MENÜ

Stres ve Sıkıntıdan Uzak: Ege’deki Kamp Alanları

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

 

Kamp hayatı bize doğanın sesini duyma ve şehir hayatında hissedemediğimiz türden bir rahatlama imkanı sağlar. Teknolojiden, binalardan ve kalabalıktan uzaklaştıkça iç sesimizi daha iyi duyabilir, güzel manzaralar karşısında kendimizi yeniden keşfetme şansı yakalayabiliriz. 

 

Kamp yapmak, kafa dinlemenin ve arkadaşlarımızla sosyalleşmenin de en iyi yollarından biridir. Sırt çantasını alarak arkadaşlarla beraber doğanın kucağına seyahat etmenin ve ıssızlığın ortasında gökyüzündeki yıldızları izlemenin verdiği haz büyüleyicidir. 

 

Şanslıyız ki her insanın deşarj olmak için mutlaka yaşaması gereken bu deneyim açısından ülkemiz oldukça elverişli. Türkiye’nin her bölgesinde görülmesi gereken küçük cennetler yer alıyor. Ege kamp alanları ise macera seven özgür ruhların ilgisini çeken noktaların başında geliyor. Hazırsanız Ege’deki en iyi kamp alanlarını beraber inceleyelim ve kamp ateşi yakmaya gidelim. 

 

 • Spil Dağı Milli Parkı 

 

ege-de-ki-kamp-alanlari-spil-dagi-milli-parki

 

Spil Dağı, Manisa sınırları içerisinde yer alıyor. 1966 yılından beri milli park statüsünde bulunan Spil Dağı; kanyonları, mağaraları ve dolinleriyle meşhur. Özellikle dağcılık ve trekking ile ilgilenen doğaseverler açısından çok uygun bir parkur. 

 

Kızılçam, karaağaç ve ardıç gibi ağaç türleri yönünden de oldukça zengin olan Spil Dağı Milli Parkı’nda kamp yaparak kendinizi doğanın kalbinde hissedebilirsiniz. Dağın eteklerinde ise tarihi kalıntılara rastlamanız mümkün. Bu bölgede Bizans döneminden kalan Magnesia Kalesi’ni, Tantal Kalesi harabesini, Kybele rölyefini ve Ağlayan Kaya’yı da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bölge doğal bir yaşam alanı olduğu için porsuk, yaban keçisi, karaca gibi canlılarla da karşılaşabilirsiniz. 

 

Spil Dağı’na Nasıl Gidlir? 

 

ege-de-ki-kamp-alanlari-spil-dagi-na-nasil-gidlir.

 

Ege kamp alanları haritası içerisinde önemli bir güzergah olan Spil Dağı, İzmir’den yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve İzmir kamp alanları içerisinde önemli bir yer tutuyor. Bölgeye toplu taşıma ile ulaşım olmadığı için özel aracınızla ulaşabiliyorsunuz. Eğer özel aracınız yoksa araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz.

 

 • Bafa Gölü 

 

ege-de-ki-kamp-alanlari-bafa-golu.

 

Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü, Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar nedeniyle kıyıdan içerde yer alıyor. Denizden yüksekliği 2 metre olan gölün bulunduğu Söke Ovası da arkeolojik değerler bakımından hayli zengin. 

 

Bafa bölgesinin geçmişi 2000 yıl öncesine kadar uzanıyor ve turizm merkezlerine yakın olmasına rağmen kalabalıktan uzaklaşabileceğiniz doğa harikası bir köşe olarak ışıldıyor. Aydın ve Muğla illerinin sınırları içerisinde bulunan Bafa Gölü, 1989 yılında bir tabiat parkı olarak ilan edildi. 

 

Gölün kıyısında bulunan Beşparmak Dağlarında ise 8.000 yıl öncesine dayanan tarihi eserler yer alıyor. Buraya geldiğinizde bölgede yaşayan rehberlerin eşliğinde trekking turları da yapabilirsiniz. 

 

Bafa Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

ege-de-ki-kamp-alanlari-bafa-golu-ne-nasil-gidilir.

 

Bafa Gölü’ne karayolu ile ulaşmak oldukça kolay. İzmir’den Bodrum’a doğru giden yol üzerinde bulunan göl, Bodrum’a yaklaşık 40 dakika mesafede. Göle Milas’tan kalkan minibüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Bodrum’a Söke güzergahı üzerinden giden otobüsler de Bafa’dan geçiyor. 

 

 • Akyaka 

 

ege-de-ki-kamp-alanlari-akyaka

 

Akyaka, Türkiye kamp alanları arasında özel bir yere sahip. Ege’de tatil ve kamp yapabileceğiniz ve doğanın tüm görkemini yaşayabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Burada huzuru vücudunuzun her köşesinde hissedebilirsiniz. 

 

Marmaris ile Muğla’nın ortasında yer alan belde, Gökova Körfezi’nin tüm güzelliğini sunuyor. Kamp alanı açısından oldukça tatmin edici bir bölge olan Akyaka, stresten uzaklaşarak kafa dinlemek isteyen kişiler açısından ideal bir güzergah. 

 

Akyaka’ya Nasıl Gidilir? 

 

ege-de-ki-kamp-alanlari-akyaka-ya-nasil-gidilir

 

Yaz aylarında hayli hareketlenen Akyaka, Muğla’ya 18 kilometre mesafede yer alıyor. Özel aracınız ile oldukça kolay ulaşabileceğiniz Akyaka’ya, Marmaris ve Datça güzergahından geçen otobüsler de uğruyor.  

 

 • Kelebekler Vadisi 

 

ege-de-ki-kamp-alanlari-kelebekler-vadisi

 

Fethiye’nin Ölüdeniz bölgesinde yer alan Kelebekler Vadisi, sahip olduğu doğal güzellikler ile hazine niteliği taşıyor. Sarp kayalıklar tarafından çevrelenen vadi, endemik bitki örtüsüyle dikkat çekiyor. 

 

80’den fazla kelebek türünün yaşadığı bölge, deniz ve etrafındaki kayalıklar sayesinde gizli bir cennet özelliğinde. Dış dünyayla bağını koparmak isteyenler açısından hayli ideal bir nokta olan bölge, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı ilan edilmiş durumda. Doğal zenginlik bakımından hayli değerli olan bölgede stresten arınabilirsiniz. 

 

Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir? 

 

ege-de-ki-kamp-alanlari-kelebek-ler-vadisi-ne-nasil-gidilir.

 

Kelebekler Vadisi’ne gitmek için öncelikle Fethiye’de yer alan Ölüdeniz’e ulaşmanız gerekiyor. Buradan tekne turları ile Kelebekler Vadisi’ne gidebilirsiniz.

 

 • Taşyaran Vadisi 

 

ege-de-ki-kamp-alanlari-tasyaran-vadisi

 

Uşak-İzmir karayolu üzerinde yer alan Taşyaran Vadisi, benzersiz bir doğaya sahip. Vadi, İmren Deresi’nin binlerce yıl boyunca sert kayaçları aşındırmasıyla oluşmuş. 

 

Taşyaran’da oluşan kayalıklara jeoloji biliminde ‘Gnays’ deniyor. Granit olarak oluşan bu kayaçlar zaman içinde büyük tektonik hareketler ve aşınmalar sebebiyle yüzeye çıkmış. Tabiat Parkı niteliği taşıyan bölge, ülkemizdeki sayısız güzellikten biri.

 

Taşyaran Vadisi’ne Nasıl Gidilir? 

 

ege-de-ki-kamp-alanlari-tasyaran-vadisi-ne-nasil-gidilir

 

Taşyaran Vadisi, Uşak’a bağlı Yenişehir Köyü’nde bulunuyor ve Uşak – İzmir karayolunun 45. kilometresinde yer alıyor. Bölgeye Gediz Nehri üzerinde bulunan tarihi köprüyü geçtikten sonra ulaşabiliyorsunuz.

YORUMLAR

 • Ali Aktar

  Havalar güzelken bir kamp tatili düşündüm ancak geç kaldım sanırım 😀

 • Batuhan Zorlu

  tam ben ve Peugeot 5008’ime göre bir yermiş. Ege’ye de bayadır tatile gidemiyorum. İnşallah bu yaz ailemi de alıp güzel bir stres atma tatili yapacağım

 • Kazım

  Bende uzaklaşmak istiyorum buralardan. Özellikle Ege güzel bir tercih olur. Hazır yeni Peugeot 508’im gelmişken ilk uzun yol deneyimimi de aradan çıkartayım diyorum

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN