MENÜ

İstanbul – İzmir Rotası: Araba Kiralamak mı, Uçak Bileti Almak mı?

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Kışın yollarda olmak ve maceraya atılmak gibisi yoktur. Şu aralar İstanbul’dan bir yerlere kaçmanın ve kış tatili yapmanın da tam zamanı. Gidecek bir yerler arıyorsanız Ege’nin birbirinden güzel koylarına doğru, deniz kokulu bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Yol çağırdı mı beklemek olmaz. Hem yılın bu vakti yollar da rahat, telaşa mahal yok yani. Keyifli keyifli seyahat edebilirsiniz ama aracınız yoksa aklınızdan ucuz uçak bileti bulmak geçiyor olabilir tabii. Ama araç kiralamadan uçakla yapacağınız bir seyahatte yolun size sunduğu tüm eğlenceden ve tutkudan mahrum kalacaksınız demektir. Hem İstanbul’un merkezinden havalimanına ulaşmak için çekeceğiniz çile daha yolculuğa başlamadan sıkılmanıza sebebiyet verebilir. Ayrıca havalimanına ulaşmanın ekstra bir gider olduğunu unutmamak lazım. İstanbul-İzmir arasındaki otobüs seferleri de bazı insanlar için keyifli bir alternatif olabilir ama bu yolculuğun uzun sürdüğünü de eklemek lazım. O yüzden aracınız yoksa bile İstanbul-İzmir arası araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.

 

Peki İstanbul-İzmir arası kaç saat? İzmir’e direkt gitmek isterseniz 5.5 saat gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. İstanbul-İzmir arasında 3 farklı rota mevcut. Modunuza göre Bandırma’ya feribotla gidip oradan da devam edebilirsiniz, Osmangazi Köprüsü üzerinden hızlı bir yolculuğu da tercih edebilirsiniz ya da sahil yolundan da İzmir’e ulaşabilirsiniz. Eğlenceli ve macera dolu bir “road trip” yaşamak ve yolun tadını çıkarmak isteyenler için yol üzerinde uğrayabilecekleri farklı güzellikteki rotaları derledik.

 

Doğa ve Tarihin Bir Arada Bulunduğu Gölyazı Köyü

 

golyazi-koyune-nasil-gidilir

 

Gölyazı köyü Uluabat Gölü’nün kıyısında bulunur. Uluabat eski ismiyle Apolyont Gölü Marmara Denizi’nin 15 kilometre güneyinde ve Bursa ilinin 30 kilometre batısında yer almaktadır. Eski bir balıkçı köyü olan Gölyazı’da yerleşim halen 800 metre uzunluğundaki antik surların içindedir. Üzerinde geleneksel konut mimarisi örnekleri görülebilen surlarda, yer yer kapılar ve kuleler bulunur. Bazı bölümlerde Roma, Bizans ve Osmanlı tarzı iç içe geçmiştir. Gölyazı’ya geldiğinizde sıcakkanlı insanlarla karşılaşacaksınız. Doğasıyla ünlü bu köyün günbatımı manzarası da oldukça özel. Yılın dört mevsimi görülmeye değer bir yerleşke olan Gölyazı köyü sizleri bekliyor.

 

Mükemmel Bir Eko Sistem: Kuşcenneti Milli Parkı

 

kus-cenneti-mill-parki-manyas

 

Kuş Cenneti Milli Parkı, Balıkesir Manyas Gölü’nün kuzeydoğusunda yer alır. Parkın adını aldığı Manyas Gölü, Marmara Bölgesi’nin dört büyük gölünden bir tanesidir. Bölgenin sahip olduğu ılıman iklim yüzlerce kuş türünün göçleri süresince buraya uğramalarını ve eşsiz bir doğa olayının gerçekleşmesini sağlar. Kuş Cenneti 1959 yılında Milli Park ilan edilmiştir ve bölge korumaya alınmıştır. Aynı zamanda Kuş Cenneti Milli Parkı, Avrupa Konseyi tarafından çok iyi korunan ve kıta ölçeğinde değer taşıyan doğal alanlara verilen “Avrupa Diploması”nın en üst kategorisi olan A Sınıfı Diplomayla 1976 yılında ödüllendirilmiştir. Tüm Avrupa için nesli tehlike altında olan türler listesinde bulunan Tepeli pelikan (Pelecanuscrispus) ve Küçük karabatak (Phalacrocoraxpygmeus) bu bölgede önemli sayıda ürer. Bu mükemmel eko sisteme özel ya da satın almanıza gerek olmayan kiralık aracınızla ulaşabilirsiniz.

 

Kusursuz Bir Doğaya Sahip Kaz Dağları

 

kaz-daglarina-gitmenin-en-kolay-yolu

 

Kaz Dağları, Edremit ilçesine bağlıdır. Antik çağlarda İda Dağı olarak bilinen dağ çok zengin ve gösterişli bir bitki örtüsüne sahiptir. Bölgedeki hayvan türleri de oldukça çeşitlidir. Bol oksijen almak, doğayı dinlemek ve ferahlamak istiyorsanız olmanız gereken yer burası. İkliminin uygunluğu sebebiyle Anadolu’daki başka yerlerden farklı olarak Kaz Dağları’nı yılın her dönemi ziyaret edebilirsiniz. Kar yağışından etkilenmeyen kıyı kesimleri tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor. Tertemiz bir ortamda yürüyüş yapmak ve İstanbul’un koşturmacalı hayatında yorulan ruhunuzu dinlendirmek için harika bir nokta burası.

 

Renkli Kültürüyle Cunda Adası

 

araba-kiralayarak-cunda-ya-gitmek

 

Alibey Adası olarak da bilinen Cunda Adası Ayvalık’ın incisidir. Ayvalık Adaları olarak anılan irili ufaklı 22 adadan biridir. Aynı şekilde Ege Denizi’nde bulunan Gökçeada, Bozcaada Uzunada’dan sonra ise dördüncü büyük ada konumundadır. Tipik bir Ege tatil beldesi özelliğine sahip Cunda Adası, renkli kültürüyle ve işlenebilir sarımsak taşından yapılmış tarihi evleriyle çok keyifli bir yerleşkedir. Masmavi denizine ve tarihi sokaklarına hayran kalmamanız mümkün değil. Cunda Adası birbirinden ünlü restoranlarıyla ve enfes lezzetleriyle de oldukça çekici bir yerdir.

 

Sörf Cenneti Alaçatı

 

araba-kiralayarak-alacati-ya-gitmek

 

Alaçatı İzmir ilinin bir beldesir. Türkiye’nin son dönemlerdeki en gözde ve güzel tatil bölgelerinden de birisidir. 16. yüzyıla kadar Cenevizlilerin yönetiminde olan Alaçatı, şarapçılığıyla ön plana çıkmıştır ve Anadolu’nun mühim ticaret merkezlerinden birisi olarak parlamıştır. Günümüzde Türkiye’de sörfün merkezlerinden birisi olan Alaçatı’ya İzmir’den araç kiralayarak günübirlik ulaşmak da mümkün. Alaçatı rengarenk evleriyle, harikulade deniziyle ve eğlenceli gece hayatıyla cezbedici bir durak noktası.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Dijitalleşme, otomotiv gibi teknolojiyle doğrudan bağlantılı olan sektörleri etkiliyor ve dönüştürüyor. Dijitalleşen dünyaya egemen olan yeni kuşakların tercihleri ise…

INSTAGRAM'DAN