MENÜ

Deniz, Güneş ve Gurme Lezzetler: Doğu Akdeniz Macerası

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

 

Tatil denilince akla hemen deniz, plaj ve güneş üçlemesi gelir. Ülkemizde bu şahane üçlemeyi yaşayabileceğiniz birçok nokta var, ancak işin içine bir de gurme tatlar girdi mi Doğu Akdeniz yolu başka türden bir anlam kazanıyor.

 

Akdeniz’in sahip olduğu koylar her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Torosların eteklerinde mavinin, yeşilin en göz alıcı hallerine tanıklık etmeniz ve özgürleştiğinizi hissetmeniz mümkün. Bu özgürleşme hissine birbirinden özel yöresel lezzetler katmayı da düşünürseniz Doğu Akdeniz bölgesi illerini keşfedebilirsiniz.

 

Hem deniz tatili hem de gurme turu yapmak isterseniz tam size göre bir rota hazırladık. Bu cezbedici rota ile macera dolu bir seyahate atılabilir ve her şeyden uzaklaşabilirsiniz. Tabii böylesine uzun bir seyahatte kendi özel aracınız yerine araç kiralama seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Hazırsanız tarihe, doğaya ve farklı tatlara doğru yola çıkalım. 

 

  • Alanya 

 

dogu-akdeniz-macerasi-alanya

 

Alanya, konumu sebebiyle tarihin her döneminde önemli bir merkez olmuş. Farklı medeniyetlerin izler bıraktığı bölge, oldukça eskiye dayanan kültürel bir mirasa sahip. İklim özelliklerini ve masmavi denizini de göz önünde bulundurunca Alanya tatili her daim çekici.

 

Alanya’da eşine az rastlanan plajlar, deniz ve kara mağaraları, görkemli akarsular ve muhteşem kanyonlar bulunuyor. Alanya Kalesi, Tersane ve Kızıl Kule ise mutlaka görülmesi gereken tarihi güzellikler.

 

Toros Dağları ile Akdeniz’in benzersiz maviliği arasına kurulmuş bu turizm merkezini ziyaret ederek rotanıza başlamanızı tavsiye ederiz. Burada hem Güney sahillerinin keyfine hem de güneşli havalara doyabilir, enerjiyle dolabilirsiniz. 

 

Alanya’ya Nasıl Gidilir? 

 

dogu-akdeniz-macerasi-alanya-ya-nasil-gidilir

 

Alanya, Antalya iline bağlı ve Antalya’ya yaklaşık 140 kilometre mesafede bulunuyor. Bu mesafeyi özel bir araçla tahmini olarak 2 saatte alabilirsiniz. Bölgeye hava yoluyla ulaşmak istiyorsanız da Alanya’ya en yakın havalimanı olan Gazipaşa Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.  

 

Bölgeye Antalya Havalimanı’nı kullanarak da ulaşabilirsiniz, ama Antalya Havalimanı Alanya’ya 120 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yani buradan Alanya’ya aktarma yapmanız gerekiyor. Tabii aktarma yapmak yerine  araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz. 

 

  • Mersin 

 

dogu-akdeniz-macerasi-mersin.

 

Nüfus bakımından Türkiye’nin büyük şehirlerinden olan Mersin; Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Mut, Silifke gibi ilçelere sahip. Son dönemlerde hızla gelişen bölge, sahip olduğu liman sayesinde ekonomik olarak da hayli güçlü.

 

Ülkemizdeki önemli duraklardan bir tanesi olan Mersin, doğal güzellik bakımından oldukça zengin. Mersin denilince akıllara ilk gelen yerler arasında Cennet ve Cehennem Obrukları bulunur. Burası farklı yapısı ile herkesin ilgisini çekebilecek bir oluşum. Oldukça derin olan bu çöküklerin derinliği sırasıyla 70 ve 128 metre. 

 

Ayrıca Adam Kayalar, Yumuktepe Höyüğü, Gezende Kanyonu, Astık Mağarası ve Kız Kalesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sayılır. Mersin yemekleri de ayrıca meşhurdur. Akdeniz mutfağı ile Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini buluşturan Mersin’in yemek listesi hayli kabarık. Buraya geldiğinizde ilk yemeniz gereken şey elbette ki tantuni, ancak onun dışında Tarsus kebabını, kaşarlı karidesi, fıstıklı ya da cevizli kerebiçi ve enerji bombası cezeryeyi de mutlaka tatmalısınız. 

 

Alanya’dan Mersin’e Nasıl Gidilir? 

 

dogu-akdeniz-macerasi-mersin-tantuni

 

Alanya ile Mersin arası yaklaşık 350 kilometre. Bu mesafeyi özel otomobilinizle ya da kiraladığınız araçla D400 yolu üzerinden tahmini olarak 5 saat civarında tamamlayabilirsiniz. Ayrıca arzu ederseniz yol üzerinde Anamur ve Silifke’ye de uğrayabilirsiniz. 

 

  • Adana

 

dogu-akdeniz-macerasi-adana.

 

Adana, Seyhan Nehri’nin kıyısına, Torosların güneyine kurulmuş, Türkiye’nin en büyük kentlerinden biri. Nüfus olarak ülkemizin büyük kentlerinden birisi olması sebebiyle de kültür merkezleri arasında yer alıyor. 

 

Toplam 15 ilçesi bulunan Adana’nın 2 adet de sahil ilçesi var. Adana için Çukurova’nın kalbi demek yanlış olmaz. O yüzden Doğu Akdeniz turunda mutlaka uğranılması gerekiyor. Tabii Adana tarihi ve mimari açıdan da gezilecek birçok yere sahip. Taş Köprü, Ulu Camii ve Sabancı Merkez Camii, Adana’da görülmesi gereken yerler arasında.

 

Adana mutfağı da hayli ünlü ve buraya geldiğinizde Adana kebabı, Adana ciğeri, şırdan, Fellah köftesi, içli köfte, bici bici, şalgam gibi lezzetleri mutlaka tatmanız gerekiyor. 

 

Mersin’den Adana’ya Nasıl Gidilir? 

 

adana-urfa-sis-kebab

 

Mersin ile Adana arası yaklaşık 85 kilometre ve bu mesafeyi aracınızla yaklaşık 1 saatte alabilirsiniz. 

 

  • Hatay 

 

dogu-akdeniz-macerasi-hatay

 

Kardeşliğin şehri olarak anılan Hatay, ülkemizin en güneyinde yer alıyor. Büyük bir kent hüviyetine sahip Hatay, farklı inançların ve kültürlerin bir arada yaşadığı özel bir bölge. Aziz Simeon Manastırı, Habib-i Neccar Camii ve Hatay Arkeoloji Müzesi ise bölgenin kültürel olarak görülmesi gereken güzellikleri. 

 

Ayrıca Hatay gurmeler açısından da önemli bir şehir. Hatay künefesi dillere destan bir tat. Onun dışında sini kebabı, belen tava, Hatay döneri, humus ve kireçte kabak mutlaka tatmanız gereken lezzetler. 

 

Adana’dan Hatay’a Nasıl Gidilir? 

 

hatay-kunefe.

 

Adana Hatay arası yaklaşık 180 kilometre. O-52 ve E-91 karayolları üzerinden bu mesafeyi 2 saatte tamamlayabilirsiniz. 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN