MENÜ

Doğa Fotoğrafçılığı İçin Gidilecek Yerler: İçimizdeki Doğa Aşkı Bir Başka

İlham
6 Dakikalık Okuma Garenta

Fotoğraf çekmek ve poz vermek günümüz dünyası açısından bir fenomen haline gelmiş durumda. Özellikle Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya platformları sayesinde fotoğrafçılık çoğu insan açısından bir tutku halini aldı. 

 

Ayrıca çekim tekniklerinin de gelişmesi ve yüksek çözünürlüklü akıllı telefonların hayatımızın bir parçası olmasıyla beraber fotoğrafçılık hayatımızda önemli bir yer kaplamaya başladı. 

 

Fotoğrafçılığın bir kolu olan doğa ya da manzara fotoğrafçılığı da National Geographic ya da BBC Earth gibi dünyaca ünlü yayın organları sayesinde fotoğrafçılığın en popüler alanlarından biri konumunda. 

 

Bu yazımızda size hem içinizdeki doğa aşkınızı tazeleyebileceğiniz hem de ülkemizdeki en güzel manzaraları yakalayabileceğiniz bazı duraklardan bahsedeceğiz. Fotoğraf makinelerinizi hazırladıysanız Türkiye’de en güzel doğa manzaralarının fotoğraflarını çekecebileceğiniz yerleri incelemeye başlayalım! 

 

Yedigöller: Cennetin İçinde

 

Yedigöller Bölgesi

 

Yedigöller Milli Parkı, Türkiye’nin en özel ve en büyüleyici köşelerinden. Batı Karadeniz Bölgesi içerisinde yer alan park, eşsiz bitki örtüsü ve nefes kesen doğal güzellikleriyle tüm dünyanın ilgisine mazhar.

 

Benzersiz manzaraları, heyelan gölleri ve huzur veren doğasıyla çarpıcı bir güzergah olan Yedigöller, kamp yapmak için de oldukça uygun. 1965 yılında milli park ilan edilen bu cennet bölge; doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık ve çadır kampı için özel alanlardan. 

 

Bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 göl barındıran ve ismini bu göllerden alan milli park, tüm güzelliğiyle sizi ve çekeceğiniz fotoğrafları bekliyor! 

 

Yedigöllere Nasıl Gidilir? 

 

Bolu sınırları içerisinde yer alan Yedigöller, İstanbul’a 300 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yedigöllere özel aracınızla ya da İstanbul’dan araç kiralama yaparak E80 yolu üzerinden yaklaşık 4 saatte ulaşabilirsiniz.

 

Nemrut Dağı: Tarihi Kralları Selamlayın 

 

Nemrut Dağı

 

Nemrut Dağı, görkemli tarihi ve eşsiz ambiyansıyla Türkiye’deki kültür duraklarının vazgeçilmezlerinden. Binlerce yıllık kitabeleri ve devasa heykelleri ile dünyanın en ilham verici gündoğumu ve günbatımı manzaralarına sahip olan Nemrut Dağı sihirli bir yer. 

 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve efsanelere konu edilen bu güzergah, 2150 metrelik yüksekliğiyle de dünyanın en yüksek açık hava müzesi olarak kabul ediliyor. Buraya geldiğinizde dünyanın hiçbir yerinde çekemeyeceğinz türden manzara ve doğa fotoğrafları çekebileceğinize emin olabilirsiniz.

 

Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir? 

 

Nemrut Dağı, Kahta ilçesi sınırlarında yer alıyor ve Adıyaman ile Malatya illerinin kesiştiği bölgede konumlanıyor. Adıyaman şehir merkezine yaklaşık 70 km uzaklıktaki Nemrut Dağı’na araç kiralama yaparak D360 yolu üzerinden 1.5 saatte ulaşabilirsiniz. 

 

Şavşat: Huzurun Adı 

 

Şavşat Artvin

 

Artvin’in doğu tarafında yer alan Şavşat, yüksekliği 3 bin metreyi aşan dağlarla çevrili, benzersiz bir coğrafya. 70 adet köyden oluşan bölgenin ismi Gürcüce “kara orman” anlamına geliyor.

 

Tüm dünyadan soyutlanmak ve doğanın tadını çıkarmak için benzersiz bir durak olan Şavşat, fotoğraf tutkunları için her mevsim farklı güzellikte manzaralar sunuyor. Bünyesinde birçok endemik bitki türünü de barındıran bölge, doğa fotoğrafçılığı için biçilmiş kaftan! 

 

Şavşat’a Nasıl Gidilir? 

 

Şavşat’a gitmek için öncelikle Artvin’e ulaşmak gerekiyor. Artvin il merkezine 70 km mesafede bulunan ve manzaralarıyla nefes kesen Şavşat’a, Artvin D010 yolu üzerinden yaklaşık 90 dakikada ulaşabilirsiniz. 

 

Bozcaada: Hayat Enerjini Yükseltir 

 

Bozcaada

 

Bozcaada; insanın ruhunu arındıran bir doğaya ve huzur veren bir güzelliğe sahip. Türkiye’nin 3. büyük, Ege Denizi’nin ise Gökçeada’dan sonra 2. en büyük adası konumundaki Bozcaada; deniz turizmi ile olduğu kadar bağcılık ve rüzgar santralleri ile de ünlü.

 

Tarihi geçmişi ve konumu sebebiyle görülmesi gereken birçok noktaya sahip olan Bozcaada, hem keyifle gezebileceğiniz hem de enfes fotoğraflar çekebileceğiniz bir rota.

 

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir? 

 

Çanakkale’ye bağlı bir ada ilçesi olan Bozcaada’ya ulaşmak için öncelikle Çanakkale’ye gelmek gerekiyor. Çanakkale üzerinden de Bozcaada’ya feribot seferleriyle ulaşılabiliyor. 

 

Kaz Dağları: Türkiye’nin Oksijen Deposu 

 

Kazdağları

 

Kaz Dağları, sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en özel doğal güzelliklerinden biri kabul ediliyor. Türkiye’nin oksijen oranı en yüksek bölgelerinden biri olan Kaz Dağları, doğa ve fotoğraf tutkunları için bir nimet niteliğinde.

 

Edremit Körfezi’nin kuzey tarafında yer alan Kaz Dağları, 21.300 hektarlık bir alanda deniz ile yeşilin buluştuğu bir bölge. Doğanın tüm çekiciliği ve ilham vericiliği ile ışıldadığı bir yer olan Kaz Dağları, tarihiyle de özel bir coğrafya. 

 

Kaz Dağlarına Nasıl Gidilir? 

 

Kaz Dağları; İstanbul’a 405 km, Ankara’ya 650, İzmir’e ise 128 km uzaklıkta yer alıyor. İstanbul’dan gelmeyi düşünen fotoğraf ve doğa tutkunları 0-5 yolu üzerinden yaklaşık 5 saatte bölgeye ulaşabilir. 

 

Bu önerimizle beraber yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’nin En Eski Yerleşim Yerleri: Tarihi Bir Macera içeriğimize geçebilirsiniz.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN