MENÜ

Dikkatsiz Araç Kullanımını Önleyecek 5 Mobil Uygulama

Yolda
4 Dakikalık Okuma Garenta

 

Aradığımız adresi mahalle esnafına sorduğumuzda “Şuradan git, sonra yine sorarsın.” cevabını duymak 90’lı yılların sonuna kadar normal karşıladığımız bir durumdu. Ancak akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla artık bir adresi sormamıza pek gerek kalmadı; çünkü dünya haritasını cebimizde taşıyabilir olduk. Hatta her türlü bilgiye mobil olarak istediğimiz yerden ulaşabilmeye başladık. Tabii eriştiğimiz bilgiler, karşılaştığımız yenilikler ve eğlenceli durumları kendimize saklayamazdık. Bu yüzden paylaşma da vazgeçilmez durumlardan biri haline geldi. Ama bazılarımız için bu bir keyiften ziyade bağımlılığa dönüştü. Evde, sokakta, arkadaş muhabbetlerinde, hatta araç kullanırken bile telefonu elden bırakamamak oldukça yaygınlaştı.

 

Yapılan araştırmalara göre araç kullanırken mesaj yazan kişilerin kaza yapma oranı, diğer sürücülere göre 20 kat fazla. Mesaj yazmasanız dahi gözünüzü yoldan ayırmış olmanız ya da yaptığınız telefon konuşmasına odaklanmanız bile kaza riskini artırıyor. Siz de araç kullanırken merakınıza yenik düşüyor ve gelen bildirimlere göz ucuyla da olsa bakıyorsanız sürücü dostu mobil uygulamalar ile tanışmanızı öneririz. Araç kullanırken dikkat eksikliği oluşmasını engelleyecek telefon kullanımını azaltan uygulamalar arasından sizin için en yüksek performanslı olanlarını seçtik. İşte, sürücüler için dikkat dağıtmayan pratik uygulamalar:

 

Araba sürerken kullanılan uygulamalar

 

  • DriveMode

 

İş yeriniz ya da ailenizle aktif olarak iletişim içerisinde olmak zorundaysanız DriveMode tam size göre. Sık kullandığınız Google, WhatsApp, Slack, Hangouts, Spotify gibi uygulamaları tek arayüzde toplayan uygulama, bunları sesli komutla çalıştırabilmenizi sağlıyor. Böylece gözünüzü yoldan ayırmadan sesli olarak mesaj gönderebiliyor ve gelen mesajları sesli olarak dinleyebiliyorsunuz. Uygulamayı Google Play veya App Store’dan indirebilirsiniz.

 

  • TextLimit

 

Ios ve Android telefonlarda kullanılabilen bu uygulama, araç belirli bir hızın üzerine çıktığı zaman aktif hale geliyor ve araç belirlenen hızın altına düşmeden arama ve mesaj gönderme dahil telefon fonksiyonlarını kapatıyor. Bu uygulamayı kendi güvenliğiniz için kullanabileceğiniz gibi araç kullanmaya yeni başlayan çocuğunuzun ya da firmanızda sürücü olarak çalışan kişilerin güvenle yolculuk yapması için de kullanabilirsiniz. TextLimit sistemine kaydettiğiniz telefon numarasının haritadaki konumunu görebilir ve belirli konumlarda telefon fonksiyonlarının çalışmasını engelleyebiliyorsunuz.

 

  • ADDA

 

Araç kullanırken telefon kullanımını azaltan uygulamalardan birisi de ADDA. Güvenli sürüş modu açarak aktif hale getirilen uygulama; bildirimleri sessize alıyor, gelen mesaj ve çağrılara ise otomatik mesajla yanıt veriyor. Uygulama Android cihazlarda kullanılabiliyor.

 

  • AutoRespons

 

Aracınıza bindiğiniz zaman Bluetooth aracılığı ile devreye giren uygulamanın otomatik mesaj gönderme özelliği de aktif oluyor. Yani size gelen mesajlara otomatik bir mesajla cevap veriliyor. Gelen mesajları ise sesli olarak dinleyebiliyorsunuz. Bildirimleri kapatmayı seçerseniz de arabanıza bindiğiniz anda bildirimler otomatik olarak sessize alınıyor.

 

  • CellControl

 

Bu uygulama, araç kullandığınız saatlerin bilgisini ve rotasını kaydediyor. Bu süreler içerisinde telefonla konuşma, hız yapma ve uygulama kullanımı gibi araç kullanırken yapılmaması gereken davranışların verileri toplayarak puanlama yapıyor. Uygulama aktif hale getirildiği zaman da telefon, mesaj, fotoğraf ve diğer uygulamaların kullanımını engelliyor.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Dijitalleşme, otomotiv gibi teknolojiyle doğrudan bağlantılı olan sektörleri etkiliyor ve dönüştürüyor. Dijitalleşen dünyaya egemen olan yeni kuşakların tercihleri ise…

INSTAGRAM'DAN