MENÜ

İstanbul’da Dinlendirici Bir Köşe: Riva’ya Nasıl Gidilir?

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

Kaynak

 

Tatlı bir kaçamak yapmak ve keyifle dolmak için illa ki çok uzaklara gitmenize gerek yok. Hele İstanbul’da yaşıyorsanız civar yerlerde gezebileceğiniz, rahatça ulaşabileceğiniz çokça nokta var. Riva da bu lokasyonlardan biri. Yıl boyunca birçok yerli ya da yabancı turistin uğrak noktası olan bölge, İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan bir tatil beldesi niteliğinde. Buraya yılın her dönemi kolaylıkla kaçamaklar yapabilir ve şehrin gürültülü kalabalığından biraz da olsa kurtulabilirsiniz. İşte, sizin için hazırladığımız Riva hakkında bilgiler ve İstanbul Riva’da gezilecek yerler yazısı.

 

Riva Nerede?

 

riva-nerede

 

Kaynak

 

En çok sorulan sorulardan biri olan “İstanbul Riva nerede?” sorusuyla başlayalım. Riva ya da diğer adıyla Çayağzı, Beykoz ilçesine bağlı bir belde. Anadolu Yakası’nın Karadeniz kıyısında, Anadolufeneri’nin doğusunda yer alan Riva’nın isminin, Rumca kökenli bir kelime olan ve “sulak alan” anlamına gelen Rhebas’tan geldiği düşünülüyor. Şehir merkezine yakınlığı sebebiyle bir cazibe merkezi olan Riva; temiz havası ve yeşiliyle huzur bulmak için oldukça çekici bir lokasyon. Üstelik Beykoz’a bağlı olan Riva’da Karadeniz’e dökülen bir de dere bulunuyor. Riva’ya günübirlik gezi düzenleyebileceğiniz gibi bölgede bulunan Riva otellerinde birkaç gün konaklayabilirsiniz de. Kısacası “İstanbul’dan çıkamıyorum.” diye üzülmenize gerek yok. Haydi gelin, Riva’ya doğru yola çıkalım.

 

Riva’ya Nasıl Gidilir?

 

riva-ya-gitmek-icin-alternatif-rotalar

 

Kaynak

 

Riva’ya Avrupa tarafından özel aracınızla Şile yolu boyunca ilerleyip Riva sapağından devam ederek, TEM tarafından ise Kavacık kavşağından sonra Riva güzergahını takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer özel bir aracınız yoksa da ihtiyacınız doğrultusunda araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Tabii Riva – İstanbul ulaşımı için otobüs hatlarını da kullanabilirsiniz, ama bu seçenek yolunuzu uzatacak ve zamanınızı alacaktır. Ancak Riva çevresinde gezilecek yerlere rahatlıkla ulaşmak ve Riva yolculuğunu dinlendirici bir aktiviteye dönüştürmek için özel araçla yola çıkmanızı öneririz.

 

Peki, İstanbul’dan Riva kaç saat ve Riva – İstanbul arası mesafe kaç km? Şehir merkezi ile Riva arasındaki mesafe yaklaşık 56 kilometre ve özel araçla bölgeye ulaşmak ortalama 60 dakika sürüyor.

 

Riva’da Kahvaltı Keyfi Unutulmamalı!

 

riva-da-kahvalti

 

Riva; doğanın, denizin ve uzun süren aile kahvaltılarının tadını beraber yaşamak isteyen İstanbullular açısından oldukça uygun bir güzergah. Bölgeye özel aracınızla ya da araç kiralayarak rahatça ulaşabilirsiniz. Bu sebeple İstanbul hafta sonu önerileri için çok ideal bir lokasyon. Riva deresinin Karadeniz ile buluştuğu noktada yer alan Riva kahvaltıcılarında yapacağınız serpme kahvaltı ile de güne harika bir başlangıç yapabilirsiniz. Sonrasında ise civardaki yerleri keyifle gezebilirsiniz.

 

Riva’da Gezilecek Yerler

 

riva-da-gezilecek-yerler

 

Riva’nın tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Burada hem deniz kıyısında dolaşabilirsiniz hem de tarihi yerleri gezerken orman havasını içine çekebilirsiniz. İşte, Riva’da gezebileceğiniz yerler:

 

Riva Kalesi

 

Riva’nın simgelerinden birisi olan bu tarihi yapı, Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada yer alıyor ve Cenevizliler tarafından, Karadeniz’den derenin girişini kontrol etmek için yapıldığı düşünülüyor. Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmese de Osmanlı’nın eline Yoros Kalesi ile aynı tarihlerde geçtiği varsayılıyor. Osmanlı zamanında bu kaleye “Revan Kalesi” denilmiş.

 

Günümüzde 1 tanesi yıkılmış 2 tane burcu bulunan kale şu an biraz bakımsız ve kendi haline bırakılmış görünse de tarihi açıdan önemli ve görülmeye değer bir yapı. Bu nedenle Riva’da görülmesi gereken yerlerden biri olmayı hak ediyor.

 

Riva Deresi

 

Adına dere denilse de aslında burası İstanbul’un su ihtiyacının çok büyük bir kısmını karşılayan 70 kilometre uzunluğunda büyük bir akarsu. Ömerli Barajı için önemli bir su kaynağı olan dere, Gebze’den doğuyor ve Karadeniz’e dökülüyor. İstanbul’un içme suyunun yarısına yakınını sağlayan Ömerli Barajı, bu havzanın üst kısmında yer alıyor. Burasının yeşil bir cennet olması sebebiyle yılın her döneminde Riva Deresi turları düzenleniyor ve dere üzerinde tekne seferleri yapılıyor. Bölgede sazan, turna ve yayın balıkları bolca yetiştiği için akarsu boyunca Riva balık restoranları bulunuyor.

 

Riva Plajları

 

Riva’da 3 tane plaj bulunuyor. Peki, bu Riva plajları nerede? En çok bilineni, meydanda yer alan ve en büyük plaj konumunda bulunan plaj. İkinci plaj, jandarma karakolunun sağ tarafında kalan Elmasburnu Plajı. Bu plajda kamp yapmak isterseniz çadır da kiralayabilirsiniz. Yani Riva’da kamp yapmak da mümkün. Diğer plaj ise Su Ürünleri Plajı olarak anılan küçük plaj.

 

Uzmanlara göre bu noktalar İstanbul’dan denize girilebilecek en temiz noktalardan. Tabii Karadeniz kıyısı olması nedeniyle bu bölgedeki deniz bir hayli dalgalı. Bu nedenle plajlardan denize girerken dikkatli olmanızda fayda var.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça…

INSTAGRAM'DAN