MENÜ

Dünyanın En Garip Heykelleri

İlham
4 Dakikalık Okuma Garenta

Şehrin en güzel süslerinden olan heykeller, bazen o kadar başarılıdırlar ki bir şehrin hatta ülkenin temsilcisi bile olabilirler. Mesela Özgürlük Heykeli ve Kurtarıcı İsa Heykeli bu fikrimizi kanıtlamaya yetiyor. İkonik değer taşıyan bu heykeller, sizce dünyanın en ilginç heykellerinden mi? Bize göre değil. Çünkü şehir sokaklarında “alışılmış heykel” çizgisini aşan ve hikayeleriyle bir hayli ilginç olan başka örnekler var.

 

Dying Lion of Lucerne (Luzern Aslan Anıtı), Luzern/İsviçre

 

luzern-aslan-aniti

 

Saray veya malikânelerin kapısı önünde cesur bakışlarıyla yatan, kükreyen ya da yeleleri kabaran aslanlar görmeye alışkınız. Ancak bu heykel farklı bir heykel, çünkü bu sefer ölmekte olan bir aslanı görüyoruz. Dying Lion of Lucerne yani Luzern Aslanı Anıtı, İsviçre’nin Luzern kentinde buluyor. Bu heykel, 1792’de Fransız Devrimi’nde Kral XVI. Louis için hayatını kaybeden İsviçreli askerlerin anısına yaptırılmış. Heykel, Bertel Thorvaldsen’in ellerinden 3 yıllık bir çalışma sonucunda çıkmış. 1821’de tamamlanan bu sıra dışı aslanın uzunluğu 10, yüksekliği 6 metre.

 

Hippo (Su Aygırı), Taipei/Tayvan

 

hippo-heykelleri

 

Kaynak

Taipei Hayvanat Bahçesi’nde bulunan bu su aygırları, ülkenin en çok ilgi gören detaylarından. Bu su aygırı heykelleri, yerin altından çıkıyormuş gibi görünüyor. Fotoğraf çekmek için ziyaretçi akınına uğrayan bu sevimli bronz su aygırları görülmeye değer.

 

Man Hanging Out (Dışarı Asılı Adam), Prag/Çek Cumhuriyeti

 

disari-asili-adam-heykeli

 

Kaynak

 

İlk bakışta, “Biri ona yardım etsin!” deme hissi uyandıran bu adam, aslında bir heykel. İnsanı paniğe sürükleyen Man Hanging Out, Prag’ın Old Town bölümünde yer alıyor. 1996 yılında yapılan heykel, David Černý imzası taşıyor. Eser o kadar ilgi görmüş ki farklı şehirlerin önemli yerlerinde asılı kalmış. Sonunda dönüp dolaşmış ve evine yani Prag’a yerleşmiş. Amaç ise bu tarihi alana ilgiyi arttırmak. Sarkan Freud adı da verilen bu heykel, amacına ulaşmış gibi görünüyor.

 

The Unknown Official (Bilinmeyen Bürokrat), Reykjavik/İzlanda

 

bilinmeyen-burokrat-heykeli

 

Kaynak

 

The Unknown Official, yani bizim deyimimizle Bilinmeyen Bürokrat, heykellerde ilk baktığımız yer olan yüzünü bizden saklıyor. İzlanda’da çok sevilen 1994 tarihli bu heykel, sisteme olan eleştiriyi mizahi bir yönle ele alıyor. Gündelik hayatın üzerimize bindirdiği yüke müthiş bir göndermeyle yaklaşan bu heykeli biz de çok sevdik.

 

Charles La Trobe, Melbourne/Avustralya

 

charles-la-trobe-heykeli

 

Kaynak

 

Normal bir heykelde aradığımız her şey bu heykelde de var. Duruşu dışında… Çünkü bu heykel zemine kafa üstü oturtulan ilginç bir tasarıma sahip. Charles La Trobe’a ait heykel, kendi adını taşıyan üniversitede yer alıyor. Charles Robb’un tasarladığı heykel, farklı bakış açılarını ve gerektiğinde düşünceleri tersine çevirmeyi temsil ediyor.

 

Les Voyageurs (Gezginler), Marsilya/Fransa

 

gezginler-heykeli

 

Kaynak

 

Gezgin, mülteci, göçmen hikâyesini anlatan heykellerle tanışın. Bunlar eksik ve kusurludur, ancak onları bu kadar güzel ve benzersiz kılan şey de tam olarak budur. Aslında onlara güzel ve kusurlu diyebiliriz. Heykeltraş Bruno Catalano, Marsilya’da bıraktığı bu heykellerle gidilen her yerde bir parçayı bırakmayı temsil ediyor. Yani eli bavullu bu heykeller, gittikleri her yerde bir parçalarını bırakıp buraya ulaşmışlar. Fizik kurallarına karşı çıkıyormuşçasına parçalarını havada bırakan heykeller, ellerindeki bavullar sayesinde dengeyi sağlıyor.

 

Cumil, Bratislava/Slovakya

 

cumil-heykeli

 

Kaynak

 

Heykeltıraş Viktor Hulik tarafından 1997 yılında yapılan Cumil (Man at Work), rögar kapağının yanında poz veriyor. Bu heykel, aslında bir kanalizasyon işçisini simgeliyor. İşçi, kanalizasyonu temizledikten sonra dinleniyor. Yanına oturup yoldan gelip geçenleri izlemek, günün yorgunluğunu atmanız için birebir.

 

YORUMLAR

  • Ferhan Şen Özdal

    Müthiş

  • Ahmet Gürsel

    Sayfalarla anlatılabilecek bir düşünceyi bir eserde birleştirebilmektir sanat…Emeklerine,yureklerine, ellerine sağlık bu heykeltıraş sanatkarlarınin…Luzern de ki arslan heykelini görme şansım oldu…soluksuz izledim…

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Doğayla baş başa geçireceğiniz bir güne neleri sığdırabilirdiniz? Peki; 2000’e yakın bitki türünün yer aldığı bir açık hava müzesini, tertemiz…

INSTAGRAM'DAN