MENÜ

Ege’deki En Güzel Dalış Noktaları: Derin Maviliklere Doğru

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Denizin altında keşfedilmeyi bekleyen, merak uyandıran, büyüleyici ve gizemli bir yaşam var. Bu nedenle su altı dalışı ve derin mavilikler tarifsiz bir tutkudur. Bir kere o dünyaya doğru yola çıkan, karşı konulamaz şekilde bağlanır o yaşama. 

 

İnsan bedeninin sınırlarını zorlayan su altı; huzur, sessizlik ve macerayı da bir arada sunar. Ne kadar şanslıyız ki Türkiye dalış noktaları açısından hayli zengin. Ülkemiz su altı hazineleri bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca Türkiye’de dalış bölgeleri ve dalış merkezleri de oldukça fazla.

 

Bu nedenle bu yazımızda size Ege’deki dalış noktalarından bahsedeceğiz, ama öncelikle size “scuba diving” kavramını anlatalım. 

 

Eşsiz Bir Tutku: Scuba Diving Nedir?

 

Scuba Diving Nedir

 

SCUBA, İngilizcedeki “Self Contained Underwater Breathing Apparatus”un kısaltması olarak kullanılır. Bu kavram Türkçeye ise “kendi kendine yetebilen su altı soluma aparatı” ya da “kendi kendine yetebilen su altı soluma ünitesi” olarak çevrilir. Ayrıca SCUBA hem yapılan aktivitenin hem de kullanılan ünitenin ismidir.

 

Günümüzde tüplü dalış ve aletli dalış olarak da tanımlanan SCUBA; 3 ayrı ekipmanın bir araya gelmesiyle oluşur. Bu 3 ekipman; tüp, denge yeleği ve regülatördür. 

 

Ancak belirtmekte fayda var: Su altını doyasıya keşfetmeye yardımcı olan SCUBA, eğitim almadan yapılmamalıdır. Bu eğitim de yetkili dalış merkezleri ve dalış eğitmenleri tarafından verilmelidir. Bu önemli hatırlatmayı da yaptığımıza göre Ege’deki dalış merkezlerine geçebiliriz. 

 

Akvaryum Koyu: Fethiye’nin Mavi Cenneti

 

Akvaryum Koyu Dalış

 

Fethiye’de bulunan Akvaryum Koyu; ülkemizde yer alan mavi güzelliklerin başında geliyor. Canlı çeşitliliği ile ünlü olan bu koy, ilk defa SCUBA yapacaklara da öneriliyor. Son yıllarda koruma altına alınan Akvaryum Koyu, dünyanın farklı bölgelerinden gelen dalgıçların da tercih ettiği bir yer.

 

Seviyelere göre farklı derinliklerin bulunduğu Akvaryum Koyu’nda dalış dışında su altı fotoğrafçılığı da yaygın olarak yapılıyor. Burada dalarken ahtapot, denizatı, orfoz ve farklı türde birçok deniz canlısını yakından görme şansınız oluyor.

 

Akvaryum Koyu’na Nasıl Gidilir? 

 

Akvaryum Koyu, Fethiye sınırları içerisinde bulunuyor. Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Dalaman’a uçmak ve buradan aktarma yapmak. Dalaman’a yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunan koya, D400 yolu üzerinden 70 dakika civarında ulaşmak mümkün. 

 

Ayrıca bir araca ihtiyacınız varsa Dalaman’dan araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Büyük Resif: Bodrum Açıklarına Doğru 

 

Büyük Resif Dalış

 

Büyük Resif, Ege Denizi’nin en görkemli noktalarından. Resifin üst kısmı 4 metreden başlıyor ve güney tarafında 32 metreye, kuzeyinde ise 40 metreye kadar ulaşıyor. Bölgenin yüzey kısımlarında ahtapot, karagöz, iskorpit gibi canlılar size eşlik ediyor. 

 

Derinlere indikçe ise orfoz, lahos (lagos, lahoz), sinarit ve müren gibi canlılarla karşılaşıyorsunuz. Ayrıca şanslı gününüzdeyseniz baraküda sürüleri ve büyük deniz kaplumbağaları bile görebilirsiniz. Ancak belirtmekte fayda var: Büyük resifte erken saatlerde dalış yapmakta yarar var, çünkü bölgedeki su sabah saatlerinde daha berrak oluyor. 

 

Büyük Resif’e Nasıl Gidilir? 

 

Büyük Resif; Bodrum’a yaklaşık 20 dakikalık bir tekne mesafesinde bulunuyor. Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Bodrum Milas Havalimanı’na uçmak ve oradan aktarma yapmak. Milas Havalimanı, Bodrum’a 35 km uzaklıkta bulunuyor ve bu mesafeyi D330 yolu üzerinden 40 dakikada almak mümkün.

 

Ayrıca bölgeyi gezmek için bir araca ihtiyacınız varsa Muğla Bodrum araç kiralama seçeneğinden de yararlanabilirsiniz. 

 

Saros Körfezi: Batık Dalışı İçin İdeal 

 

Saros Körfezi Dalış

 

Saros Körfezi; su altı zenginlikleri yönünden oldukça zengin bir güzergah. Bölgenin tarihi geçmişinden ötürü de burada birçok batık bulunuyor. Ayrıca buradaki akıntı yollarının çokluğu sebebi ile sular açık ve net bir görüş sunuyor. Bölgedeki su altı kanalları da körfezin temiz kalmasını sağlıyor.

 

Aynı zamanda bölgedeki resifler de dalgıçların ilgisini çekiyor. İbrice, Mecidiye ve Erikli ise bölgenin en çok tercih edilen dalış noktaları. 

 

Saros Körfezi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Saros Körfezi; Ege Denizi’nin kuzey kesiminde yer alıyor. Güneyinde Gelibolu Yarımadası bulunan bölge, İstanbul’a yakınlığıyla dikkat çekiyor. İstanbul’a yaklaşık 290 km uzaklıkta bulunan Saros Körfezi’ne E84 yolu üzerinden 4 saat civarında ulaşmak mümkün. 

 

Ayrıca bir araca ihtiyacınız varsa size en yakın İstanbul Garenta şubesinden araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Ayvalık: Kırmızı Mercanlar Sizi Bekliyor 

 

Ayvalık Dalış

 

Ayvalık; adaları ve 50’den fazla dalış noktası ile su altı meraklılarını kendisine hayran bırakan bir yer. Özellikle Deli Mehmet, Kerbela ve Ezher Bey resifleri, görsel bir ziyafet niteliğinde.

 

Ayrıca bölgede bulunan ve “gorgonia” adı verilen kırmızı mercanlar da hayli ünlü. Birçok dalgıç sadece bu kırmızı mercanları görmek için buraya geliyor ve özel dalışlar gerçekleştiriyor. 

 

Ayvalık’a Nasıl Gidilir? 

 

Balıkesir’in bir ilçesi olan Ayvalık’a ulaşım hayli kolay. İzmir’e yaklaşık 158 km uzaklıkta bulunan Ayvalık’a, O-30 yolu üzerinden 2 saat civarında ulaşmak mümkün. Eğer bir araca ihtiyacınız varsa İzmir araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. 

 

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Ege’deki Sakin Tatil Yerleri: Hayat Bohem Bir Serüven içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN