MENÜ

İstanbul’dan Longoz Ormanlarına Yolculuk

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

İstanbul’un sürekli gelişen şehircilik anlayışı ve grilik oranından şikayet ederken bu şehrin, Türkiye’de ender görülen doğal bir oluşum olan longoz ormanlarına çok yakın olduğunu biliyor musunuz? İşte İstanbul’a yakın, hafta sonu kaçamağı için birebir muhteşem bir öneri, İğneada Longoz Ormanları! İstanbullular için kaçamak planı diyoruz, çünkü burası İstanbul’a oldukça yakın ve İstanbulluların özlediği her şey burada mevcut. Bol yeşillik, sessizlik, kamp ateşi, su şırıltıları, oksijen, kuş sesleri… Özlediklerinize ulaşmak için küçük bir plan yapmanız yeterli. İğneada Longoz Ormanları nerede mi? Haydi, hep beraber özlediklerimizi saklayan o muhteşem yere gidiyoruz.

 

İstanbul’dan Longoz Ormanlarına Nasıl Gidilir?

 


Longoz Ormanları, Kırklareli’nin Demirköy ilçesindeki İğneada’da bulunuyor. İğneada’ya 3 km uzaklıkta olan bu muhteşem ormana ulaşmak otobüsle mümkün, fakat önerimiz özel araç ile gitmeniz. Az sonra bahsedeceğimiz İğneada’ya yakın muhteşem rotaları rahatça keşfetmek için özel bir araca ihtiyacınız var. Eğer size ait bir aracınız yoksa araç kiralayabilirsiniz. Kırıkkale araç kiralama işlemi yerine, İstanbul günlük araç kiralama işlemini tamamladıktan sonra hedefe varana kadar sizi karşılayacak huzur dolu bölgelerin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Şimdi İstanbul’dan İğneada’ya, oradan da Longoz Ormanlarına nasıl gideceğimizi detaylıca inceleme zamanı. İstanbul’dan İğneada Longoz Ormanları yaklaşık 200 kilometre. Hiçbir yere uğramadığınız takdirde yaklaşık 3 buçuk – 4 saatlik bir yolculukla buraya varmanız mümkün. Tabii yaz aylarında Trakya’ya artan talebi düşünecek olursak bu süre biraz daha uzayabilir.

 

İğneada Longoz Ormanları yol tarifi için en çok kullanılan rota, Avrupa Otoyolu/O-3 ile ilerleyip E80’e bağlanmak. Bu güzergahta sizi sırasıyla Çerkezköy, Saray ve İğneada karşılayacak.

 

Avrupa Otoyolu’nu kullanarak İstanbul’dan çıkıyoruz. Avrupa Otoyolu’nda 75 kilometre ilerledikten sonra Avrupa Otoyolu Çerkezköy Bağlantısı çıkışına giriyoruz ve 1 kilometre kadar Avrupa Otoyolu Çerkezköy Bağlantısı yönünde devam ediyoruz. Çerkezköy – Saray yolundan devam ederek eski İstanbul – Kırıkkale yoluna bağlanıyoruz. D020 boyunca ilerleyip Vize – Kıyıköy yolu yönünde sağa dönüyoruz. Hedefe 30 kilometre kala tabelalar yardımıyla İğneada Longoz Ormanlarına “Merhaba” diyoruz!

 

Yol Notları

 

İğneada Longoz Ormanlarına giderken sizi bakımsız yollar karşılamayacak. Özellikle yaz aylarında cuma akşamı gidiş ve pazar günü dönüş yolunda sizi büyük bir kalabalık bekleyebilir. Bunun için cuma akşamı yola biraz geç çıkabilir, pazar günü dönecekseniz de tatilinizi birkaç saat erken bitirebilirsiniz.

 

Bu güzergah gerçekten çok lezzetli. Eski Kırıkkale – İstanbul yolunda karşılaşacağınız Küçük Hasan’ın oğlak eti lezzetini denemek isterseniz yemyeşil bir atmosferde mola verebilirsiniz. Yine yol üzerinde, Vize sınırlarındaki Flora Kahvaltı Evi favorimiz, belirtelim. Tabii yol kenarında sıkça rastlayacağınız Tekirdağ köftecilerini de atlamayın deriz.

 

İstanbul – Longoz Ormanları Yolu Üzerinde Görülmesi Gereken Yerler

 

Huzur, doğa ve hatta isterseniz macera dolu bir kamp sizi bekliyor. İğneada Longoz Ormanlarında kamp keyfi yapmak bir gelenek. Yaklaşık 3 buçuk – 4 saat sürecek yolculuğunuzu bir de off road keyfine dönüştürme planınız varsa burası sizin için ideal bir rota olacak. İstanbul – İğneada yolunda keşfedebileceğiniz noktalar var.

 

Vize Keşfi

 

 

Kaynak

 

Vize, Kırklareli’nin dikkat çeken bölgelerinden biri. Zaten yolunuzun üzerinde olan Vize’ye bir uğramak gerek. Eski İstanbul – Kırıkkale yolunu izlerken karşınıza çıkacak olan Atatürk Caddesi’nden ilerlerken Trakya’da, Ege’yi hatırlatan manzaralar görebiliriz. Mesela Roma Tiyatrosu. Antik bir tiyatro olan bu mükemmel tarihi alanı ziyaret ettikten sonra iyice tarihe doymak istiyorsanız Kale Caddesi’ne saparak Vize Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

En Az İğneada Kadar Doğal: Kıyıköy

 

 

En az İğneada kadar doğası zengin, masmavi denizi, yemyeşil ormanları, mükemmel manzaraları ve balıkçılarıyla ünlü Kıyıköy, hedefe varmadan önce ikinci durağınız olsun. Vize Kalesi’nden çıkıp Kıyıköy – Vize yolunu takip ettiğinizde, 43 km sonra Kıyıköy muhteşem doğasıyla sizi bekliyor karşılayacak. Kıyıköy’de gezilecek yerleri uzun uzun anlatmıştık. Kıyıköy rehberine göz atarak tatil planınıza renk katabilirsiniz.

 

Ve İğneada Longoz Ormanları

 

 

5 adet doğal gölü (En ünlüsü Mert Gölü) ve çok farklı ağaç çeşitleriyle Longoz Ormanlarının oksijen şokuna hazır olun. İğneada Longoz Ormanları, kamp keyfinin yanında trekking faaliyetleri ve göllerde kano keyfi de sunuyor. Ormanın dışında İğneada Dupnisa Mağarası da gezilecek yerlerden. Işıklandırılan ve sarkıtlarıyla çok gizemli olan bu mağaraya mutlaka uğramalısınız.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN