MENÜ

Gezginiz, Bu Konuda Hassasız: Sırt Çantası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yolda
4 Dakikalık Okuma Garenta

Sırt çantası her gezgin için çok önemli. İsterseniz günübirlik bir yere gidin, isterseniz de dünyayı dolaşın. Bir aracınız olsun ya da olmasın, seyahat esnasında yol arkadaşı hissi veren şey, sırt çantasıdır. Bir sırt çantasıyla gezmek, her zaman kolaylık ve rahatlık sağlar. İhtiyacınız olan tüm eşyaları rahat ve kolay şekilde muhafaza etmenize olanak verir. Araçta çok yer kaplamaz, taşıması kolaydır. Kısacası sırt çantası bir gezginin olmazsa olmazıdır.

 

Peki sırt çantası nasıl hazırlanır? Elinize geçen her şey sırt çantasına ait midir? Hepsini tek tek ele alacağız. Yeter ki seyahat çantaları gezginleri üzmesin. Kusursuz yerleştirilmiş ve hazırlanmış sırt çantaları sizinle olsun!

 

Sırt Çantası Seçerken

 

 

Seyahat şeklinize göre sırt çantanız farklılık gösterir. Eğer bir aracınız varsa ve sırt çantanızı sadece gezerken kullanacaksanız minik ve hafif, iç cepleri olan bir sırt çantası yeterli olur. Bu çanta; cüzdan, elektronik cihazlar, şarj aletleri, powerbank, su matarası, not defteri gibi eşyaları muhafaza edebilecek kapasitede olmalı. Tabii uzun süreli yürüyüşler ve kamp için hiking tarzı çantaları tercih etmelisiniz. Eşyalarınızı taşırken omuzlarınıza konfor sağlayacak dolgulu omuz kemerli, eşyalarınızı kategorilere ayırmanıza izin verecek çoklu gözler, güvenlik önlemi olarak kilitlenebilir fermuar, seyahat çantası seçerken standartlarınız arasında bulunsun. Her hava şartında eşyalarınızın korunması için de sırt çantanızın su geçirmezlik oranına dikkat etmelisiniz.

 

İlk Adım: Sırt Çantasında Neler Olmalı?

 

 

Kıyafetlerinizi sırt çantanıza koyacaksanız, yani sadece tek bir çantayla seyahate çıkacaksanız her zaman hafif kıyafetleri tercih edin. Bu hem diğer eşyaları kolayca bulmanızı hem de çanta ağırlığınızı minimum düzeyde tutmaya yarar. Bir sırt çantasında mutlaka, yedek iç çamaşırı ve çorap bulunmalı. Su şişesi, atıştırmalık kuru yiyecekler de hiç ummadığınız anda işinize yarayabilir. Eğer başka bir çantanız yoksa ve tek çantayla gezecekseniz yedek kıyafetler, kişisel bakım eşyaları, şarj aletleri ve bir terlik mutlaka bulunmalı. Kışın bile terlikleriniz yanınızda olmalı, sadece sokakta değil otelde duş alırken bile bunları kullanmak durumunda kalabilirsiniz.

 

Ve Sırt Çantasını Yerleştirme

 

 

Sırt çantası yerleştirmede en önemli şeylerden biri, ağırlığı çantaya doğru şekilde dağıtmaktır. En ağır malzemeler (laptop, fotoğraf makinesi, atıştırmalık poşetleri vs.)  çantanın sırt kısmına; orta ağırlıktaki eşyalar (kot pantolon, kazak vs.) en alta ve şarj aleti, cüzdan deodorant gibi hafif malzemeler ya da sürekli ihtiyaç duyulan malzemeler de en üste konmalıdır. Ayakkabılarınızı çantanızın boşta kalan yan kısımlarına yerleştirebilirsiniz. Böylece ağırlık dengesi oluşacak ve uzun yürüyüşlerde sırt ve omuzlarınız rahatsız olmayacaktır. Çantanızın dış cepleri sizin acil yardım butonunuzdur. Bir öneri daha: Fileli çamaşır torbalarına mutlaka sahip olun. Bu fileler çantanızdaki eşyaları gruplara ayırmanızı sağlar. Gruplara ayırdığınız eşyalarınızı bunların içine koyabilir ve böylece dağılmalarını ya da kaybolmalarını önleyebilirsiniz. Yani aradığınız eşyayı hemen bulabilirsiniz.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça…

INSTAGRAM'DAN