MENÜ

Doğa İle Başbaşa: İstanbul Civarındaki Kamp Alanları

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

 

Kamp yapma isteği doğa sporlarıyla özdeşleşmiş bir istektir. Doğanın kalbine doğru yol alırken coşku ve heyecan duyarsınız. Hatta bu coşku bir zaman sonra bağımlılık halini alır ve doğa sizi kendisine doğru çağırır.

 

Kalabalıktan ve gürültüden uzakta, yeşil bitki örtüsüyle kaplı bir alanda geçici bir yuva kurmak, şehir hayatında yaşamayacağınız türden farklı duygular yaşamanıza vesile olur. Sıcak bir uyku tulumu içerisinde, gece vakti yıldızları izlemek üzerinizdeki bütün negatif enerjiyi yok eder.

 

Ülkemiz doğa ile başbaşa kalmak için, birbirinden farklı cennetleri keşfetmek için oldukça idealdir. Her noktasında ayrı bir güzellik, ayrı bir ihtişam bulmak mümkündür. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar açısından kaçamak yapabilecekleri çok keyifli güzergahlar mevcut. Aracınıza atlayarak ya da İstanbul araç kiralama seçeneğinden faydalanarak doğaya doğru bir maceraya çıkabilirsiniz.

 

İsterseniz İstanbul’a yakın kamp alanlarına beraber göz atalım, yemyeşil ağaçlara, huzur veren göllere, deniz kıyılarına, sessizliğe doğru heyecanla kaçalım. Çadırlarınızı toparlayın, haydi gidiyoruz.

 

 • Ballıkayalar Tabiat Parkı

 

ballikayalar-tabiat-parki

 

KAYNAK

 

Ballıkayalar Gebze’de yer alıyor ve İstanbul’a sadece 45 dakikalık bir mesafede konumlanıyor. Gebze’nin merkezine hayli yakın olan Ballıkayalar, grup olarak gidilecek doğa turları ve kamp açısından hayli çekici bir nokta.

 

1995 yılında koruma altına alınan bölge, uzun bir süredir dağ sporları yapmak isteyenler açısından da oldukça cezbedici bir güzergah konumunda. Özellikle trekking bu bölgede yapılan en önemli aktivitelerden biridir. Burada yapacağınız yürüyüşlerde çakal, köstebek, keçi, tilki ve çok farklı kuş türleriyle karşılaşabilirsiniz.

 

Ballıkayalar’a Nasıl Gidilir?

 

ballikayalar-a-nasıl-gidilir

 

KAYNAK

 

Ballıkayalar Tabiat Parkı, Tavşanlı Köyü’ne 1 km uzaklıkta bulunuyor. İstanbul’dan Gebze’ye doğru özel aracınızla ya da  araç kiralama yaparak gittiğinizde Tavşanlı Köyü tabelalarını takip etmeniz Ballıkayalar’a ulaşmanız için yeterlidir.

 

Ballıkayalar’a otobüs ya da trenle gitmek istiyorsanız öncelikle Gebze’ye gitmeniz, buradan da Tavşanlı Köyü’ne gitmek için minibüsleri kullanmanız gerekiyor.

 

 • Pürenli Yaylası

 

pürenli-yaylasi

 

KAYNAK

 

Pürenli Yaylası, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunuyor. Doğadaki tüm cezbedici renkleri görebileceğiniz yaylanın rakımı 1400 metredir. Oksijen deposu olan bölgede geniş bir orman dokusu mevcuttur.

 

Doğaseverler açısından oldukça keyifli bir güzergah olan Pürenli Yaylası’nda yaban hayatının izini sürebilirsiniz. Bölgede yaban domuzunun yanı sıra geyik, tilki, karaca gibi farklı türlerde canlıları görebilirsiniz. Orman içerisinden ulaşacağınız geniş düzlüklere geldiğinizde ise gökyüzünde süzülen şahin ya da kartal gibi yırtıcı kuşlarla karşılaşmanız da mümkün.

 

Pürenli Yaylası’na Nasıl Gidilir?

