MENÜ

Doğu Anadolu’nun Kadim Şehri: Erzurum Gezi Rehberi

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

“Dadaşlar Diyarı” olarak anılan Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ve en gözde şehirlerinden biri. Geçmişi oldukça eskiye dayanan şehir, Palandöken Dağları eteklerine konumlanmış durumda. 

 

Enfes bir ovanın kenarında uzanan Erzurum, tarihin ilk dönemlerinden beri yerleşimin olduğu kadim bir şehir. Farklı medeniyetlerden izler taşıyan bu güzide durak için bir “açık hava müzesi” demek de yanlış olmaz. Zamanında Med, Pers, Sasani, Bizans, Urartu, Moğol, Selçuklu gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu şehirde oldukça derin bir kültürel miras mevcut.

 

Bu yazımızda sizi Anadolu’nun en güzel şehirlerinden birine götüreceğiz. Hazırsanız yolculuğumuza başlayalım ve Erzurum gezi rehberine birlikte göz atalım.

 

 

Erzurum Nerede?

 

 

Erzurum Nerede


Ülkemizin en yüksek şehri konumundaki Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunuyor ve kış sporları denilince hemen akıllara geliyor. Kuzeyinde Artvin ve Rize, batısında Bayburt ve Erzincan, güneyinde Bingöl ve Muş, doğusunda Ağrı ve Kars bulunan Erzurum, civarındaki yaylalar, sıradağlar ve doğal güzelliklerle dikkat çekiyor. 

 

Fırat Nehri’nin kaynağı olan Karasu’nun yukarı havzasında konumlanan Erzurum, Palandöken Dağlarının eteklerinde kendinden emin bir şekilde uzanıyor. Peki, bu ihtişamlı şehre nasıl ulaşılıyor?

 

 

Erzurum’a Nasıl Gidilir?

 

 

Erzuruma Nasıl Gidilir


Gezilecek birçok noktaya sahip bu kadim ve güzel bölgeye Türkiye’nin farklı şehirlerinden kara yolu, demir yolu ve hava yoluyla ulaşım sağlanabiliyor. Özellikle Erzurum Havalimanı’na yapacağınız direkt uçuşlar ile bölgeye ulaşmak hayli kolay.

 

Birçok tarihi yapıya, ören yerine ve kültürel mirasa sahip olan Erzurum’a ulaştıktan sonra ise araç kiralama yapmak ve bölgedeki güzelliklerin tadını doya doya çıkarmak çok keyifli. Dilerseniz tarih boyunca insanların yerleştiği önemli bir şehir olan Erzurum’da gezilecek yerleri inceleyelim.

 

Erzurum’da Gezilecek Yerler

 

 

Erzurumda Gezilecek Yerler


Erzurum çok uzun yıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, mutlaka görülmesi gereken bir durak. Hem kültürel dokusuyla hem de doğal güzellikleriyle öne çıkan Erzurum’da görülmesi gereken yerleri yakından tanıyalım. 

 • Yakutiye Medresesi
 • Üç Kümbetler
 • Çifte Minareli Medrese
 • Palandöken Kayak Merkezi
 • Tortum Gölü

Yakutiye Medresesi

 

 

Yakutiye Medresesi


Erzurum’un sembol yapılarından biri olan Yakutiye Medresesi, Hoca Yakut Gazani tarafından 1310’da yaptırılmış. Aradan geçen onca zamana rağmen görkeminden ve güzelliğinden bir şey kaybetmeyen yapı, Anadolu’daki kapalı avlulu medreselerin en büyüğü konumunda. 

 

Şehrin merkezinde bulunan Yakutiye Medresesi, 1995’te restore edilip Türk-İslâm Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak kullanılmaya başlanmış. 

 

Yakutiye Medresesi’ne Nasıl Gidilir?

 

Şehrin simgelerinden olan Yakutiye Medresesi iyi korunarak günümüze kadar varlığını sürdüren önemli tarihi eserlerden. Erzurum’un merkez ilçelerinden olan Yakutiye’de Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan eser, otogara 3 km uzaklıkta bulunuyor.

 

Üç Kümbetler

 

 

Üç Kümbetler


Üç Kümbetler, koni şeklindeki çatıları, geometrik detayları ve duvarlarının üzerindeki rölyefleri ile klasik Selçuklu mimarisi özelliklerini taşıyor. 12. yüzyılın sonlarında inşa edildiği düşünülen kümbetler, Anadolu’daki anıt mezar kültürünün en güzel örnekleri arasında gösteriliyor. 

