MENÜ

Eski ve Yeni Bir Arada: Eskişehir Gezi Rehberi

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

Eskişehir; tarihi ve modernizmi beraber yaşatan güzide bir şehir. Geçmişi Hititler dönemine kadar uzanan şehir, ilk çağlardan bugüne kadar farklı zaman dilimlerinden izler taşıyan köklü bir yerleşim yeri.

 

Aynı zamanda bir öğrenci kenti olan Eskişehir; kültürel yapısı, doğası ve yaşam standartları ile de görülmesi gereken bir durak. Son yıllarda Türkiye‘nin iç turizmdeki en popüler güzergahlarından biri haline gelen şehir; Porsuk Çayı üzerindeki gondolları, merkezindeki kumsalı, parkları ve bahçeleri ile hayli ilham verici. 

 

Bu nedenle bu yazımızda sizi Anadolu’nun en güzel şehirlerinden birisine götüreceğiz. Hazırsanız yolculuğumuza başlayalım ve Eskişehir gezisi yapalım. 

 

Eskişehir Nerede? 

 

Eskişehir Nerede

 

Eskişehir; İç Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Sakarya Bölümü içerisinde yer alıyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanan şehir, coğrafi açıdan oldukça önemli bir yerde bulunuyor. Doğusunda Ankara, batısında Kütahya ve Bilecik, güneyinde Afyonkarahisar, kuzeyinde ise Bolu bulunan Eskişehir; kent planı, hareketli sokakları ve keyifli insanları ile dikkat çekiyor. 

 

Peki, Porsuk Çayı’nın kıyısında uzanan bu çağdaş ve güzel şehre ulaşım nasıl sağlanır?

 

Eskişehir’e Nasıl Gidilir? 

 

Eskişehire Nasıl Gidilir

 

Görülecek birçok güzelliğe sahip olan Eskişehir’e, Türkiye’nin farklı bölgelerinden kara yolu, demir yolu ve hava yoluyla ulaşım sağlanabiliyor. Özellikle Eskişehir Havalimanı’na yapacağınız direkt uçuşlar ile bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Renkli sokakları, kültürel hayatı ve yöresel lezzetleriyle dikkat çeken Eskişehir’e ulaştıktan sonra ise araç kiralama yapmak ve bölgeyi rahat rahat gezmek oldukça cazip. Haydi gelin, Eskişehir’de görülmesi gereken yerleri inceleyelim.

 

Eskişehir’de Gezilecek Yerler 

 

Eskişehirde Gezilecek Yerler

 

Eskişehir, farklı uygarlıklardan izler taşıyan, buna rağmen modern yapısıyla ilham veren bir şehir. Hem kültürel dokusuyla hem de doğal yaşantısıyla dikkat çeken Eskişehir’de mutlaka görülmesi gereken yerlere bir göz atalım.

 

  • Odunpazarı Evleri 
  • Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi
  • Yazılıkaya Vadisi
  • Sazova Parkı

 

Odunpazarı Evleri

 

Odunpazarı Evleri

 

Tarihi Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in simge yapıları arasındadır. Çoğu iki katlı olan bu evler, Eskişehir’e gelindiğinde görülmesi gereken durakların başında gelir. Osmanlı döneminden kalan bu yapılar, şehrin en turistik yerlerinden.

 

Zamana direnen ve geleneksel mimari özelliklerini koruyan bu evlerde hayat, geçmişte olduğu gibi günümüzde de devam ediyor. Osmanlı mimarisinin ve kültürünün yaşamaya devam ettiği bölgedeki bazı yapılar da butik otel, restoran veya kafe olarak hizmet veriyor. 

 

Odunpazarı Evlerine Nasıl Gidilir? 

 

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer alan bu tarihi evler, şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Odunpazarı Evlerine, Kemal Zeytinoğlu Caddesi üzerinden 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

 

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi 

 

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

 

Porsuk Çayı; Eskişehir’i Eskişehir yapan güzelliklerin başında geliyor. Kent merkezinden geçen bu nehir, şehri ikiye bölüyor. Sakarya Nehri’nin uzun kolu olan Porsuk Çayı, şehrin bir başka simgesi olarak dikkat çekiyor. 

 

Eskişehir’in en önemli turistik bölgelerinden biri olan Porsuk Çayı’nın en güzel kısmı ise Adalar Bölgesi adı verilen nokta. Bu noktada birçok restoran ve kafe yer alıyor. Buraya geldiğinizde enfes bir manzara eşliğinde yemeğinizi yiyebilir, bir şeyler içebilirsiniz.

 

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi’ne Nasıl Gidilir?

 

Porsuk Çayı’nın Adalar Bölgesi, şehrin en merkezi noktalarından biri. Buraya Mustafa Kemal Atatürk Caddesi üzerinden 10 dakikada ulaşabilirsiniz. 

 

Yazılıkaya Vadisi 

 

Yazılıkaya Vadisi

 

Eskişehir’in eski bölgelerinden birisi, Yazılıkaya Köyü’nde yer alan Yazılıkaya Vadisi’dir.  

Frig uygarlığının dini merkez olarak kullandığı düşünülen bu bölge, tarihi kaya anıtları ve su sarnıçları ile dikkat çekiyor. 

 

Frig Vadisi olarak da anılan bu antik yerleşim yerinde bulunan “Midas Anıtı” da hayli popülerdir. 

 

Yazılıkaya Vadisi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Yazılıkaya Vadisi, Eskişehir merkeze yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi D665 yolu üzerinden 60 dakikada alabilirsiniz.

 

Sazova Parkı

 

Sazova Parkı

 

“Eskişehir’in Disneyland’ı” olarak anılan park, şehrin popüler güzergahlarından. İçerisinde Masal Şatosu ve Hayvanat Bahçesi gibi durakların olduğu park, Türkiye’nin en büyük parklarından biri. 

 

Eğlenceyi, bilimi ve kültürü bir arada sunan Sazova Parkı, hayli keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer.

 

Sazova Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinden bulunan Sazova Parkı, şehir merkezine 7 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafeyi D665 yolu üzerinden 15 dakikada alabilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN