MENÜ

Dijital Göçebelik: Çalışarak Dünyayı Dolaşmak İçin İpuçları

Yolda
7 Dakikalık Okuma Garenta

“Dünyayı dolaşın. Görebileceğiniz bütün rüyaların en muhteşemi!” Ray Bradbury

 

Ev kuşu olmaktan hoşlanmıyorsanız ve gezerek çalışmak istiyorsanız iş hayatınızı farklı bir şekilde yürütebileceğiniz dijital göçebelik (digital nomad) tam size göre. Dünya artık küresel bir köy konumunda ve çalışarak dünyayı dolaşmak, para kazanmak eskiden olduğundan çok daha kolay. Dijital göçebelik de Y kuşağının geliştirdiği yeni iş hayatı modellerinden biri.

 

Türkiye’de büyük bir çoğunluk “Digital nomad yani dijital göçebelik nedir?” sorusunun cevabını henüz tam olarak bilmiyor. Dijital göçebe kimdir? Herhangi bir lokasyona bağlı olmadan; internet, akıllı telefon, bulut tabanlı uygulamalar kullanarak çalışan ve aynı zamanda düzenli olarak seyahat eden kişilere digital nomad (dijital göçebe) deniyor. Dijital göçebelere göre aynı ofis ortamında sabahtan akşama kadar çalışmaktansa yollarda olmak, sırt çantasıyla kıtalar aşmak ve yeni insanlar tanımak çok daha havalı.

 

Birçok ülkede iletişim ve yazılım sektöründeki kişiler dijital göçebeliği keşfediyor ve artık bu şekilde çalışıyor. Freelance olarak çalışanlar dijital göçebe olabilir belki ama genel olarak dijital göçebe olmak için freelance çalışma zorunluluğunun olmadığını belirtmek lazım. Freelance çalışmak yerine dijital göçebelik yaparken bir firmaya bağlı çalışan olmanız da mümkün. Tabii biz daha “Dijital göçebelik nedir?” sorusunu tartışırken dünyanın önde gelen ekonomi dergilerinden Forbes, 2020 yılına kadar Amerikan iş gücünün yarısının online olarak çalışacağını öngörüyor. Türkiye’deki güncel verilere göre ise dijital göçebe olarak çalışan kişi sayısı 10 bini aşmış durumda. Fırsat bu fırsat yani. Peki hangi işler yapılarak dünya gezilebilir? Gönüllü çalışarak dünyayı gezmek mümkün mü? Bir digital nomad; dijital pazarlama, yazarlık, tasarım, çeviri, kodlama, ürün geliştirme, proje yönetimi, fotoğrafçılık ve hatta online olarak öğretmenlik bile yapabilir. Peki, dijital nomad nasıl olunur? İşte, dünyaya dair nefes kesici güzellikleri keşfeden bir seyyah ve de özgür bir çalışan olmanız için bazı ipuçları:

 

Online İş Bulun, Rahat Edin

 

online-is-bulun-ve-dunyayi-dolasin

 

Şehir stresinden, trafikten, kalabalıktan ve de günlük rutinlerden sıkıldıysanız öncelikli olarak yapmanız gereken şey online çalışmayı öğrenmek. Dijital göçebeler seyahat ederek çalıştıkları için lokasyondan ve çalışma saatlerinden bağımsızdırlar. Bir dijital göçebenin ofisi, internet olan her yerdir diyebiliriz. Ortak çalışma ofisleri ve kafeler, dijital göçebelerin üretim alanlarıdır. Her şeyin interaktif olduğu bir çağda işvereninizi uzaktan ve online çalışmaya ikna edebilirsiniz. Eğer iş yeriniz uzaktan (remote) çalışmaya uygun değilse bunu gerçekleştirebileceğiniz işler aramayı denemelisiniz.

 

Sosyalleşin, Çevrenizi Geliştirin

 

dijital-gocebelik-ile-sosyallesmek

 

Dijital göçebeler daha çok ortak çalışma alanlarında (co-working space) çalıştıkları için başka kültürlerden ve coğrafyalardan gelen dijital göçebelerle tanışma fırsatları yakalarlar. Yani bir dijital göçebe, başka bir dijital göçebeyi ortak çalışma alanında bulur. Sadece dijital göçebeleri de değil aslında Başka iş ve meslek gruplarından kimseleri tanıma şansınız da olur ortak çalışma alanlarında. Kısacası bu çalışma esnekliği ve rahatlığı size farklı açılardan iyi gelecektir. Hem başka disiplinlerden gelen kişilerin çalışma alışkanlıklarını öğrenebilirsiniz hem de sosyalleşerek network’ünüzü geliştirebilirsiniz. Bir dijital göçebe olarak bir yere çakılı kalmayacağınız ve hareket halinde olacağınız için farklı kişilerle bağlantı sağlamak sizin için öncelikli olmalıdır.

 

Hayallerinizin Peşinden Gidin, Cesaretli Olun

 

hayallerinizin-pesinden-gidin

 

Çalışarak dünyayı gezmek iyi fikir ancak bunun bazen yorucu bir süreç olabileceğini unutmayın. Özgürlük ve esneklik oldukça çekici ama istediğiniz işi hemen bulamayabilirsiniz. Bu tür durumlarda hayallerinizin peşinden gitmek ve taviz vermemek çok önemli. Özgürlüğünüz için bir bedel ödemek durumunda kalsanız da dijital göçebelik hakkında bilmeniz gereken ilk şey, sabırlı olmanız gerektiği. Tanıyacağınız farklı kültürlere, farklı coğrafyalara odaklanın ve gerekli donanımlara sahip olmak için elinizden geleni yapın. Yabancı dilinizi ve iletişim becerinizi olabildiğince geliştirin ki uzaktan iş bulma şansınız artsın.

 

Yolculuğa Hazırlanın

 

seyahat-plani-hazirlayin

 

Bir dijital göçebe, yolculuğa her daim hazır ve nazır olmalıdır. Olasılıkları hesaplayın, kafanızı toparlayın ve maceraya atılın. Kendinizi yolculuğa ne kadar çok hazırlarsanız harekete geçmeniz de o kadar kolaylaşır. Biraz baskı iyidir, karar vermenizi kolaylaştırır. İşinizi önceden ayarlamamış olsanız bile başka dijital göçebelerin çalıştığı ortak çalışma alanlarına uğrayın, gittiğiniz yerlerde karşınıza farklı opsiyonların çıkabileceğini unutmayın. Kendinize bir rota yapabilirsiniz ve seyahatlerinizi araç kiralayarak dahi gerçekleştirebilirsiniz.  Nomad List websitesine de üye olabilirsiniz, oradan farklı bağlantılar sağlayabilirsiniz.

 

Nerelere Gitmeli, Nerelerde Kalmalı?

 

nereye-gitmeli-nerede-kalmali

 

Araştırmalara göre dijital göçebelerin en çok uğradığı noktalar arasında Bali, Endonezya gibi ülkeler yer alsa da en popüler coğrafya Avrupa. Londra, Berlin, Lizbon, Paris ve Barselona gibi Avrupa şehirleri, dijital göçebelerin toplanma alanları…. Bu şehirler dışında Tayland’ın başkenti Bangkok ve Kuzey Tayland’ın en büyük şehri olan Chiang Mai de dijital göçebelerin uğrak noktalarından. Tabii teknoloji kullanımı bakımından Amerik Birleşik Devletleri de oldukça önemli bir nokta. Dünyanın teknoloji merkezi konumundaki Silikon Vadisi’nin bulunduğu Los Angeles şehri, Kaliforniya eyaletine bağlı San Jose şehri ve elbette ki New York, dijital göçebelerin mutlaka yolunun düştüğü yerler.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN