MENÜ

İstanbul Yakınlarındaki Tatil Yerleri: Kaçamak Zamanı

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

İstanbul; büyükşehir yaşamına dair bütün incelikleri sonuna kadar sunan benzersiz bir yerleşim yeri. Tarihe doyabileceğiniz yarımadası, renkli bir hayat bulabileceğiniz Kadıköy sokakları, martıları selamlayabileceğiniz sahilleri, yeşile doyabileceğiniz ormanları ve adaları ile eşi bulunmayan bir şehir.

 

Romanlara, şiirlere, aşk şarkılarına konu olan İstanbul; sahip olduğu tüm bu güzelliklerin yanı sıra civarındaki tatil yerleri ile de dikkat çeker. Yoğun iş temposundan, kalabalıktan ve gürültüden kaçmak istediğinizde,  keşfedilmeyi bekleyen güzergahlar ve mutluluk veren rotalar sizi bekler. 

 

Bu yazımızda sizin için İstanbul’a yakın tatil yerlerini anlatacağız ve bir gezi rehberi sunacağız. Hazırsanız başlayalım ve İstanbul yakınlarındaki tatil yerlerini ziyaret edelim. 

 

Ağva: Karadeniz’in Kıyısında 

 

Ağva Tatil

 

Ağva; Latincede “iki dere arasına kurulmuş köy” anlamına geliyor. İstanbul’un kuzeydoğusunda bulunan ve popüler bir tatil beldesi olan bölge, “İstanbul’da nerede yüzülür?” sorusunun cevaplarından birisi olarak özellikle yaz dönemlerinde İstanbulluların ilgisine çekiyor. 

 

Göksu ve Yeşilçay ırmaklarının arasında yer alan bu romantik ve şirin köy, Şile’ye bağlı. Karadeniz kıyısında 3 km uzunluğunda bir kumsala sahip olan bölge, doğal koyları ve yeşil alanlarıyla huzur veriyor. 

 

Günübirlik ya da hafta sonu kaçamakları için son derece uygun olan Ağva’da dilediğiniz gibi denize girebilir, derelerde kano yapabilir ya da herkesten uzakta yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ağva’ya Nasıl Gidilir? 

 

Doğasıyla ve deniziyle dikkat çeken Ağva, İstanbul merkeze yaklaşık 90 km uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye özel aracınızla 0-6 yolu üzerinden 100 dakikada ulaşabilirsiniz. Bir araca ihtiyacınız varsa da size en yakın Garenta İstanbul şubesinden araç kiralama yapabilirsiniz. 

 

Sapanca: Mavi ile Yeşil Bir Arada 

 

Sapanca Doğa

 

Sapanca; büyükşehirlerin kesişim noktasında bulunan ve son yıllarda hayli gelişen bir güzergah. Özellikle göl manzarası ile ilham veren bölge, dereleri ve ormanlık arazileri ile de adından söz ettiriyor.

 

İstanbul yanı sıra İzmit, Bursa gibi merkezlere de yakın konumda bulunan Sapanca, özellikle kısa süreli tatiller için oldukça uygun. Kuzeyinde Sapanca Gölü bulunan bölge, ferahlamak ve kafa dinlemek için doğru adres. Burası yaz aylarında plaj olarak da kullanılıyor. Bölgeye gelen misafirler gölün serin sularında yüzebiliyor ve su sporları yapabiliyor. 

 

Ayrıca göle yakın konumda bulunan Maşukiye de şelaleri ve yeşil alanlarıyla serinlik veren yerlerden. 

 

Sapanca’ya Nasıl Gidilir? 

 

Sakarya’ya bağlı şirin bir ilçe olan Sapanca ile İstanbul arası yaklaşık 140 km ve bu mesafeyi özel aracınızla E-80 yolu üzerinden 2.5 saat gibi kısa bir sürede almanız mümkün. 

 

İğneada: Tertemiz Bir Doğa 

 

İğneada Tatil

 

İğneada; Trakya’nın doğusunda yer alan eşsiz bir bölge. Mavi ile yeşil tonlarının iç içe geçtiği İğneada’da, Istranca Dağları ile Karadeniz arasında bulunuyor. Özellikle Longoz Ormanları ile ünlü olan bölge; denizi, gölleri ve doğal yaşamı ile de hayli ilham verici bir güzergah. 

 

Trakya’da gezilecek yerler arasındaki en popüler duraklardan biri olan İğneada, hafta sonu kaçamağı için son derece uygun ve keyifli bir rota. Bir ekosistemler zinciri olan bölge, doğal kamp alanları ile kampseverler açısından da bir cennet niteliğinde. 

 

Tarihi oldukça eskiye uzanan İğneada; dünyaca ünlü Longoz Ormanları Milli Parkı dışında Dupnisa Mağarası, İğneada Feneri ve Beğendik Köyü gibi görülmesi gereken yerlere de sahip. 

 

İğneada’ya Nasıl Gidilir? 

 

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı olan İğneada, İstanbul’a yaklaşık 220 km uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye D565 ve E80 yolu üzerinden yaklaşık 180 dakikada ulaşmanız mümkün.

 

Kıyıköy: Kırklareli’nin Şirin Balıkçı Kasabası

 

Kıyıköy Tatil

 

Kıyıköy; tıpkı İğneada gibi Kırklareli sınırları içerisinde bulunan ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir sahil kasabası. Ormanlarla çevrili olan bu cennet köşe, Karadeniz’in kıyısında yer alıyor.

 

Trakya bölgesinde en güzel Karaçam Ormanları bu bölgede bulunuyor. Dolayısıyla bölgedeki temel geçim kaynağı da ormancılık ve balıkçılık. Ayrıca bölge tarihi yönden de oldukça etkileyici. Kıyıköy Kalesi ve Surları, Kıyıköy Liman Hamamı, Aya Nikola Manastırı ve Kıyıköy Mağarası, Kıyıköy’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

Kıyıköy; eski taş evleri, doğal yapısı ve sakin sahilleri ile kafa dinlemek isteyen gezginler için hayli uygun. 

 

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir? 

 

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy, İstanbul’a yaklaşık 160 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafe O-3 ve E80 yolu üzerinden 120 dakika civarında alınabiliyor.

 

Bunların dışında Şarköy ve Kilyos da İstanbul’a yakın yüzülecek yerler arasında dikkat çekiyor. Bu önerilerimiz ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’deki En Güzel Bisiklet Rotaları: Gün Batımına Doğru içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN