MENÜ

İstanbul’da “Tam Fotoğraf Çekilmelik” 5 Yer

İlham
5 Dakikalık Okuma Garenta

İstanbul’da gezilecek yerler, İstanbul’da neler yapılır, İstanbul’da en iyi kafeler… Google yıllardır bu soruların cevaplarını bıkmadan usanmadan bize veriyor. Biz de şehri doyasıya yaşıyoruz. Ancak İstanbul’u gezip görmek kadar onunla olan anılarımızı en güzel yerde fotoğraflamak da önemli. Yani “‘İstanbul’da en iyi fotoğraf nerede çekilir?’ sorumuzun da bir cevabı olmasın mı?” dedik ve İstanbul’un en fotoğraflık merkezlerini sizler için derledik. Merhaba Google gezginleri! Öyle tıklayıp geçmekle ve başkalarının çektiği fotoğraflara iç geçirmekle olmaz. Atlayın aracınıza ve oluşturduğumuz listeye göre bir gezi planı yaratın. Şehrin tadını çıkarırken en gülücüklü selfieler sizin olsun.

 

Garipçe

 

 

İstanbul’da hala bir köyden bahsetmek ne kadar güzelse Garipçe de o denli güzel. Garipçe, Rumeli Feneri ile Rumeli Kavağı arasında yer alan güzel mi güzel bir köy. Yapı itibariyle bir sahil kasabası olarak da adlandırılan bu köy; muhteşem 3. köprü manzarası, balıkçı restoranları, kahvaltı mekanları ve Cenevizlilerden kaldığı bilinen kalesiyle çok ünlü. Yemyeşil ve masmavi köyü gezerken arka fonunuzda hep doğallık ve balıkçı ağları olacak. İstanbul’un hala doğal kalabilmiş bu köşesinde huzurun tadını çıkarırken Garipçe köyü kahvaltı mekanlarına uğradıktan sonra bir yürüyüşe çıkmayı da unutmayın. Bu yürüyüşte Garipçe köyünde gezilecek yerler de karşınıza çıkacak. Bu noktalarda bir fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Aksi halde bu şehirdeki en doğal arka fonu kaçırmış olursunuz, bizden söylemesi.  

 

Atatürk Arboretumu

 

 

İstanbul’da yaşıyorsak “yeşil” konusunda özlem duyuyoruz demektir. Bu hassasiyetimize incelikle cevap veren, “iyi ki var” dediğimiz bir cennet, Atatürk Arboretumu. Her adımda durup fotoğraf çekmek isteyeceğiniz, çimlerde yuvarlanmayı planlayacağınız, göletin kenarında huzur bulabileceğiniz, yemyeşil bir alan. Sizi ağaçların karşıladığı arboretumda piknik yapamıyorsunuz; çünkü burası olabildiğince insan etkisinden uzak, 2000 bitki türüne sahip bir bahçe. Aynı zamanda doğal bir stüdyo. Genellikle düğün çekimlerinin yapıldığı bu güzelliğe giriş ise ücretli. Atatürk Arboretumu giriş ücretini güncel olarak buradan öğrenebilirsiniz. Bir Garipçe gezisi sonrası buraya uğramanızı mutlaka tavsiye ederiz, çünkü burası Garipçe’ye sadece 17 km uzaklıkta. Atatürk Arboretumu pazartesi günleri ile 1 Ocak yılbaşı günü ve dini bayramların ilk günleri ziyarete kapalı. Planınızı buna göre yapmayı unutmayın.

 

Balat

 

 

Bir fotoğrafçının fotoğraf merakını uyaran en önemli merkez Balat’tır. Bu konuda çok iddialıyız. Balat’a gitmemiş olsa bile orada çekilen muhteşem fotoğrafları görüp 5 dakikalığına da olsa fotoğrafçı olma hayali kuranları buraya davet ediyoruz. Fatih’e bağlı bu eski yerleşim yerinde bulunan daracık sokakları, iki ev arasına gerilmiş iplere asılı çamaşırları, kapı önü sohbetlerini, hala yaşayan mahalle kültürünü muhteşem karelerinize taşıyabilirsiniz. Osmanlı zamanında özellikle Yahudilerin yerleşim yeri olan Balat, sinagogları, kiliseleri ve tarihi evleriyle İstanbul’un en büyük zenginliklerinden. Sokakları tek tek keşfedin, Çıfıt Çarşısı’nda alışveriş yapın, Balat sahilinin tadını çıkarın ve Balat sokakların bulunan şık kafelerde kahvenizi yudumlayın.

 

Yıldız Parkı

 

 

Kaynak

 

Hem şehrin merkezinde hem yemyeşil! Ortaköy yolunun üzerinde, Çırağan Sarayı’nın tam karşısında bulunan Yıldız Parkı; ulaşım kolaylığı, yemyeşil atmosferi, ahşap köprüleri ve köşkleriyle eşsiz bir fotoğraf stüdyosu. Şehrin ortasında, ciğerlerinize oksijen depolamak ve arka fonu muhteşem fotoğraflar çekmek için buraya uğrayın.

 

Kuzguncuk

 

 

Ve Balat’ın Anadolu Yakası şubesi gibi olan Kuzguncuk’a geldi sıra. İstanbulluların yeni kahvaltı ve fotoğraf mekanı burası. Üsküdar’da, Boğaz’ın hemen kıyısında, tarihi evleri, muhteşem kahve dükkanlarıyla tam bir huzur köşesi. Biri Ermeni, biri Rum kilisesi olmak üzere iki kilise, bir cami, bir de havra bulunan bu semtin zenginliğini siz düşünün ya da hiç düşünmeden soluğu Kuzguncuk’ta alın.

 

Bonus: Üsküdar Çamlıktepe Parkı

 

Hazır konu Üsküdar’dan açılmışken Üsküdar Çamlıktepe Parkı’ndan da bahsetmek isteriz. Çünkü burası harika fotoğraflar çekebileceğiniz mükemmel bir manzaraya sahip. Dinlenilesi, yeşilliklerle kaplı olan bu alan, Boğaz’ı izlemenin en keyifli halini size sunacak. Üsküdar Bahçelievler’de bulunan bu park, bahsettiğimiz diğer yerler kadar popüler değil. Bu da bizim size hediyemiz olsun.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça…

INSTAGRAM'DAN