MENÜ

İstanbul’dan Assos’a Yolculuk: Edremit Körfezi’nin Kıyısında

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

Kuzey Ege; antik dönemlere uzanan tarihi, tertemiz havası, yemyeşil doğası ve yöresel lezzetleri ile ülkemizin en özel noktalarından. Birbirinden güzel koylara, birbirinden eşsiz güzergahlara sahip olan bu bölge; şehir hayatından, kalabalıktan, gürültüden ve stresten kaçmak için de hayli uygun. 

 

Edremit Körfezi’nin kıyısında bulunan Assos, Kuzey Ege’nin en keyifli köşelerinden. Tarihi Tunç Çağı’na kadar uzanan bu durak, İstanbul’a yakınlığı sebebiyle de macerasever gezginler açısından oldukça ilgi çekici. 

 

Bu nedenle bu yazımızda sizi Kuzey Ege’nin doğallığını ve tarihi dokusunu korumayı başaran güzelliklerinden biri olan Assos’a doğru götüreceğiz. Huzur ile dolup taşmak için yola çıkıp Assos’u yakından tanıyalım mı? 

 

Assos Nerede? 

 

Assos Nerede

 

Kuzey Ege’nin en tatlı ve kendi halindeki köşelerinden biri olan Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunuyor. Karşı tarafında Midilli Adası bulunan tarihi yerleşim yeri, antik dönemden kalan eserleri ve kültürel değerleri ile de dikkat çekiyor. 

 

Andezit kayalıkları üzerine kurulan bu antik kent; agorası, tiyatrosu, lahitleri ve Athena Tapınağı ile meşhur. Ayrıca burası dünyaca ünlü düşünür Aristoteles’in felsefe okulu kurduğu yer. 

 

Assos tüm bu tarihi değerlerinin yanı sıra aynı zamanda masmavi bir denize ve göz alan gün batımı manzaralarına da sahip. Peki, Assos’a nasıl gidilir ve İstanbul – Assos arası kaç km?

 

Assos’a Nasıl Gidilir? 

 

Assosa Nasıl Gidilir

 

Günümüzde Behramkale olarak da bilinen Assos, volkanik bir tepe üzerine inşa edilmiş. Geçmişte çok önemli bir ticaret limanı olan bu bölgede, arkeolojik kazı çalışmaları da devam ediyor. 

 

Assos ulaşım açısından oldukça rahat bir noktada. Tarihi ve doğal zenginlikleri ile cennetten bir köşe olan Assos, İstanbul’a yaklaşık 430 km mesafede yer alır. Bu mesafeyi özel aracınızla O-5 yolu üzerinden 5 saat civarında alabilirsiniz. Ayrıca isterseniz feribot seferlerinden de yararlanabilir ve Bandırma üzerinden farklı bir rotayı da tercih edebilirsiniz.  

 

Eğer özel bir aracınız yoksa Assos yolculuğunuz için size en yakın İstanbul Garenta şubesinden araç kiralama da yapabilirsiniz. Assos ulaşımını da anlattığımıza göre bir de Assos’ta görülmesi gereken yerlere göz atalım. 

 

Assos’ta Gezilecek Yerler 

 

Assosta Gezilecek Yerler

 

  • Behramkale Köyü
  • Athena Tapınağı
  • Antik Tiyatro
  • Antik Liman
  • Kadırga Koyu

 

Geçmişten günümüze birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Assos, bir açık hava müzesi niteliğindedir. Bu nedenle Assos’ta gezinirken hem tarihin kapısını aralayabilirsiniz hem de doğanın ihtişamını doyasıya yaşayabilirsiniz.

 

Behramkale Köyü 

 

Behramkale Koyu

 

Behramkale Köyü; Assos’u ziyaret edenlerin uğradığı ilk güzergah. Assos Antik Kenti’ne en yakın yerleşim yeri konumundaki köy, bozulmamış doğal dokusu ve sıcak insanları ile hayli ilgi çekici bir durak.

 

Yöreye özgü kızıl andezit taşından yapılmış evleri ile dikkat çeken köyde birçok restoran, butik otel ve pansiyon bulunuyor. 

 

Athena Tapınağı 

 

Athena Tapınağı

 

Yunan mitolojisinde ilham ve barış tanrıçası olarak bilinen Athena adına dünyanın birçok şehrinde yapılmış tapınaklar ve eserler bulunur. Assos’un antik kent kısmındaki en ünlü ve en önemli kalıntı da bu Athena Tapınağı. 

 

Assos’taki tapınak MÖ 530 yılında Akropol’ün en yüksek yerine inşa edilmiş. Helenistik döneme ait önemli bir eser olan tapınak, Assos’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca burada nefes kesen bir gün batımı da gerçekleşiyor. Assos’a geldiğinizde bu noktadan gün batımına tanıklık etmenizi öneririz. 

 

Antik Tiyatro 

 

Assos Antik Tiyatro

 

Assos Antik Tiyatrosu; Athena Tapınağı’nın güney yamacında inşa edilmiş. Bölgede gerçekleştirilen festival ve etkinliklerin düzenlendiği bu tarihi tiyatro; Roma döneminde de önemli bir sosyalleşme noktasıymış. At nalı biçiminde inşa edilen tiyatro, antik kentin önemli duraklarından.

 

Antik Liman 

 

Assos Antik Liman

 

Geçmişte önemli bir ticaret noktası olan Assos, antik limanı ile de meşhur. Günümüzde sahil olarak da kullanılan bu liman, manzarası ile oldukça keyifli. Ayrıca burada kıyı şeridi boyunca uzanan balık lokantaları yer alıyor. 

 

Assos’un merkezi sayılan bu liman, daracık taş sokaklardan oluşan yapısı ile ziyaretçilerini başka bir dünyaya götürüyor. 

 

Kadırga Koyu 

 

Assos Kadırga Koyu

 

Kadırga Koyu, Assos’un güney tarafında yer alıyor. Osmanlı döneminde donanma merkezi olarak kullanılan koyun ismi de o dönemlerden geliyor. Kadırgalar bu koya çekildiği için koy da zamanla bu isimle anılmaya başlanmış.

 

Burası tertemiz plajı ve göz alan denizi sebebiyle gezginlerin uğrak noktalarından. Çevresi zeytinliklerle çevrili olan koyun civarında da birçok kamp alanı mevcut. Eğer kamp yapmak isterseniz burası tam size göre.

 

Bu öneri ile de yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’de Yıldızları İzlemek İçin En Güzel Yerler: Romantik Geceler içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN