MENÜ

İstanbul Yakınlarında Doğa Yürüyüşleri Yapabileceğiniz Duraklar: Herkesten Uzakta

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

Toprağın kokusunu hissetmek, ağaçlara dokunmak ve yeşilin içerisinde solumak ruhumuzu dinginleştirir, yaşama sevincimizi geliştirir. Hele ki İstanbul gibi kalabalık, gürültülü, devasa bir metropolde yaşıyorsanız doğada olma ve doğa yürüyüşü yapma isteği kendisini sürekli şekilde hissettirir.

 

Ayrıca bazen salgınlar ya da doğal afetler gibi elimizde olmayan sebeplerden ötürü evlerimizde daha fazla zaman geçirmek zorunda kalabiliriz. Böyle zamanlarda şehirden ve insanlardan uzaklaşarak doğa içinde yürüyüş yapmak da zihnimizi boşaltmamıza yardımcı olur. 

 

Bu yazımızda sizler için İstanbul’a yakın trekking rotalarını inceleyeceğiz ve mutlulukla dolmanızı sağlayacağız. Sırt çantalarınıza yürüyüş ayakkabısı, baton ve diğer gerekli yürüyüş malzemelerinizi koyduysanız, haydi gelin yola çıkalım! 

 

Ballıkayalar Tabiat Parkı: Yemyeşil Bir Vadi İçinde 

 

Ballıkayalar Doğa Parkı

 

Ballıkayalar Milli Parkı, yemyeşil bir vadi içerisinde uzanıyor ve ziyaretçilerine enfes bir trekking rotası sunuyor. İstanbul’a oldukça yakın bir konumda bulunan bu doğal alan, kamp yapmak açısından da hayli ideal. 

 

1995 yılında koruma altına alınan doğal alan, uzun bir süredir doğa sporları yapmak isteyen gezginler tarafından kullanılıyor. Ayrıca burada trekking yanı sıra kaya tırmanışı yapmanız da mümkün. Ballıkayalar’a gelerek üzerinizdeki tüm stresi atabilirsiniz ve pozitif bir enerjiyle dolabilirsiniz. 

 

Ballıkayalar Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Tavşanlı Köyü’ne 1 km uzaklıkta bulunuyor. İstanbul’a yaklaşık 65 km uzaklıkta bulunan Ballıkayalar’a özel aracınızla 0-4 yolu üzerinden yaklaşık 60 dakikada ulaşmanız mümkün. Eğer özel aracınız yoksa size en yakın Garenta şubesinden araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz ve bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz. 

 

Maşukiye:  Kartepe’nin Eteklerinde

 

 

Maşukiye Kartepe

 

İzmit’in gözbebeği konumundaki Maşukiye, hem yerli hem de yabancı gezginlerin sıkça uğradığı yerlerden. Kartepe’nin eteklerinde bulunan bu doğa harikası durak, kafanızı dinlemek ve doğayla bütünleşmek için hayli çekici. 

 

Dilediğiniz gibi doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz Maşukiye, aynı zamanda Sapanca Gölü’ne de oldukça yakın. O yüzden bu bölgeye geldiğinizde Sapanca Gölü’nü de ziyaret edebilirsiniz ve keyfinize keyif katabilirsiniz. 

 

Maşukiye’ye Nasıl Gidilir? 

 

İstanbul’a 127 km uzaklıkta bulunan Maşukiye, İzmit’e yakın bir konumda bulunuyor. Bölgeye 0-4 yolu üzerinden yaklaşık 100 dakika civarında ulaşabilirsiniz ve şehir hayatından uzakta ruhunuzu arındırabilirsiniz.

 

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı: Özel Bir Durak

 

Longoz Ormanları İğneada

 

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, ülkemizin en nadide güzelliklerden bir tanesi. Kırklareli’nde bulunan ve Bulgaristan sınırına yakın bir konumda yer alan Longoz Ormanları, eşsiz bir bitki örtüsüne ve nefes kesici bir atmosfere sahip.

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kontrolündeki bölge, dağlardan sahillere doğru akan derelerin taşıdığı alüvyonların birikmesiyle oluşmuş. Burada kurulmuş ekosistem dünyanın da en özel doğal alanlarından bir tanesi konumunda.

 

Kayın, gürgen, meşe, kızılağaç gibi ağaç türlerinden oluşan orman, aynı zamanda göllere de ev sahipliği yapıyor. Anlayacağınız burası doğa yürüyüşü ve trekking için biçilmiş kaftan. 

 

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

İğneada Longoz Ormanları, İstanbul’a yaklaşık 200 km mesafede yer alıyor. Longoz Ormanları’na O-3 ve D565 yolları üzerinden 180 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. 

 

Belgrad Ormanları: Her Zaman Güzel 

 

Belgrad Ormanları

 

Şehirden çok uzaklaşmak istemiyor ama aynı zamanda da izole olmak istiyorsanız Belgrad Ormanları tam size göre. İstanbul Sarıyer tarafında bulunan Belgrad Ormanları, 5.300 hektarlık bir alana sahip. İstanbul’un akciğeri konumundaki bölge, canlılığını koruyan ve birçok hayvana ev sahipliği yapan bir yer. 

 

İstanbul içerisinde kalabalıktan ve gürültüden kaçmak için ideal bir güzergah olan Belgrad Ormanları, huzur veren yeşil alanlarıyla sizi bekliyor. 

 

Belgrad Ormanları’na Nasıl Gidilir? 

 

Sarıyer ilçesinin sınırları içerisinde bulunan Belgrad Ormanları’na, Sarıyer merkezden Bahçeköy yolunu kullanarak yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.  

 

Ağva: Romantik Bir Durak 

 

 

Ağva Romantik Durak

 

 

İstanbul’un kuzeydoğusunda bulunan Ağva, oldukça şirin ve romantik bir durak. Göksu ve Yeşilçay ırmaklarının arasında bulunan belde, huzur dolu bir kaçamak yapmak için de hayli çekici. 

 

Karadeniz etkisinin hissedildiği bölge, doğasıyla dikkat çekiyor. Farklı doğa yürüyüşü parkurlarına ve trekking alanlarına sahip Ağva, ilham verici bir güzelliğe sahip.

 

Ağva’ya Nasıl Gidilir? 

 

Tertemiz bir havaya ve yemyeşil bir bitki örtüsüne sahip Ağva, İstanbul’a yaklaşık 100 km uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye 0-6 yolu üzerinden 120 dakikada ulaşılabiliyor. 

 

Ağva önerisi ile de yazımızın sonuna geliyoruz ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Doğa Fotoğrafçılığı İçin Gidilecek Yerler: İçimizdeki Doğa Aşkı Bir Başka içeriğimize geçebilirsiniz. 

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN