MENÜ

Yeşili Bir Başka: Düzce Gezi Rehberi

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

Düzce; Batı Karadeniz’de yer alan ve 1999 yılında kent statüsü kazanmış güzide bir yerleşim yeri. Karadeniz’e özgü bir doğaya ve yeşile sahip olan Düzce, köklü geçmişi ve tarihiyle de dikkat çeken bir bölge. 

 

Zamanında Hititlerin hüküm sürdüğü bu bölge daha sonra Bizans ve Osmanlı hakimiyetlerine girmiş. Dolayısıyla şehirde ve civarında doğal güzelliklerin yanı sıra birçok tarihi değer de bulunuyor. 

 

Küçük bir cennet niteliğindeki şehir, Batı Karadeniz Bölgesi’nin önemli geçiş noktalarından biri. Hayvancılığın ve ormancılığın temel geçim kaynağı olduğu bu şirin bölge, gezginlere hoş zaman geçirme fırsatı sunuyor. Bu yazımızda doğa tutkunları ve tarih meraklıları için Düzce’ye gidiyoruz. Haydi başlayalım, Düzce gezi rehberimiz sizi bekliyor.

 

Düzce Nerede? 

 

Düzce Nerede

 

Düzce; Batı Karadeniz’in önemli geçiş noktalarından birisi konumunda olduğu için bölgeye kara yolu ile ulaşım oldukça kolay şekilde sağlanabiliyor. Düzce; İstanbul’a 223 km, Ankara’ya 236 km, komşusu Bolu’ya ise 50 km uzaklıkta yer alıyor. 

 

Birçok doğal güzelliğe ve kültürel mirasa sahip olan Düzce’ye ulaştıktan sonra ise araç kiralama yaparak bölgenin tadını çıkarmak ise oldukça cazip. Haydi gelin, bir de Düzce’de görülmesi gereken yerleri inceleyelim.

 

Düzce’de Gezilecek Yerler

 

Düzcede Gezilecek Yerler

 

Ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinin ikinci cildinde kendisine yer bulan bu bölge, geçmişten günümüze doğal yapısını korumayı başarmış. Gezginlere ve doğa tutkunlarına farklı seçenekler sunan ve ilham veren Düzce’de mutlaka görülecek birçok nokta mevcut: 

 

  • Güzeldere Şelalesi
  • Prusias Ad Hypium Antik Kent
  • Kurugöl Kanyonu
  • Efteni Gölü

 

Güzeldere Şelalesi 

 

Güzeldere Şelalesi

Kaynak

Güzeldere Şelalesi, doğaseverler açısından oldukça keyifli bir yer. Bıçkı Deresi üzerinde bulunan şelale, 120 metre yükseklikten dökülüyor ve bu manzarayı görenlere coşku veriyor. 2011 yılında tabiat parkı olarak tescillenen bu bölgenin rakımı da 630 metre. 

 

Dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla kaplı bölge özellikle ilkbahar ve sonbahar zamanında göz alan bir renk cümbüşü sunuyor. Buraya geldiğinizde doğadaki her tonu ayrı ayrı gözlemleyebilir ve yürüyüş parkurlarında huzur içinde vakit geçirebilirsiniz. 

 

Güzeldere Şelalesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Bu enfes şelale Gölyaka ilçesi sınırlarında bulunuyor. Düzce merkeze 25 km uzaklıktaki şelaleye ve tabiat parkına Güzeldere Köyü yolu üzerinden 40 dakika civarında ulaşabilirsiniz. 

 

Prusias Ad Hypium Antik Kenti

 

Hypium Antik Kenti

 

Prusias Ad Hypium Antik Kenti, tarihi MÖ 3. yüzyıla kadar uzanan bir yerleşim yeri. Konuralp beldesinde bulunan bölge, tarihte ilk kez Hypios ismi ile ortaya çıkmış. Daha sonraları Kieros olarak anılmaya başlanan bu yerleşim yeri, Küçük Melen ve Tabak çayları yakınında konumlanmış.  

 

Özellikle tarihseverler açısından oldukça ilgi çekici bir yer olan Prusias Ad Hypium Antik Kenti’ne geldiğinizde Tanrıça Tyche Heykeli’ni, Roma Köprüsü’nü ve tarihi mezar mermerlerini görmeyi unutmayın. 

 

Prusias Ad Hypium Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? 

 

Düzce merkeze 10 km mesafede bulunan Prusias Ad Hypium Antik Kenti’ne, Akçakoca yolu üzerinden 15 dakikada ulaşmak mümkün. 

 

Kurugöl Kanyonu 

 

Kurugöl Kanyonu

Kaynak

Akçakoca ilçesinde bulunan Kurugöl Kanyonu, akarsu kenarı boyunca uzanan yürüyüş parkurları ile doğanın tüm canlılığını hissedebileceğiniz ve keyifle nefes alabileceğiniz, cennetten bir köşe. Kolay ve zor derecelerden oluşan farklı parkurları ile doğa tutkunlarını ve maceraseverleri kendisine çeken kanyon, Düzce’nin en güzel duraklarından.

 

Buraya gelerek trekking, foto-safari, kaya tırmanışı yapabilir ve tüm stresinizi üzerinizden atabilirsiniz. 

 

Kurugöl Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

 

Akçakoca ilçesinde bulunan ve cennetten bir köşe olan kanyon, Düzce merkeze yaklaşık 50 km uzaklıkta yer alıyor. D655 yolu üzerinden bölgeye yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz. 

 

Efteni Gölü 

 

Efteni Gölü

 

Efteni Gölü, Düzce’de görülmesi gereken güzelliklerden bir başkası. Aynı zamanda bir kuş cenneti olan bu göl, 150 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Çeşitli efsanelere konu olan Efteni Gölü, Aydınpınar Köyü’nde yer alıyor. 

 

Efteni Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Düzce şehir merkezine yaklaşık 15 km mesafede bulunan Efteni Gölü’ne ulaşım, Aydınpınar Caddesi üzerinden yaklaşık 20 dakikada sağlanıyor. 

 

Bu önerimizle yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Doğa İle Başbaşa: İstanbul Civarındaki Kamp Alanları içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN