MENÜ

İstanbul’dan Karadeniz Mucizesi Kerpe’ye Yolculuk

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

“Öğrenmek istiyorsan seyahat etmelisin.” Mark Twain

 

Havalar ısınmışken İstanbul’dan hafta sonu için kaçabileceğiniz ve ruhunuzu arındırabileceğiniz bir yerler mi arıyorsunuz? Şile ya da Ağva’dan farklı bir rota ve yakın bir tatil köşesi mi bakıyorsunuz?

Daha önce yolunuz Kerpe’ye düşmemiş olabilir ve hatta Kerpe ismini hiç duymamış bile olabilirsiniz, ama önemli değil. Kerpe gezisi için harika zamanlar yaklaşıyor. Kendinizi Kuzey Ege’de gibi hissetmek, ama aslında Karadeniz mucizesine sahip masalsı bir yerde nefes almak istiyorsanız bağlayın kemerleri, hep beraber yolculuğa çıkıyoruz. Kerpe hakkında bilgileri paylaştığımız Kerpe gezi rehberi sizi bekliyor.

 

Kerpe Nerede?

 

kerpe-nerede

 

Kerpe, Kocaeli’ye bağlı bir belde ve İzmit’e 50 km, Kandıra merkeze de 10 km mesafede. Yaz mevsimi geldiğinde bölgeye ilgi artsa da geri kalan zamanlarda oldukça sakin ve sessiz bir atmosfere sahiptir. Karadeniz’in Batı’ya bakan tek koyu olması sebebiyle de dikkat çekici bir konumdadır.

Kerpe, Karadeniz’de yer aldığından dalgalı bir denize sahip, ancak limanı korunaklı. Mavi bayraklı plajları, benzersiz denizi ve yemyeşil alanları ile özellikle kamp yapmaktan hoşlanan gezginler için nefis bir doku sunuyor.

 

Kerpe’nin İsmi Nereden Gelir?

 

kerpe-ismi-nereden-gelir

 

Bölgeye ismini veren Kerpe’nin antik zamanlardaki adı aslen Kalpe ve bu kelime, etimolojik olarak Helenistik dönemde “çanak, çömlek” anlamlarında kullanılmış. Bölgenin tarihi MÖ 5. yüzyıla kadar dayanır, yani oldukça köklü bir geçmişe sahip. Kalpe ismi ise ilk defa ünlü Yunan filozof Sokrates’in öğrencisi Ksenefon’un ‘Onbinlerin Dönüşü’ eserinde geçer.

 

Tarihsel açıdan bölge ilk olarak Bitinya Krallığı’nın limanı olarak kullanılmış. Bitinya Krallığı dağıldıktan sonra ise stratejik öneminden ötürü Roma, Bizans ve Cenevizliler gibi uygarlıkların limanı olarak kullanılmaya devam etmiş. Osmanlı döneminde ise bu coğrafyadan odun, kömür gibi gerekli ihtiyaçlar İstanbul’a taşınmıştır ve Kerpe önemli bir nokta olarak kalmaya devam etmiş.

 

İstanbul’dan Kerpe’ye Nasıl Gidilir?

 

kerpeye-nasil-gidilir

 

“İstanbul – Kerpe kaç km?” diye soruyorsanız cevap verelim: Karadeniz’in bu masalsı köşesi, İstanbul’a yaklaşık 170 km mesafededir. Özel aracınızla İstanbul’dan TEM otoyolu üzerinden, önce Kocaeli’ye doğru yola çıkabilirsiniz. Aynı yol üzerinden sonra Kandıra (Otogar) gişelerine saparak Kandıra – Kefken güzergahına çıkabilir ve Kandıra yolunu takip ederek Kerpe’ye ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla Kerpe’ye yaklaşık 2 saatte varmanız mümkün.

 

İstanbul Kerpe ulaşımı otobüs seferleriyle de sağlanabiliyor. Esenler ve Harem otogarlarından Kocaeli’ye ulaşıp oradan Kerpe’ye kalkan minibüsleri ya da servisleri kullanabilirsiniz. Ancak bu minibüsler ve servisler belli saat aralıklarıyla çalışıyor. Yani istediğiniz her saatte Kerpe’ye toplu taşıma ile ulaşım sağlayamazsınız.

 

Ayrıca Kerpe’ye ulaştıktan sonra civardaki yerleri gezmek ve rahat ulaşım sağlamak açısından da özel bir araçla kısıtlanmadan hareket edebilmek avantajlı olacaktır. Kendi aracınızla ya da kiraladığınız araçla dilediğiniz saatlerde dilediğiniz yerde olabilirsiniz. Bu sebeple eğer özel aracınız yoksa İstanbul araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.

 

 

Kerpe’de Gezilecek Yerler

 

Kerpe doğal güzellikleriyle cezbedici bir tatil köşesi. Kerpe sahili ve Kerpe Plajı özellikle hafta sonu için alternatif bir seçenek sunar. Ayrıca Kerpe güzergahı üzerindeki Kefken’de de görülecek birçok yer mevcut.

 

  • Kerpe Kayaları

kerpe-kayalari

 

Kerpe Kayalıkları, Kartal Kayalıkları olarak da biliniyor. Kerpe’nin en uç noktasında yer alan bu kayalıklar dalgaların aşındırmasıyla oluşmuş heykelimsi yapılar. Denizin ortasında yer alan bu kayalıklar Ağva’ya kadar devam ediyor ve katmanlı yapılarıyla dikkat çekiyor. Bu kayalıkların üzerinde denize doğru güneşin batışını izlemek hayli romantik bir deneyim.

 

  • Sarısu Plajı

sarisu-plaji

 

Sarısu Plajı, Ağva istikametinde yer alır ve burası yüzmek için oldukça ünlü bir plaj. Bir yanında set göl, diğer tarafında da minik bir göl bulunan bu plajda yüzmek oldukça eğlenceli.

 

  • Kefken Pembe Kayalar

Kefken-pembe-kayalar

 

Kefken, Kerpe’ye 10 kilometre mesafede yer alıyor. Kefken ve Cebeci arasında ise doğa harikası Kefken Pembe Kayalar bulunuyor. Jeolojik yapısından ve sıra dışı renginden ötürü civardaki görülmesi gereken yerlerin başında gelen bu kayalıkları ziyaret edebilirsiniz.

 

  • Yeşil Koy

kefken-yesil-koy

 

Yeşil Koy, Kefken’deki Pembe Kayalar’a oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. Koyda herhangi bir işletme bulunmadığı için oldukça doğal bir yapısı var. Bu yüzden yaz aylarında kampçıların favori noktalarından birisi.

 

  • Kapri Plajı

kapri-plaji

 

Kapri Plajı kayalıklarla çevrilmiş doğal bir havuz görünümünde. Kayalardan oluşan yapısı nedeniyle daha çok gençler tarafından tercih ediliyor. Denizin keyfini çıkarmak isteyen gençlere duyurulur!

 

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Dijitalleşme, otomotiv gibi teknolojiyle doğrudan bağlantılı olan sektörleri etkiliyor ve dönüştürüyor. Dijitalleşen dünyaya egemen olan yeni kuşakların tercihleri ise…

INSTAGRAM'DAN