaik Müzesi

 

Yazının başında belirttiğimiz gibi Ayasofya, İstanbul’un en önde gelen müzelerinden biri. Sultan Ahmet Camii ile yakınlığı onu daha da popüler kılıyor. Buralara gelmişken asla es geçmeyeceğiniz bir müze burası. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Ayasofya müzesine bağlı. M.S. 450-550 yılları arasına tarihlenen ve Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nde sergilenen mozaikler, hem sanatsal açıdan hem de tasvirli sahnelerin zenginliği açısından benzersiz. Mozaiklerde dini motiflerden çok günlük hayat ve mitoloji işlenmiş. Tarihten bugüne çok şeyin değiştiğini, ama sanat aşkının asla değişmediğini burada göreceksiniz.

 

Mozaik Müzesi Nerede?

 

Burası Sultanahmet Camii Külliyesi’nde, yani Arasta Pazarı içerisinde. Tahmin ettiğiniz gibi Ayasofya ve Sultan Ahmet camilerinin çok yakınında. Bu güzelliği görmeden turunuzu tamamlamayın.

 

İstanbul Arkeoloji Müzesi

 

istanbul-arkeoloji-muzesi

 

Çeşitli uygarlıkların sanat eserlerine ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzesi oldukça zengin. Hatta öyle ki sahip olduğu çarpıcı koleksiyonlarla ünü ülke sınırlarını aşmış durumda. Yani bir hayli meşhur. Sadece eserleriyle değil, mimarisiyle de hayranlık uyandıran bu müze, muazzam bir yapı. Balkanlar, Anadolu, Mezopotamya, Arap Yarımadası… Osmanlı İmparatorluğu içinde yer almış medeniyetlerin eserlerini de geçmiş medeniyetlere ait eserleri de burada ziyaret edebilirsiniz. Bir Ayasofya-Topkapı turundan sonra buraya uğramak, gezinizi daha anlamlı kılacak.

 

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede?

 

Müze, Gülhane Parkı’nın girişinden Topkapı Sarayı’na kadar çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu’nun üzerinde. Müzenin çevresinde otopark sıkıntısı olabilir. Ancak Gülhane’den kısa bir yürüyüşle buraya varmanız mümkün.

 

Madame Tussauds İstanbul

 

Madame-Tussauds

 

Sizi tarihi yarımadadan Beyoğlu’na davet ediyoruz. Amsterdam’da çok ünlü olan Madame Tussauds, tabii ki İstanbul’da da olacaktı. Balmumu heykellerin inanılmaz gerçekliklerini sergileyen bu müze kesinlikle eğlence garantili bir etkinlik için var. Hayranı olduğunuz yıldızların, siyaset ve spor dünyasından pek çok yerli-yabancı ünlünün balmumu heykelleriyle tanışıp onlarla fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Biletler gişede satılıyor fakat resmi web sitesinden aldığınızda %20 indirimden faydalanabilirsiniz. Haydi, tüm ünlüler sizi orada bekliyor.

 

Madame Tussauds İstanbul Müzesi Nerede?

 

Madame Tussauds İstiklal Caddesi’nde. Caddeyi takip ettiğinizde tarihi Grand Pera binasında müzeyi bulmanız mümkün.

 

Masumiyet Müzesi

Hazır konu Beyoğlu’ndan açılmışken belirtelim, mutlaka görmeniz gereken bir müze olan Masumiyet Müzesi de sizi bekliyor. 2012 yılında açılan müze, Masumiyet Müzesi kitabında bulunan kahramanların biriktirdiği eşyaları, onların kıyafetlerini ve romana dair birçok şeyi sergiliyor. Sergiyi gezmek için kitabı okumanıza gerek yok, tıpkı kitabı okumak için müzeye gitmenize gerek olmadığı gibi. Ne olursa olsun samimiyet dolu bir ortam sizi bekliyor. Bir yazarın kendi elleriyle oluşturduğu bir müzeye gitmek çok ilginç olmaz mı?

 

Masumiyet Müzesi Nerede?

 

Müze, Çukurcuma’da bulunuyor. Yani istiklal Caddesi ve Tophane arasında. Aracınızı Cihangir, Şişhane veya Taksim’e park ettiğiniz takdirde yaklaşık 10 dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Bisiklet, tarifsiz bir tutkuyu ifade eder. Bu tutku, dağ bisikleti ya da şehir bisikleti fark etmeksizin yaşanır ve pedallar çevrilip…

INSTAGRAM'DAN