 

Kümbetlerden en büyüğünün Emir Saltuk’a ait olduğu biliniyor. Ayrıca Emir Saltuk Kümbeti’nin üzerinde yer alan hayvan kabartmaları da eski Türk takvimlerindeki burç figürlerini andırıyor. Ancak diğer iki kümbetin kimlere ait olduğu bilinmiyor. 

 

Üç Kümbetlere Nasıl Gidilir? 

 

Erzurum’un önemli tarihi yapılarından olan Üç Kümbetler, Yakutiye’de bulunuyor. Şehir merkezine çok yakın olan Kümbetlere Cumhuriyet Caddesi üzerinden yaya olarak gidilebileceği gibi şehrin her noktasından özel araç ya da toplu taşıma araçları ile de ulaşılabiliyor.

 

Çifte Minareli Medrese

 

 

Çifte Minareli Medrese

 

13.yüzyılda inşa edilen Çifte Minareli Medrese, Erzurum denilince akla ilk gelen yapılardan. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın kızı Hundi Hatun ya da İlhanlı Hanedanı’ndan Padişah Hatun tarafından yaptırıldığı düşünülen yapı, Selçuklu mimarisinin özelliklerini yansıtıyor ve Erzurum’da mutlaka görülmesi gereken eserlerden biri olarak kabul ediliyor.

 

Çifte Minareli Medrese’ye Nasıl Gidilir?

 

Çifte Minareli Medrese, şehrin merkezindeki Selçuk Parkı Caddesi üzerinde yer alıyor. Günümüzde hem müze hem de sergi salonu olarak hizmet veren Çifte Minareli Medrese’ye Cumhuriyet Caddesi üzerinden oldukça kolay şekilde ulaşılabiliyor. 

 

Palandöken Kayak Merkezi

 

Palandöken Kayak Merkezi


Erzurum’un güney tarafında yer alan Palandöken Kayak Merkezi; pistleri, uzunluğu ve kar kalitesi ile ülkemizin en iyi kayak merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. 

 

Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli pistleriyle aynı anda binlerce kişiye kayak yapma imkanı sunan merkez, muhteşem manzaraları ile de göz alıyor. Kayak tutkunu ve kış sporları sevdalısıysanız buraya uğramanızı tavsiye ederiz. 

 

Palandöken Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

 

Palandöken Kayak Merkezi’ne ulaşmak için farklı yol seçenekleri mevcut. Havalimanına 17 km uzaklıkta bulunan kayak merkezine D100 yolu üzerinden özel araçla 25-30 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezinden gelecekseniz de İbrahim Polat Caddesi üzerinden 15 dakikada kayak merkezine varabilirsiniz. 

 

Tortum Gölü

 

 

Tortum Gölü


Tortum Gölü, Erzurum’un nefes kesen doğal güzelliklerinden. Kemerlidağ’da meydana gelen bir heyelanın Tortum Çayı’nın önünü kapatmasıyla oluşan göl, yırtıcı kuşların da uğrak yeri. Tortum Gölü’nün bulunduğu vadi; mesire alanları, bahçeleri ve doğayı içinize çekebileceğiniz huzur veren atmosferiyle görülmeye değer.

 

Tortum Gölü’ne Nasıl Gidilir?

 

Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan Tortum Gölü, kent merkezine 100 km uzaklıkta yer alıyor. Tortum Gölü’ne ulaşım, D950 yolu üzerinden yaklaşık 90 dakikada sağlanabiliyor.

YORUMLAR

 • emre

  erzurum tüm tarihi yerleriyle çok önemli bir şehrimiz peugeot 5008 kadar geniş br araca tüm arkadaşlar topplanıp gezmek lazım 😀

 • İpek

  Kafamda bir Erzurum turu var ama bir fırsat bulamadım işten güçten. Hazır aracı yeniledim Peugeot 5008 ile. Güzel bir doğu turu yapayım diyorum.

 • hakan

  erzururma çok gittim çok güzel bir yer bu sene de peugeot 5008 aldım hazır almışken tüm kuzenlerimi toplayıp bir erzurumu gezdiriyim diyorum 😀

 • nhtozbk81398

  Tam Peugeot 5008’imle gidilecek yer 🙂 İlk gideceğim yerlerden birisi

 • tmzshn552244

  Valla bu yaz Peugeot Rifter ile gittim bu yere. Çoluk çombalak güzel bir tatil oldu

 • yasin

  erzurum gezmeyi en çok istediğim şehirlerden biri bir gün tüm arkadaşlarımı peugeot 3008 kadar geniş bir araca doldurup gezecek fırsat arıyorum 😀

 • cngzedm58

  Bende Peugeot 3008’imi almışken bir Erzurum turu yapmayı düşünüyorum

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN