MENÜ

Kalbinin Sesini Dinle: Deneyim Odaklı Seyahatin Yükselişi

İlham
5 Dakikalık Okuma Garenta

 

Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça revaçta. Egzotik Fas seyahati, esrarengiz Ürdün rotası, New York Seinfeld gezisi veya Londra Sherlock Holmes rotası gibi tematik turlar uzun süredir kullanılan popüler deneyim turizmleri arasında. 

 

Dünya çapında hayli yaygın olan bu yeni nesil turizm anlayışı, artık yerel bölgelerde de popüler olmaya başladı. Lokal yerleşim bölgeleri ve otantik şehirler, turizm açısından dikkat toplamak ve maceraperest gezginleri çekmek için hikayelerine daha çok sahip çıkıyor. 

 

Özellikle tek başına çıkılan yurt dışı tatilleri ve yeni kuşağın yenilik, özgürlük tutkusu deneyim odaklı seyahatlerin önünü açtı. İsterseniz deneyim odaklı seyahatin detaylarına beraber göz atalım. 

 

Deneyim Odaklı Seyahat Nedir? 

 

deneyim-odakli-seyahat-nedir

 

Dilimize deneyim odaklı seyahat olarak geçen “experiential travel” insanların tarih, kültür, çevre ve gastronomik tatlar ile derinlikli şekilde ilgilendikleri ve bir ülkeyi, şehri veya lokal yerleri deneyimlemeye odaklandıkları seyahat türlerinden biridir. Bu kavram ilk defa 1985 yılında kullanılsa da asıl popülerliğini 2010’lu yıllarda kazandı.  

 

Bu seyahat türünün amacı kişiyi dönüştürmeye çalışmak. Seyahatin geleceğini şekillendiren bu yeni nesil tatil anlayışında, bir yeri görmekten ziyade o yeri derinlemesine anlamaya çalışmak asıl hedef. 

 

Gidilen yerlerdeki sosyal hayatı doğal şekilde yaşamak ve yaşanan kültürün bir parçası olmak, deneyim odaklı seyahat türünün olmazsa olmazıdır. Bu seyahat anlayışıyla kendinizi keşfedip içsel bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

 

Görmek İçin Değil, Hissetmek İçin Gezmek

 

gormek-icin-degil-hissetmek-icin-gezmek

 

Deneyim odaklı seyahat, Y ve Z kuşakları ile hayatımızın bir parçası oldu ve önceki kuşakları dahi etkisi altına aldı. Artık ikonik yerleri görmüş olmak yetmiyor. Gördüğümüz yeni yerlerin bizlere bir şeyler katmasını bekliyoruz.

 

Özellikle çalışma hayatının yoğunluğundan ve metropollerdeki hızlı yaşam biçiminden ötürü zaman kavramı çok önemli bir hal aldı. Artık zamanımızı çok daha dolu ve verimli şekilde geçirmeyi arzuluyoruz. Bu sebeple deneyimsel gezginler bir tatile çıktıkları zaman sınırları zorlamak, gittikleri bölgedeki her şeyi derinlemesine yaşamak, arkadaşları ve takipçileriyle konaklama ya da yeme içme paylaşımı yapmak istiyorlar. 

 

Yeni Nesil Seyahatin Geleceği 

 

yeni-nesil-seyahatin-gelecegi

 

2018’deki verilere göre dünyayı dolaşan gezginlerin %67’si buzul yürüyüşü, bungee jumping, tüplü dalış ve dağ bisikleti gibi etkinlikleri kapsayan seyahat rotalarını tercih etmiş. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda daha da artacağı düşünülüyor. 

 

Bu veriler doğrultusunda insanların büyük bir kısmının unutulmaz anlar ve deneyimler peşinde koştuğunu söyleyebiliriz. Artık farklı hikayeler yaratmak ve o hikayelerin kahramanı olmak istiyoruz. Videolarına ya da fotoğraflarına bakmakla onu yaşamak arasında büyük fark olan etkinlikler için seyahat ediyoruz.

 

Tabii yeni teknolojiler ve gelişen hizmetler de seyahat anlayışının benzersiz bir hale gelmesini sağladı. Önümüzdeki süreçte seyahat türleri daha da kişisel bir deneyim halini alacak ve beklentiler artacak. 

 

“Peer to Peer Travel” Çözümü

 

peer-to-peer-travel

 

Seyahat deneyiminin bu kadar kişiselleştiği bir dönemde gezginler açısından farklı çözümler de ortaya çıkıyor. Peer to Peer ya da P2P olarak adlandırılan seyahat de onlardan bir tanesi. Peer to Peer travel, seyahatlerimizin temel bileşenlerini oluşturan konaklama, ulaşım, yeme içme ve etkinlikleri farklı kişilerle paylaşma üzerine kurulu bir sistem. 

 

Kendi başına deneyim odaklı seyahat eden gezginler açısından tüm dünyaya yayılmış trendlerden biri olan Peer to Peer travel büyük kolaylık sağlıyor. Bu sistem sayesinde seyahat tutkunları, oteller yerine yerel kişilerin evlerinde kalabiliyor ve istedikleri deneyimi yaşayabiliyor. 

 

Ayrıca Peer to Peer travel sayesinde etkinlikler de gidilen yerdeki yerel insanlarla beraber gerçekleştirilebiliyor. Sokak gezilerinden alışveriş turlarına, gece eğlencelerinden bisiklet turlarına ve gezmek için araç kiralamaya kadar birçok etkinlik beraber sağlanabiliyor.

 

Peer to Peer kavramı sayesinde seyahat algısı önümüzdeki yıllarda daha da farklılaşacak ve yayılacak. Deneyim yaşama olgusu ve hissetme isteği ise seyahatin en önemli tarafı olmaya devam edecek.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Kış mevsiminin belki de en eğlenceli tarafı, bembeyaz ve pürüzsüz kar pistlerinde yapılan aktiviteler. Ülkemizin kış turizmi ve rotaları açısından…

INSTAGRAM'DAN