MENÜ

Gezmeye Gidelim Akşamına Geri Dönelim; İznik Gezisi

Rota
7 Dakikalık Okuma Garenta

İstanbul ve çevresi, Balıkesir, Eskişehir zorlarsak Ankara’ya yakın; arabaya atlayıp “Haydi biraz hava alalım”lık bir alternatif, İznik! Bursa’nın çok eski bir yerleşim yeri olan İznik, doğasıyla, muazzam gölüyle, lezzetli restoran ve tarihiyle tipik bir günübirlik gezi cenneti. Ama öyle böyle bir gün değil. Anlatmak için sabırsızlansak da hiçbir ayrıntıyı kaçırmamak için İznik’te gezilecek yerleri tek tek ele almak istiyoruz.

 

Önce Yolu Bulmak Lazım; İznik’e Nasıl Gidilir?

 

İstanbul yönünden İznik’e gelmek isterseniz, Osman Gazi Köprüsü’nden O-5’e, oradan da Orhangazi yoluna ulaşarak 2 saat 10 dakika gibi kısa bir sürede İznik’e varabilirsiniz. Ankara tarafından gelen seyahatçiler genellikle Anadolu Otobanı’nı kullanıp Adapazarı İznik yoluna giriyorlar. Bursa merkezden İznik’e ulaşmak için de Bilecik- Bursa yolunu kullanarak direksiyonunuzu İznik- Yenişehir yoluna kırıyorsunuz. Yaklaşık 95 kilometre olan bu mesafeyi tamamlamak, 1 saat 20 dakika kadar sürüyor.

 

İznik’e Bir Bakış

 

 

Konuya girerken biraz bahsettik. İznik doğasıyla, tarihiyle tam nefes alınacak yer. Kent oldukça eski bir yerleşim birimi. Şöyle bir geçmişine baktığımızda İznik tarihi yerler konusunda çok zengin olmalı. Sizi kendini hala koruyan önemli tarihi yerlerle tanıştıracağız. Bir tanışıp geçmek olmaz; İznik otelleri, tarihi yerleri ve muhteşem doğasıyla sizi bekliyor. Haydi, İznik’i keşfetmeye tarihinden başlayalım.

 

İznik Tarihi Yerler

 

İznik Anadolu’nun ilk başkenti. Bundan önce de Vatikan tarafından kutsal ilan edilmiş. Hal böyle olunca şehir surlarla kaplanmış ve korunmuş. Hatta biraz daha geçmişe gidersek, İznik’te yaşam M.Ö 2500 yıllarına kadar uzanıyormuş.

 

 

İznik Kalesi: İznik’in surlarla çevrili değerli bir bölge olduğunu hala günümüzde kalıntıları ile karşılaştığımız surlardan dolayı biliyoruz. İznik Kalesi de denen bu surlar, Romalılardan bizlere kalmış ve biraz yıpranmış. Fakat hala şehre mükemmel bir hava veriyorlar. Surların şehre açılan Lefke Kapısı ve İstanbul Kapısı en iyi kapılardan. Bu kapılar 3 aşamalı. Yani tek kapı olarak düşünmeyin. Şehri korumak için tam 3 aşamalı olan bu kapıların çevresindeki kabartmalar hemen dikkatinizi çekecek.

 

Yeşil Camii: İşte İznik’in sembolü… Turkuaz, yeşil ve mor renkli çinilerle taş işçiliğinin Osmanlı’daki önemini ve yarattığı güzellikleri gösteren muhteşem bir eser. Kutu gibi görünümü, derli toplu mimarisi ve çini sanatıyla İznik’te ilk uğrayacağınız yerlerden olsun.

 

 

Süleyman Paşa Medresesi: Osmanlı’nın ilk medresesi olarak bilinen Süleyman Paşa Medresesi, hala dimdik ayakta. Osmanlı mimarisinin ilk örneklerini günümüzde yaşatan bu medresenin odalarında şu an çini atölyeleri bulunuyor. Medreseye gidip çini ustalarının eserlerini görüp, orada bir çay içmenizi tavsiye ederiz.

 

İznik Ayasofya Camii: İznik’in en ünlü tarihi yeri hiç kuşkusuz burası. Hristiyanlık Konsili’nin toplandığı kilise, Orhan Gazi tarafından (sene 1331) camiye dönüştürülmüş. Kısa bir süre önce yapılan restorasyon çalışmasıyla bir ara müze olan Ayasofya, günümüzde yeniden cami olarak kullanılıyor.

 

 

Diğer Tarihi Yerler;

  •         Dikilitaş
  •         Hacı Özbek Camii
  •         İznik Müzesi
  •         Su Kemeri
  •         Hacı Hamza Hamamı
  •         Yeşiliyle Mavisiyle İznik

 

Mavisiyle Yeşiliyle İznik

 

 

İznik’i günübirlik gezi planlarının baş tacı yapan şey doğası. İznik Gölü manzarası, zeytin bahçeleri, tekne gezintileri doğanın bize bahşettiği güzelliklerle tanışmak için bir fırsat. Bir toparlayacak olursak doğayla iç içeyken İznik’te yapılacak şeyleri şu şekilde sayabiliriz;

 

Evliya Çelebi Yolu’nda Yürüyüş: Evliya Çelebi’nin Mekke’ye gitmek için kullandığı güzergah olan bu yol, şimdilerde muazzam bir yürüyüş rotası. Meyve bahçeleri, İznik köyleri ve şirin patikalar yol boyunca sizinle olacak. Düzenlenen İznik yürüyüş etkinliklerine katılabilir ya da kendi başınıza bu yolun keyfini çıkarabilirsiniz.

 

İznik Gölü’nün Tadını Çıkarın: Hiçbir şey İznik’te güneşin batışını izlemek kadar güzel olamaz! İznik Gölü’nde kano yapabiliyor ya da sandal gezisine katılabiliyorsunuz. Güneşi gölün ortasında batırarak muhteşem dakikalar geçirmeniz mümkün. Gölün çevresindeki banklarda güneşin batışını izlemek de bir seçenek.

 

 

İznik Rıhtımında Fenere Karşı: İznik Gölü’nde bir kano veya sandalın üzerinde değilseniz, rıhtımda bulunan çay bahçelerine uğrayın deriz. Gölün muhteşem karelerine fener manzarası da eşlik edecek. Sessizlik, göl ve demli bir çay… Mutluluğun resmini çizmeye fırsatınız olsaydı bu manzarayı çizerdiniz ama bir mutluluk fotoğrafı çekmek için hiçbir nedeniniz yok. Bunun dışında yaz mevsiminin keyfini çıkarmak adına İznik’te bir de plaj da bulunuyor. Yani İznik’te sizi huzur dolu bir tatil planı bekliyor.

 

 

Çini Atölyelerinde Kendinizi Gösterin: İznik’te çinicilik çok gelişmiş. Atölyeler sık sık bu konuyla ilgili etkinlikler düzenliyor. Siz de bir çinicide bu konuyla ilgili maharetlerinizi gösterebilirsiniz. İznik çini atölyelerini de gezmeyi atlamamalısınız. Muhteşem çini desenleri ile İznik çinisinin kusursuzluğunu bu atölyelerde görmeniz mümkün. Bu atölyelere çini çarşısı da deniyor. Burada birçok süs eşyası ve çeşitli takılar da bulmanız mümkün.

 

İznik Lezzetlerini Keşfedin: İznik’te ne yenir, nerede yenir? sorularına ayrı bir başlık açmalı. İznik, mükemmel kahvaltısıyla meşhur. Seyir Cafe Restoran ve Askania doğayla iç içe doğal lezzetlerle sizi ağırlayacak en ideal mekanlar. İznik zeytinyağlarından nasibini almış bir kahvaltı sofrasına eminiz kimse hayır diyemez. Öğle ve akşam yemeği için de göl balıklarını denemelisiniz. İznik Gölü çevresinde birçok balık restoranı var. Eğer balık yemek yerine İznik’in bir başka lezzetini deneyimlemek isterseniz, köftesini tavsiye ederiz. Köfteci Yusuf bizim favorimiz.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Bisiklet, tarifsiz bir tutkuyu ifade eder. Bu tutku, dağ bisikleti ya da şehir bisikleti fark etmeksizin yaşanır ve pedallar çevrilip…

INSTAGRAM'DAN