MENÜ

Denizin Tadını Doyasıya Çıkarın: Ege’deki Mavi Bayraklı Plajlar

İlham
7 Dakikalık Okuma Garenta

 

Üç tarafı denizle çevrili, yarımada özelliği taşıyan bir ülkede yaşamanın en cezbedici taraflarından biri, istenilen her an ulaşabilen kıyılar ve plajlar. Hele söz konusu kıyılar ve plajlar Ege’de olunca, gezmesi görmesi gitmesi daha da keyifli hale gelir.

 

Her yanı gizli cennetlerle dolu olan Ege; tarihi, kültürü ve lezzetleriyle ünlü olduğu kadar tertemiz plajları ve masmavi deniz duraklarıyla da dikkat çekiyor. Hatta bu konuda dünya çapında bir şöhrete sahip olduğumuz bile söylenebilir. 

 

Ülkemiz adına turizm gücümüzün büyük kısmını bu doğa harikası güzelliklere, berrak sulara borçlu olduğumuzu belirtmekte fayda var. Ayrıca plajlarımızın ve denizlerimizin ekolojik dengesinin korunması sağlıklı yaşam açısından da çok değerli. 

 

Dilerseniz Ege koylarında, insanın aklını başından alan mavi bayraklı plajlara, ışıl ışıl parlayan denizlere ve tatil rotalarına doğru yol alalım, dinginliğin doruklarına çıkalım. 

 

Mavi Bayraklı Plaj Nedir?

 

mavi-bayrakli-plaj-nedi

 

Mavi bayrak; sahilin güvenilirliğini ve denizin temizliğini baz alan bir değerlendirme ölçütüdür. Bu değerlendirme, 44 ülkede faaliyet gösteren Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından gerçekleştirilir. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın kriterlerine uygun olan plajlara Mavi Bayrak Çevre Ödülü verilir. 

 

Ancak mavi bayrak ödülü bir yıl boyunca geçerlidir ve plajlar sezon içerisinde sürekli denetlenir. Denetimler esnasında kriterlere uygun olmayan durumlar ile karşılaşılırsa mavi bayrak indirilir. 

 

Mavi bayraklı plajın ne olduğunu da anlattığımıza göre Ege plajları haritası ve konumlarına geçebiliriz. Haydi, Ege’de görülmesi gereken mavi bayraklı plajlara göz atalım. Bu şahane plajlara özel aracınızla kolayca ulaşabilirsiniz, ancak bir özel araç sahibi değilseniz araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. 

 

     1)Kumburnu Halk Plajı – Ölüdeniz

 

kumburnu-halk-plaji-oludeniz

 

Fethiye’de bulunan Ölüdeniz’in en güzel noktalarından olan Kumburnu, Türkiye’nin ikonik köşelerinden. Fethiye’de yamaç paraşütü yapan birinin fotoğrafını görürseniz bu fotoğraf yüksek ihtimalle Kumburnu manzarasına doğru çekilmiştir. Burası 2006 yılında ‘Dünyanın En Güzel Kumsalı’ unvanı ile derecelendirilmiş ve güzelliği tescillenmiş. 

 

Yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda olan bu eşsiz plaj, aynı zamanda bir tabiat parkı niteliğinde. Tabiat parkı olması dolayısıyla da oldukça iyi korunuyor. Harika bir ormanın önünde, turkuaz rengi bir denize mi girmek istiyorsunuz? Kumburnu Plajı’na mutlaka uğrayın. Aradığınız yer burası.

 

Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir?

 

Fethiye’ye bağlı olan Ölüdeniz’e ulaşım hayli kolaydır. Bölgeye Dalaman havalimanı üzerinden aktarma yaparak ulaşabileceğiniz gibi otobüs seferleriyle ulaşmanız da mümkündür.

 

     2)Hisarönü Körfezi – Marmaris

 

hisaronu-korfezi-marmaris

 

Hisarönü, Marmaris’in güneybatı tarafında yer alan popüler bir belde. Marmaris-Datça yolunun 22. kilometresinden itibaren Hisarönü’nü görebilirsiniz. Bu yol boyunca bir tarafınızda Hisarönü Körfezi, diğer tarafınızda ise Gökova Körfezi yer alır.

 

Bu bölgede kum, kiremit rengine yakın ve deniz de sığ. Doğal güzellikler içerisinde, sakin bir şekilde kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettiği bir bölge olan Hisarönü, büyüleyici manzaralara sahip.  

 

Marmaris’e Nasıl Gidilir?

 

Marmaris, Dalaman’a 88 kilometre mesafede yer alır ve bölgeye ulaşmak isteyenler Dalaman havalimanına indikten sonra Marmaris’e doğru kolayca yol alabilir. Ulaşım için Dalaman’dan Marmaris’e doğru giden toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

 

     3)Akvaryum Koyu – İzmir

 

akvaryum-koyu-izmir

 

Halk plajı özelliğine sahip Akvaryum Koyu, İzmir’in en güzel plajlarından bir tanesi. Karaburun’da yer alan Akvaryum Koyu, 30 metrelik bir uzunluğa sahip.  

 

Akvaryum Koyu Plajı’nın en çarpıcı özelliği ise buradaki denizin berraklığı ve temizliği. Ayrıca burada su sporları meraklıları için birçok imkan mevcut. Bir sualtı sevdalısıysanız tüplü dalış yapmanız ya da eğitimi almanız da mümkün.

 

İzmir’e Nasıl Gidilir?

 

Ege’nin merkezi konumunda olan İzmir’e her türlü ulaşım mevcuttur. Şehir dışından gelecek gezginler bölgeye hava,  deniz ya da karayoluyla ulaşabilir. İstanbul’dan gelecekler ise isteğe bağlı şekilde araç kiralama seçeneğinden faydalanarak keyifli bir yol macerası yaşayabilir.

 

     4) Yalıçiftlik – Bodrum 

 

yaliciftlik-bodrum.

 

Bodrum’un mavi bayraklı plajlarından biri olan Yalıçiftlik hem denizi hem de plajındaki kumuyla göz alıcı bir güzelliğe sahip. Oldukça bakir bir doğası olan Yalıçiftlik’te kızılçam ormanlarına karşı yüzebilirsiniz. 

 

Bodrum’un çıkışında Mazı tabelasını takip ederek ulaşabileceğiniz Yalıçiftlik Plajı’nın uzunluğu yaklaşık 200 metre. Özellikle kitabınızı, derginizi, gazetenizi alıp sessiz bir ortamda kafanızı dinlemek istiyorsanız Yalıçiftlik tam size göre. 

 

Bodrum’a Nasıl Gidilir?

 

Milas havalimanı Bodrum’a 30 kilometre mesafede yer alır. Bodrum’a gelecek açısından  Milas havalimanını kullanmak pratiklik sağlar. Havalimanına indikten sonra buradan kalkan araçlar ile Bodrum’a ulaşmanız mümkündür. Ayrıca buradan araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

     

     5)Ayvacık – Çanakkale

 

ayvacik-canakkale

 

Ayvacık Plajı, etrafı zeytinliklerle çevrili bir vaha konumunda. Assos’a 12 kilometre, Behramkale’ye ise 8 kilometre mesafede bulunan plaj, cennetten bir köşe adeta. Safir rengine sahip bir deniz görmek ve burnunuzu şenlendirecek zeytin kokuları almak isterseniz Ayvacık Plajı’na mutlaka uğramalısınız. 

 

Ayrıca Ayvacık Plajı, Çanakkale’nin ücra bir noktasında yer aldığı için doğallığını da kaybetmemiş durumda. Birçok kişinin henüz keşfetmediği bu şahane güzergah sizi bekliyor.

 

Ayvacık’a Nasıl Gidilir? 

 

Ayvacık’a ulaşmak için öncelikle Çanakkale’ye gitmeniz gerekiyor. Buradan da Assos’a doğru geçerek bölgeye ulaşmanız mümkün. Assos’a ulaştıktan sonra toplu taşıma araçlarıyla ya da aracınızla Ayvacık Plajı’na ulaşabilirsiniz.    

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN