MENÜ

Dört Bir Yanı Huzur: İstanbul’dan Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

 

Hepimiz zaman zaman yaşadığımız şehirden kaçmak, uzaklaşmak istiyoruz. Yoğun iş hayatı, bitmek bilmeyen toplantılar, insanlar ve stres derken yoruluyoruz. Bu tür durumlarda özellikle İstanbul’da yaşayanlar açısından yakın güzergahlarda bulunan huzur rotaları çok çekici olabiliyor. 

 

Cittaslow yani ‘sakin şehirler’ kavramının yaygınlaştığı bir dönemde, zamanın hızlı aktığı değil, renklerin ve şarkıların uyum içinde olduğu sakin duraklar bizlere göz kırpıyor. Bu tarzdaki sakin yerler, nostaljik dokuları özleyen ve doğaya meraklı insanları kendisine çekiyor.

 

Kalabalığın, lüksün ve sabahlara kadar süren eğlence anlayışının dışında bir yerler arıyorsanız Gökçeada tam size göre bir lokasyon olabilir. Hızla değişen dünyanın yoğun ve stresli hayatından izole bir bölge burası. Dilerseniz İstanbul’dan, dört bir yanı huzurla kaplı Gökçeada’ya doğru yola çıkalım ve ruhumuzu tazeleyelim. 

 

Gökçeada Nerede? 

 

gokceada-nerede

 

Eski adı İmroz olan Gökçeada, Ege Denizi’nin kuzey tarafında, Saros Körfezi’nin girişinde bulunuyor. Çanakkale’ye bağlı olan bu dört tarafı denizlerle çevrili güzide nokta, Türkiye’nin de en büyük adası konumunda. Adanın kuzey tarafında Semadirek Adası, güneyinde ise Bozcaada yer alıyor.  

 

Volkanik kütlelerden oluşan Gökçeada’nın arazisi hayli engebeli. 673 metre yüksekliğe sahip olan Doruk Tepesi ise Gökçeada’nın en yüksek noktası. Ayrıca su ve doğal kaynaklar bakımından da oldukça zengin olan Gökçeada’da dört göletin yanı sıra bir de baraj gölü mevcut. 

 

Peki, Çanakkale’ye 45 kilometre uzaklıkta bulunan Gökçeada ulaşımı nasıldır? İstanbul Gökçeada arası kaç km ve İstanbul Gökçeada arası kaç saat? Gelin, beraber inceleyelim.

 

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir? 

 

gokceada-nasil-gidilir

 

Türkiye’nin batı köşesinde bulunan Gökçeada; tertemiz denizi, sualtı güzellikleri, yemyeşil doğası ve sakinliği ile yaz ya da kış fark etmeksizin konuklarını bekliyor. İstanbul’a 330 km mesafede bulunan adaya deniz yoluyla ulaşım sağlanıyor.

 

Adaya Çanakkale Limanı’ndan kalkan deniz otobüsleri ya da Eceabat Limanı’ndan kalkan Gökçeada feribot seferleriyle ulaşmanız mümkün. Adaya özel aracınızla gitmek istiyorsanız Tekirdağ, Gelibolu, Eceabat üzerinden Kabatepe Limanı’na gelebilir ve buradan kalkan Gökçeada arabalı vapur seferlerini kullanabilirsiniz.  

 

Yalnız arabalı vapur seferlerinin sayıları yaz ve kış aylarında farklılık gösterebiliyor. O yüzden yola çıkmadan önce Gökçeada arabalı vapur seferlerine göz atmanızda fayda var. Özel bir aracınız yoksa da İstanbul araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. 

 

Gökçeada’da Nerede Kalınır? 

 

gokceada-da-nerede-kalinir

 

Türkiye’ nin en büyük adası olan Gökçeada’da konaklama seçenekleri oldukça çeşitli. Tatilden beklentisi, zamanın yavaş akması ve huzur olanlar açısından Rum köylerinde nostaljik pansiyonlar, butik oteller ve kamp alanları bulunuyor. 

 

Özellikle Kaleköy civarında kalmayı tercih ederseniz adanın en güzel manzaralarına ve göz alıcı bir atmosfere tanıklık edebilirsiniz.  

 

Gökçeada’da Gezilecek Yerler 

 

gokceada-da-gezilecek-yerler

 

Gökçeada ruhunuzu tazeleyen dinginliği ve eşsiz doğası ile oldukça keyifli bir gezi deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Temiz atmosferiyle bolca oksijen depolayabileceğiniz Gökçeada’daki güzergahlara beraber göz atalım.

 

1)Yıldız Koyu

 

gokceada-da-gezilecek-yerler-yildiz-koyu

 

Kaynak

 

Yıldız Koyu, Gökçeada’nın merkezine 5 km uzaklıkta yer alıyor ve Sualtı Milli Parkı sınırları içerisinde bulunuyor. Burası Gökçeada’da denize girebileceğiniz en güzel noktalardan bir tanesi. Bölgenin kayalık yapısı, koya farklı bir ambiyans sağlıyor. 

 

Özellikle sualtı dünyasını merak edenler ve dalış tutkunları açısından özel bir nokta olan Yıldız Koyu, Gökçeada’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

2)Aydıncık Plajı 

 

gokceada-da-gezilecek-yerler-aydincik-plaji

 

Gökçeada merkezine 10 km mesafede bulunan Aydıncık Plajı, Gökçeada’nın uğrak noktalarından biri. Burası aynı zamanda Kefaloz Plajı olarak da biliniyor. 1 km’den uzun bir plaja sahip olan Aydıncık, altın rengi özel bir kumsala sahip. 

 

Bölge sahip olduğu doğal doku sebebiyle rüzgar sörfüne hayli uygun. Alaçatı’dan sonra ülkemizdeki en iyi rüzgar sörfü güzergahlarından biri olan Aydıncık Plajı, dünyanın dört bir yanından sörfçüleri kendine çekiyor.

 

3)Rum Köyleri

 

gokceada-da-gezilecek-yerler-rum-koyleri

 

Kaynak

 

Gökçeada tarihi açısından Rum köylerinin önemi tartışılmaz. Bu köyler aynı zamanda eşsiz doğal güzelliklere de sahip. Tepeköy, Eski Bademli, Zeytinli, Dereköy ve Kaleköy bölgedeki önemli köyler. Hatta Kaleköy dışındaki köyler sit alanı ilan edilmiş. Kaleköy şu an itibariyle adanın merkezi konumunda ve gündelik hayat çoğunlukla burada yaşanıyor.

 

Rum köyleri, dibek kahvesi ve muhteşem sahilleriyle ünlü Gökçeada’ya gittiğinizde, farklı bir kültüre ve güzelliklere gözlerinizi açacaksınız. Ülkemizde gün batımının en güzel izlendiği köşelerden biri olan Gökçeada sizi özel bir deneyim yaşamaya davet ediyor.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN