MENÜ

İç Anadolu Bölgesi’ndeki Kamp Alanları: Gökyüzüne Bakma Durakları

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

Türkiye birbirinden güzel, birbirinden etkileyici doğal kamp alanlarına sahip. Üstelik bu alanlar sadece Ege’de ya da Akdeniz Bölgesi’yle de sınırlı değil. Ülkemizin her bölgesinde doğa sevgisini doyasıya yaşayabileceğiniz ve gökyüzündeki yıldızları sayabileceğiniz farklı türden kamp yapılacak yerler mevcut. 

 

Doğa ile baş başa kalabileceğimiz alanların yoğunluğu açısından oldukça şanslıyız. Ayrıca salgın hastalıkların yayıldığı ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gereken zamanlarda kaçabileceğimiz böylesi yerlerin olması büyük bir avantaj. 

 

Bu yazımızda size İç Anadolu Bölgesi’ndeki kamp alanlarından bahsedeceğiz. Uyku tulumu, kamp çantası, çadır gibi malzemeleriniz hazırsa bozkırlardan geçip farklı bir deneyim yaşayacağız. Haydi gelin, sizin için seçtiğimiz duraklara göz atalım. 

 

Soğuksu Milli Parkı: Bozkırdaki Orman 

 

Soğuksu Milli Parki Kamp

 

Soğuksu Milli Parkı, İç Anadolu Bölgesi’ndeki en etkileyici kamp alanlarından biri konumunda bulunuyor. “Bozkırdaki Orman” olarak anılan Soğuksu Milli Parkı, çam ağaçları ile döşenmiş ormanlık bir arazi. 

 

Ankara’ya oldukça yakın olan bu alanın yüz ölçümü 1.187 hektar. Çadır kurmak ve kamp yapmak açısından müthiş bir araziye sahip olan Soğuksu Milli Parkı, korumaya alınmış bir bölge. Farklı endemik bitki türlerinin yetiştiği Soğuksu Milli Parkı’nda nesli tehlikede olan kara akbaba ve bazı kartal türleri de yaşıyor. 

 

Soğuksu Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

Soğuksu Milli Parkı, Ankara merkeze 80 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye D750 yolu üzerinden 70 dakika civarında ulaşmanız mümkün. Eğer bir araca ihtiyacınız varsa Ankara araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. 

 

Aladağlar Milli Parkı: Türkiye’nin Alpleri 

 

Aladağlar Milli Parkı Kamp

 

Aladağlar; Kayseri, Adana ve Niğde illeri arasında yer alıyor. “Türkiye’nin Alpleri” olarak anılan bölge, Orta Anadolu’nun zirvesi konumunda ve birçok dağcı ile kamp tutkunu açısından özel bir yer. 

 

1995 yılında koruma altına alınan bölge, “milli park” unvanına sahip. Yaban hayatına ilgi duyan gezginler açısından hayli ilham verici bir yer olan Aladağlar; nefes kesen manzaraları, derin vadileri, heyecan veren zirveleri ve kalabalıktan çok uzak kamp alanları ile maceraperest ruhlara göre. 

 

Özellikle Demirkazık Köyü’ne 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan Cimbar Kanyonu’nda eşsiz kamp yerleri bulunuyor, aklınızda olsun! 

 

Aladağlar Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

Aladağlar bölgesine Adana, Kayseri ya da Niğde üzerinden ulaşmak mümkün. İsteğinize göre Adana ya da Kayseri’deki araç kiralama seçeneklerinden de faydalanarak bölgeye daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz. 

 

Ihlara Vadisi: Gizemli Bir Güzellik

 

Ihlara Vadisi Kamp

 

Ihlara Vadisi, oluşumu binlerce yıl sürmüş gizemli bir güzellik. 14 kilometre uzunluğunda ve ortalama 150 metre derinliğinde olan bu alan, Melendiz Çayı’nın bölgeyi yarması sayesinde oluşmuş. 

 

Kapadokya Bölgesi’ndeki görkemli arazilerden biri olan Ihlara Vadisi’ndeki yaşam da çok uzun zaman önceye dayanıyor. Ortasından Melendiz Çayı geçen bu özel bölge, doğal güzellikleri ile olduğu kadar tarihi ve kültürel değerleri bakımından da oldukça önemli. Buradaki kayalara oyulan freskli kiliseler günümüze kadar ulaşmayı başarmış. 

 

Oldukça geniş bir araziye yayılan vadinin etrafı bağlar, bahçelerle kaplı. Dolayısıyla Ihlara Vadisi, kamp yapmak için hayli uygun bir bölge. Özellikle vadinin civarındaki Belisırma ve Selime köyleri de huzur arayan gezginler için çok çekici. 

 

Ihlara Vadisi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Ihlara Vadisi, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesi sınırlarında yer alıyor. Ürgüp, Göreme ve Avanos üçgeni dışında olan Ihlara Vadisi, Nevşehir’e yakın bir konumda bulunuyor. Kayseri’den kamp yapmaya gelecek gezginler, D300 yolu üzerinden bölgeye yaklaşık 2 saatte ulaşabilirler. Eğer özel bir araca ihtiyacınız varsa Kayseri araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. 

 

Gödet Vadisi: Karaman’ın Grand Kanyonu

 

Gödet Vadisi Kamp

 

Gödet Vadisi, Karaman’ın Güldere Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. “Karaman’ın Grand Kanyonu” olarak anılan bölge, tarihi kalıntıları ve eşsiz doğası ile doğa tutkunlarının vazgeçemediği yerlerden.

 

Geçmişi oldukça eskiye dayanan Gödet Vadisi, kamp yapmak için çok uygun, saklı bir cennet konumunda. İçerisindeki deresiyle, patika yollarıyla ve el değmemiş doğasıyla kalabalıktan uzakta kafanızı dinleyebileceğiniz ve kendinizle baş başa kalabileceğiniz bir yer burası. 

 

Gödet Vadisi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Gödet Vadisi, Karaman merkeze yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunuyor ve bu mesafe, İbrahim Öktem Caddesi üzerinden yaklaşık 45 dakikada alınabiliyor. 

 

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Stres ve Sıkıntıdan Uzak: Ege’deki Kamp Alanları içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN