MENÜ

Anadolu’dan Mezopotamya’ya Doğru: Elazığ Gezi Rehberi

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Elazığ; Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan ticaret yollarının geçiş güzergahına kurulmuş oldukça önemli bir şehir. Ülkemizin en eski ve tarihi bölgelerinden biri olan Elazığ, geçmişten günümüze kadar pek çok uygarlığa da ev sahipliği yapmış bir yer. 

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Elazığ; kültürel ve tarihi zenginliğinin yanı sıra yöresel lezzetleri ile de öne çıkıyor. Bölge ayrıca dikkat çekici doğal güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. 

 

Bu nedenle bu yazımızda Doğu Anadolu’nun gözde duraklarından biri olan Elazığ’a gideceğiz ve size Elazığ ile ilgili bilgiler vereceğiz. Haydi gelin, yolculuğumuza başlayalım ve Elazığ gezi rehberine geçelim.

 

Elazığ Nerede?

 

Elazığ Nerede

 

Elazığ; Doğu Anadolu’nun Yukarı Fırat bölümünde konumlanıyor. Güneydoğu Torosların uzantıları ile çevrili şehrin doğusunda Bingöl, batısında Malatya, güneyinde Diyarbakır, kuzeyinde ise Tunceli yer alıyor. 

 

Peki, kendine has bir kültüre sahip olan bu kadim şehir Elazığ’a ulaşım nasıl sağlanıyor?

 

Elazığ’a Nasıl Gidilir? 

 

Elazığ'a Nasıl Gidilir

 

Doğu Anadolu’nun köklü şehirlerinden biri olan Elazığ, oldukça önemli bir geçiş güzergahı. Bu nedenle bölgeye Türkiye’nin dört bir yanından kara yolu ve hava yoluyla ulaşım sağlanabiliyor. Özellikle Elazığ Havalimanı’na yapacağınız direkt uçuşlar ile bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Tarihi dokusu, özgün kültürü ve yöresel lezzetleri ile dikkat çeken bölgeye ulaştıktan sonra ise Elazığ araç kiralama seçeneğini kullanabilir ve böylece bölgeyi doyasıya gezebilirsiniz. Şimdi, Elazığ’da görülmesi gereken yerlere bakalım. 

 

Elazığ’da Gezilecek Yerler

 

Elazığ'da Gezilecek Yerler

 

Aklınızda “Elazığ nasıl bir şehir?” gibi bir soru olabilir. Bölgenin en gelişmiş şehirlerinden birisi olan Elazığ, kendine has kültürü ile eşsiz bir yerleşim yeri. Tarihi mirasları ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken noktaları beraber inceleyelim:

 

  • Harput Kalesi 
  • Hazar Gölü
  • Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
  • Buzluk Mağarası

 

Harput Kalesi

 

Harput Kalesi Elazığ

 

Harput Kalesi, geçmişi Urartular dönemine kadar uzanan bir yapı. Elazığ’ın simge yapılarından biri olan bu kale, dik kayalıklar üzerindeki konumuyla her dönemde savunmaya elverişli olmuş.

 

Bölgede görülmesi gereken ilk durak olma özelliğini taşıyan kale; zaman içerisinde Persler, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından da kullanılmış. İç kale ve dış surlar olmak üzere 2 bölümden oluşan kale, hayli özgün bir yapıya sahip.

 

Ayrıca bu kalenin etrafına kurulmuş Harput Bölgesi, şehrin en popüler ve merkezi yerlerinden biri.

 

Harput Kalesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Harput Mahallesi’nde yer alan kale, Elazığ şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi Ahmet Kabaklı Bulvarı üzerinden 15 dakikada alabilirsiniz. 

 

Hazar Gölü 

 

Hazar Gölü Elazığ

 

Hazar Gölü, Elazığ’daki doğal güzelliklerin başında geliyor. Tektonik bir göl olan Hazar Gölü’nün uzunluğu 22 km, genişliği ise 4 km civarında. Etrafı doğal bir sit alanı olan gölün suyu da hayli berrak. 

 

Hazarbaba Dağı ile Mastar Dağı arasında yer alan göl, denizden yaklaşık 1250 metre yükseklikte bulunuyor. Nefes kesen bir manzaraya sahip olan göl, cennetten bir köşe gibi. 

 

Ayrıca buraya yaz döneminde gelirseniz Sivrice’den kalkan tekneler ile Hazar Gölü çevresinde tur atabilirsiniz. Yaz döneminde su seviyesi düştüğü için göldeki tarihi batık kent de görülebiliyor.

 

Hazar Gölü’ne Nasıl Gidilir?

 

 

 

Şehir merkezine yaklaşık 26 km mesafede bulunan Hazar Gölü’ne D885 yolu üzerinden 35 dakikada ulaşabilirsiniz. 

 

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

 

Elazığı Arkeoloji Müzesi

Kaynak

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Fırat Havzası ve Keban Baraj Projeleri çerçevesinde yapılan yüzey araştırmalarında ve kazılarında bulunan eserlerin korunması için açılmış. Bölgenin etnografik zenginliğini sergileyen müzede, milattan önceki dönemlere ait önemli eserler bulunuyor. 

 

Yaklaşık 3 bin yıllık bir geçmişe sahip olan taş rölyef Harput Kabartması müzenin en önemli eseri olarak gösteriliyor. Bu eserin Anadolu’da herhangi bir benzeri de bulunmuyor. 

 

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Elazığ’ın merkezinde bulunan müzeye Zübeyde Hanım Caddesi ya da Gazi Caddesi üzerinden yaklaşık 10 dakikada ulaşmak mümkün.

 

Buzluk Mağarası 

 

Buzluk Mağarası Elazığ

 

Buzluk Mağarası, Elazığ’ın en dikkat çeken turistik duraklarından. 150-200 metre derinliğe sahip olan mağara, dünyada eşine az rastlanan bir doğa harikası. Buzluk taşı denilen kayalıklardan oluşan mağara, jeomorfolojik özellikleri ve biçimi ile hayli ilgi çekici. 

 

Eski zamanlarda yöre halkı, bu mağaradan çıkardıkları buzları Harput’a getirip satarmış. Ayrıca buradaki buzluk kayalıklarından kuzeye doğru bakıldığında, muhteşem bir manzara ile karşılaşılıyor. 

 

Buzluk Mağarasına Nasıl Gidilir?

 

Harput Mahallesi’ne yakın bir konumda yer alan Buzluk Mağarası, şehir merkezine 11 km uzaklıkta bulunuyor. Mağaraya İnönü Caddesi üzerinden 20 dakikada ulaşabilirsiniz. 

 

Yazımızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’nin En Güzel Trekking Rotaları: Doğayla Kucaklaşmanın En Keyifli Yolu içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Sevdiğiniz kişiyle hediyelerin yanı sıra anları ve hikayeleri paylaşmak bize göre en güzeli. Size özel hissettiren ve hayatınızı paylaştığınız kişilerle…

INSTAGRAM'DAN