MENÜ

Her Adımda Farklı Kültür; Gaziantep’ten Mardin’e Yolculuk

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Gaziantep ile Mardin, seyahat için iki farklı ve iki muhteşem rota. Bu güzel şehirler için yola çıkmadan önce, bol bol uğramanız gereken durakların bulunduğunu ve bu yolculuğu en verimli şekilde değerlendirmeniz gerektiğini belirtmek istiyoruz. Seçtiğiniz güzergaha, uğrayacağınız lokasyonlara ve kullanım alışkanlıklarınıza göre yolculuğunuz normal şartlarda 4-4 buçuk saat arasında sürecek. Geze geze gitmenin, yolların tadını çıkarmanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsanız bizimle bu yolculuğa katılın deriz.

 

Başlangıç noktamız Gaziantep Havalimanı. Eğer Gaziantep’te yaşamıyorsanız ve buraya hava yolu ile ulaşım sağladıysanız, Gaziantep Havalimanı’ndan araç kiralamanız akıllıca bir hareket olacak. Bu konuda Garenta Gaziantep Havalimanı Şubesi size yardımcı olabilir.

 

Gaziantep-Mardin Kaç Kilometre?

 

Özel aracınızla kolayca ulaşacağınız bu yolculuk, 360 kilometre. Eğer hiçbir yere uğramadan ve mola vermeden yolculuk yapacaksanız, yolculuk süreniz şehir trafiğine bağlı olarak 4-4 buçuk saat arası değişecektir. Dizel bir araç bu mesafede ortalama 19.31 litre, benzinli bir araç ise 28.08 litre yakıt tüketir. Adana-Şanlıurfa Otoyolu/O-52/E90 ve Şanlıurfa Mardin yolu/D400/E90 yolları üzerinden Mardin’e varmanız mümkün. Gaziantep-Mardin otoyol ücretlerini ise buradan öğrenebilirsiniz.

 

 

Harita Link

 

Yol Notları:

 

  •         Sizi rahat bir yolculuğun beklediğini söyleyebiliriz. Gaziantep-Mardin yol güzergahı hakkında bilgi vermemiz gerekirse, Adana-Şanlıurfa Otoyolu ve Şanlıurfa Mardin yolu/D400/E90 yolları gayet rahat. Yollar bakımlı ve genel olarak kesin virajlar yok denecek kadar az. Sık sık radarların bulunduğu bu yollarda hız limitini aşmamanız için uyarımızı buraya bırakalım.
  •         Özellikle sabah saatlerinde sisin yoğun olduğu bu güzergahta dikkatli olmanızda fayda var. Yol boyunca ara ara yeşillikler olsa da manzaranız genelde geniş bozkırlar olacak.
  •         Gaziantep-Mardin güzergahını gece deneyimleyecekseniz genelde karanlık bir yol sizi bekliyor. Bu yüzden uykunuzun geleceğini düşünüyorsanız, dinlendikten sonra yola çıkmanızda fayda var.
  •         Bu yolda ihtiyaçlarınızı karşılayacak dinlenme tesisleri ve yol üstü lokantaları da bulabilirsiniz. Gaziantep Şanlıurfa Otoyolu dinlenme tesisleri arasında Şanlıurfa-Birecik’te Park Mirkelam tesislerinde sıcak bir çorba içebilirsiniz. Şanlıurfa-Mardin yolu dinlenme tesisi önerilerimizi ise Gülel Dinlenme Tesisi ve Demirol Dinlenme Tesisi’nden yana kullanıyoruz. Mardin’e varmadan önce karnınız çok acıktıysa lezzetli ızgaraları bu tesislerde bulabileceğinizi belirtelim.

Gaziantep-Mardin Turunda Nerelere Uğrasak?

 

Çıkış noktamız Gaziantep Havalimanı. Havalimanından çıktıktan sonra Çevre Yolu/D850 hedefinden Adana-Şanlıurfa Otoyolu’na bağlanabilirsiniz. Dümdüz Şanlıurfa’yı aşıp Gaziantep’e bu yola bağlandıktan sonra varmak mümkün. Fakat biz hazır buralara kadar gelmişken uğramanız gereken durakların olduğunu belirtmek isteriz.

 

Halfeti

 

 

Adana-Şanlıurfa Otoyolu üzerinde devam ederken yaklaşık 65 kilometre sonra Birecik’te olacaksınız. Adana-Şanlıurfa Otoyolu üzerinden direksiyonunuzu Halfeti yoluna doğru çevirip otoyoldan çıkıyorsunuz. Bu yolda 54 kilometre boyunca ilerledikten sonra artık Halfeti’desiniz. Buraya girerek yolunuzu 54 kilometre, yani yaklaşık 35-40 dakika uzatmanıza kesinlikle değer. Çünkü Halfeti, Doğu kültürünü tüm ayrıntılarıyla anlatan zengin bir yer olduğu kadar aynı zamanda bir doğa harikası olma özelliğini de taşıyor. Birecik Barajı’nın yapılmasıyla su altında kalan Eski Halfeti, mutlaka görülmeli. Fırat Nehri altında kalan taş mimarisi ile Kayıp Kent ya da Saklı Cennet olarak anılan Halfeti; mükemmel evleri, tarihi kiliseleri ve asma köprüsüyle sizi bekliyor. Halfeti’ye gitmişken Fırat Nehri’ne nazır şabut balığı kebabı yemeyi unutmayın.

 

Balıklı Göl

 

 

Amacımız yolunuzu uzatmak değil. Urfa’dan geçerken uğramamanın elde olmadığı rotaları ısrarla görmenizi istiyoruz. Bunun için tam yolunuzun üzerinde ve mutlaka uğramanız gereken bir yer var:  Balıklı Göl!  Balıklı Göl, en az çiğ köfte ve kebap kadar Urfa’nın simgesi. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen Balıklı Göl, kutsal sayılan balıkları ve etrafındaki tarihi eserleriyle Urfa şehir merkezine çok yakın. Eğer Halfeti’den Balıklı Göl’e gidecekseniz Adana-Şanlıurfa yoluna tekrar bağlanmalısınız. Adana Şanlıurfa yoluna izlediğinizde Şanlıurfa Batı Bağlantısı’na saparak 13 kilometre kadar ilerledikten sonra Gaziantep Şanlıurfa yoluna ilerleyin. Bu yol sizi İpekyolu Bulvarı’na çıkaracak. 1402. Sokak yönünde sağa dönün. 11 Nisan Fuar Caddesi’nden Haleplibahçe Caddesi’ne saptıktan 1 kilometre sonra Balıklı Göl’desiniz! Balıklı Göl’e giderken yol üzerinde bulunan Haleplibahçe Tarihi Kazılar ya da tam karşısındaki yolda bulunan Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ne uğrayabilirsiniz.

 

Viranşehir

 

Balıklı Göl’den çıkıp Zafer Caddesi’ni kullandıktan sonra, artık Şanlıurfa-Mardin yoluna bağlanabilirsiniz. Hazır yolumuzun üstündeyken, Mardin yolundan Viranşehir’e de uğramanızı tavsiye ederiz. Şanlıurfa Mardin yolundan 94 kilometre kadar ilerlediğinizde artık Viranşehir’desiniz. Viranşehir’de Romalılardan kalma Çemdin Kalesi, Ortogonal Roma Tapınağı, tarihi manastır ve türbeler sizi bekliyor.

 

Ve Mardin

 


“Ne gezdik ama!” gezisinin sonuna geldik. Viranşehir’den çıktığınızda Şanlıurfa-Mardin yolu üzerinden ilerlemeye devam ediyorsunuz. 51 kilometre boyunca bu yoldan ilerleyip, Mazı Dağı yoluna sapıyorsunuz. Viranşehir’den toplam 112 kilometre daha ilerlediğinizde yolun sonunda Mardin tüm güzelliğiyle sizi karşılayacak. Mardin gezisi için ayrıntıları sizinle paylaşmıştık. Şehrin tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Bisiklet, tarifsiz bir tutkuyu ifade eder. Bu tutku, dağ bisikleti ya da şehir bisikleti fark etmeksizin yaşanır ve pedallar çevrilip…

INSTAGRAM'DAN