 

pürenli-yaylasi-na-nasil-gidilir-doga-ile-ic-ice

 

Pürenli Yaylası; Gölyaka’ya 24 kilometre, Düzce’ye ise 28 kilometre mesafede bulunuyor. İstanbul’dan Pürenli Yaylası’na ulaşmak için TEM otoyolu üzerinden Düzce ayrımına varmalısınız ve sonrasında da Güzeldere istikametine doğru hareket etmelisiniz.

 

 • Uçmakdere

 

ucmakdere-doga-ile-ic-ice

 

Uçmakdere, İstanbul’a yakın doğal kamp alanlarından bir tanesi. Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı bu köy uçsuz bucaksız masmavi bir denize sahip. Buraya geldiğinizde yemyeşil doğanın, tertemiz orman havasının ve mavi denizin tadını çıkarabilirsiniz.  

 

Burası aynı zamanda ülkemizin en önemli yamaç paraşütü rotalarından da bir tanesi. Ekstrem spor heyecanı yaşamak isterseniz Ganos Dağı’nın yamaçlarından süzülebilirsiniz ve benzersiz manzaralara tanıklık edebilirsiniz.

 

Uçmakdere’ye Nasıl Gidilir?

 

ucmakdere-ye-nasıl-gidilir-doga-ile-ic-ice

 

KAYNAK

 

Uçmakdere, Tekirdağ’a 42 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Buraya ulaşmak için İstanbul’dan Tekirdağ’a doğru yola çıkmanız ve Tekirdağ’dan Kumbağ istikametine doğru devam etmeniz gerekiyor. Kumbağ’a geldikten sonra ise orman yolu üzerinden Uçmakdere’ye ulaşabilirsiniz.

 

 • Kömür Limanı

 

komur-limanı-doga-ile-ic-ice

 

Kömür Limanı, İstanbul ve çevresi kamp alanları arasındaki en görkemli noktalardan. Saros Körfezi’nde bulunan Kömür Limanı, Gelibolu’nun güzelliğiyle kendine hayran bırakan kamp güzergahlarından bir tanesi. Burası hayli berrak ve eşsiz bir denize sahip olduğu için de özellikle dalgıçların sıklıkla uğradığı bir konum olarak göze çarpıyor.

 

Kömür Limanı’na Nasıl Gidilir?

 

komur-limanı-na-nasil-gidilir-doga-ile-ic-ice

 

Kömür Limanı Gelibolu’ya bağlı Fındıklı Köyü’nde yer alıyor. Bölgeye ulaşmak için İstanbul’dan Tekirdağ-Gelibolu istikametini takip edebilirsiniz. Gelibolu merkeze gelmeden Fındıklı tabelası ile karşılaşacaksınız. Fındıklı ile Kömür Limanı arası 18 kilometre.

 

 • Yenice Ormanları

 

yenice-ormanlari-doga-ile-ic-ice

 

Yenice Ormanları, İstanbul çevresi kamp yeri denilince akla ilk gelen destinasyonlardan biridir. Türkiye’nin en büyük blok ormanlarından biri olan Yenice Ormanları’na gelen ziyaretçiler doğanın ihtişamını dört mevsim boyunca doyasıya yaşayabiliyor. İçerisinde 5 farklı kamp alanı ve 7 bisiklet parkuru bulunan Yenice Ormanları, gölü ve şelaleleriyle doğayla başbaşa kavramının hakkını fazlasıyla veriyor.

 

Yenice Ormanları’na Nasıl Gidilir?

 

yenice-ormanlari-na-nasil-gidilir.

 

Yenice Ormanları Karabük merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul’dan Bolu-Gerede-Karabük güzergahını izleyerek bu nefes kesen doğaya ve görkemli kamp alanına ulaşabilirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR

 • Ilgaz İpek

  havalar soğudu biraz ısınsın çoluk çombalığı peugeot rifterıma doldurup bir pikniğe gidecem bu işler içinde çok iyi oluyo valla rifter 🙂

 • kazım

  işte en sevdiğim yerler ailemle en sevdiğim aktivite kamp yapmaya gitmek sırf bunun için daha rahat olmak için peugeot 3008 bile aldım 😀

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN