MENÜ

Kış Mevsiminin En Beyaz Rotası: Pamukkale Yolculuğu

Rota
3 Dakikalık Okuma Garenta

Ülkemizin dört bir köşesinde keşfedilecek sayısız doğal mucizeler var. Pamukkale travertenleri, muhtemelen bu tabiat harikalarının arasında en popüler ve en sıra dışı olanı. Denizli’nin bir ilçesi olan Pamukkale, ünü dünyaya yayılmış travertenleri sayesinde her yıl binlerce doğa meraklısını kendine çekiyor.

 

Beyazın birçok tonuyla renklenmiş Pamukkale, sıcak ve doğal bir tatil yapmak istiyorsanız sizi tatmin edecek bir rota. Dahası, araçla yola çıkarsanız mola verebileceğiniz sevimli ilçeler ve tarihi antik kentler var. Bu tam donanımlı tatil size çok iyi gelecek. Hazırlanın, yolcu yolunda gerek!

 

İlk Durak: Turgutlu

 

İzmir’den yola çıkınca D300 kara yolu üzerinden devam etmeniz gerekiyor. Yol boyunca İzmir’in endüstriyel manzaralarıyla karşılaşacaksınız. Modern fabrikalar ve sanayi tesisleri eşliğinde Turgutlu’ya varınca isterseniz küçük bir mola verebilirsiniz. Turgutlu’da yol üzerinde birçok restoran ve kafe bulunuyor. Size Saray Park Steakhouse mekânını öneriyoruz ama et sevmiyorsanız yol boyunca organik sebze ve meyve satan mekanlarla karşılaşacaksınız, sadece sabırlı olun ve çevreyi kolaçan edin.

 

İkinci Durak: Görkemli Bozdağ Manzarasıyla Salihli

 

salihliKaynak

 

D300 otoyolu üzerinden devam eden yolculuk sizi Salihli’ye ulaştıracak. Salihli, Sardes Antik Kenti yakınlarında bulunan şirin bir ilçe. Tarihi bir gezi fırsatını kaçırmak istemiyorsanız Sardes’i mutlaka ziyaret edin. Eski kültürlerden kalma yapıları seviyorsanız Lidya medeniyetinden kalma yapılara ve Artemis Tapınağı’na bayılacaksınız. Ayrıca eski zamanların ünlü Kral Yolu’nun başlangıcı da burası. Her köşe bir tarihi eser madem, o zaman fotoğraf makineleri çıksın ortaya! Instagram sayfanız için mükemmel kareler, buralarda saklı.

 

Son Durak: Beyaz Tonlarıyla Büyüleyici Pamukkale Travertenleri

 

pamukkale

 

D300 otoyolundan D585 Denizli yoluna devam edince, hızınıza bağlı olarak ortalama 2 saat içinde Pamukkale travertenlerine varabilirsiniz. Buradaki sıcaklıkları 35 ila 100 °C arasında değişen 18 sıcak su alanı, antik dönemlerden beri şifa bulmak ve arınmak için ziyaret ediliyor. Türkiye’nin en ünlü termal alanında, tüm senenin yorgunluğu atacak bir tatil sizi bekliyor.

  • Pamukkale’de sadece Pamukkale yok. Çevrede birçok antik kent, doğal alan ve sevimli köyler var. Termal suların keyfini çıkardıktan sonra atlayın arabanıza, iç sesinizin götürdüğü yere gidin.
  • Yakınlarda Hierapolis antik kenti var. Bu ören yeri, ismini Amazon kraliçesi Hiera’dan almış. Meraklıları çevredeki rehberlerden ayrıntılı bilgilere ulaşabilir, inanılmaz hikayeler anlatılıyor!
  • Laodikya’ya mutlaka gidin. Burası zamanında ticaret merkezi, süslü püslü bir yermiş ama şimdi sadece kalıntılardan ibaret. Zamanın gücüne tanık olmak için muhteşem bir şans.

 

YORUMLAR

  • Okan AYDIN

    Eğitimimi Pamukkale Üniversitesi’nde sürdürdüğüm için vakit buldukça gitmeyi sevdiğim yerlerden biri. Pamukkale’nin beyaz taşlarına yukarı çıktıktan sonra sizi arkada çok eski zamanlardan kalma antik şehir karşılıyor. Fiyatlar her ne kadar biraz tuzlu olsa da dilerseniz antik havuza girebilir ve ardından da yamaç paraşütü yaparak bütün güzellikleri kuş bakışı seyredebilirsiniz. Eğer hızlı bir Pamukkale turu yapmak isterseniz videoma göz atabilirsiniz! 🙂

    https://youtu.be/b-TdvAyHIPo

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça…

INSTAGRAM'DAN