MENÜ

İstanbul’a Yakın Kış Tatil Yerleri: Macera Dolu Kaçamaklar

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

İstanbul; metropol hayatının bütün seçeneklerini sunan eşsiz bir şehir. Tarihin kapısını aralayabileceğiniz bölgeleri, Boğaz’ı selamlayabileceğiniz köşeleri, renkli sokakları ve kuytu ormanları ile benzersiz bir yerleşim yeri. 

 

Ancak zaman zaman bu büyükşehir hayatındaki kalabalıktan, gürültüden ve trafikten sıkılabiliyoruz. Bu tür zamanlarda da İstanbul’a yakın günübirlik gidilecek yerler ya da hafta sonu kaçamağı yapabileceğimiz duraklar hayat kurtarıcı oluyor. 

 

Eğer “Kışın nereye gidilir?” diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda İstanbul’a yakın kış tatil yerlerinden bahsedeceğiz ve kış tatili önerileri vereceğiz. Hazırsanız başlayalım ve İstanbul’a yakın gezi yerlerine göz atalım. 

 

Abant Gölü: Göz Alan Bir Güzellik 

 

Abant Gölü Kış Tatili

 

Abant Gölü; kışın gidilecek yerler denilince akıllara gelen ilk duraklardan. Bolu’ya bağlı olan Abant Gölü, 1350 metre yükseklikte yer alan bir heyelan set gölü. Toplamda 125 hektarlık bir alana yayılan gölün derinliği de ortalama 18 metre. 

 

Zengin bitki örtüsü ile dikkat çeken göl, 1988 yılında “tabiat parkı” olarak koruma altına alınmış. Bölgede sarıçam, karaçam, göknar (köknar) ve kayın ağaçları oldukça yaygın. Büyüleyici kış manzaralarına sahip olan bölgeye geldiğinizde bu ağaçlar arasında sessiz ve huzur dolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Ayrıca yüksek kesimlerdeki yaylalara da çıkabilirsiniz.

 

Kış aylarında romantizm dolu bir yer olan Abant Gölü’ne gelirken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

 

Abant Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Abant Gölü, Bolu’nun Mudurnu ilçesinin 18 km kuzeydoğusunda bulunuyor. Bölgeye E-80 yolu üzerinden yaklaşık 3 saatte ulaşılabiliyor. Bir araca ihtiyacınız varsa İstanbul araç kiralama seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. 

 

Safranbolu: Masalsı Bir Yerleşim Yeri 

 

Safranbolu Kış Tatili

 

Safranbolu; Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan masalsı bir durak. Osmanlı mimarisinin en iyi korunduğu bölgelerden biri olan Safranbolu, taşın ve ahşabın hakim olduğu bir dokuya sahip. 

 

Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi değerleri ve özgün mimarisi ile kültürel bir miras olan bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne girmeye de hak kazanmış bir yerleşim yeri. Zamanın durduğu kent olarak anılan Safranbolu’daki evler ise gerçekten görülmeye değer ve nefes kesen bir güzellikte. 

 

Ayrıca buraya geldiğinizde Safranbolu Kent Tarihi Müzesi’ni, Kaymakamlar Gezi Evi’ni, Hıdırlık Tepesi’ni, Kristal Terası ve Tokatlı Kanyonu’nu görmeyi de ihmal etmeyin. Safranbolu tarihi ve kültürel değerleri ile olduğu kadar doğal güzellikleri ile de ilham verici bir yer. O yüzden bölgeye hafta sonu için gelmek çok cazip.

 

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir? 

 

Safranbolu, Karabük’e bağlı. Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ilçe, İstanbul’a yaklaşık 400 km uzaklıkta. Bu mesafeyi O-4 yolu üzerinden 5 saat civarında almak mümkün. 

 

Uludağ: Marmara’nın Zirvesi 

 

Uludağ Kış Tatili

Kaynak

Ülkemizde kış turizmi ya da kış sporları denilince akıllara ilk gelen yerlerden biri Uludağ’dır. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ, Bursa’ya bağlı. Beyaz bir cennet olan bölge, 40 kilometrelik bir alana yayılıyor ve birçok güzelliğe ev sahipliği yapıyor. 

 

Eğer kış sporlarından hoşlanıyorsanız burası sizin için biçilmiş kaftan. Bölgede 20 civarında kayak pisti yer alıyor ve bu pistler zorluk derecelerine, uzunluklarına göre farklılık gösteriyor. Beden Terbiyesi ve Kuşaklı pistleri ise bölgedeki en popüler, en iddialı pistlerden. 

 

Ancak Uludağ kayak merkezleri ve sosyal tesisleri dışında başka seçenekler de sunuyor. Burada yer alan Uludağ Milli Parkı, Aras Şelalesi, Çobankaya Yaylası ve Softaboğan Şelalesi gibi duraklar doğaseverleri kendisine çekiyor. 

 

Kısacası göz alan ormanlara, flora ve fauna zenginliklerine sahip olan Uludağ sizi bekliyor!

 

Uludağ’a Nasıl Gidilir? 

 

Bursa’ya bağlı olan Uludağ, İstanbul’a 190 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafeyi D575 yolu üzerinden yaklaşık 3 saatte alabilirsiniz.

 

Sapanca: Huzur Dolu 

 

Sapanca Kış Tatili

 

Sapanca, Marmara Bölgesi’nin sınırları içerisinde bulunan bir bölge. Sakarya’ya bağlı olan bu ilçe; Maşukiye, Sapanca Gölü, Kırkpınar ve Kartepe gibi güzergahlara da oldukça yakın. Doğayla iç içe bir kaçamak yapmak isteyen gezginler için hayli uygun olan bölge, huzur dolu ve keyifli bir gezi rotası. 

 

Özellikle gölü ile dikkat çeken bölgenin çevresi ormanlık arazilerle çevrili. O yüzden buraya cennetten bir köşe diyebiliriz. Kış mevsiminde beyaz bir görüntüye bürünen ve muhteşem doğa manzaraları sunan Sapanca, macera dolu kaçamaklar için sizi çağırıyor! 

 

Sapanca’ya Nasıl Gidilir? 

 

Sakarya’ya bağlı olan Sapanca, İstanbul’a 140 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi  E-80 yolu üzerinden 2.5 saatte almanız mümkün.

 

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Bazıları Sıcak Sever: Kışın Bile Sıcak Olan Yerler içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Sevdiğiniz kişiyle hediyelerin yanı sıra anları ve hikayeleri paylaşmak bize göre en güzeli. Size özel hissettiren ve hayatınızı paylaştığınız kişilerle…

INSTAGRAM'DAN