MENÜ

Bekle Bizi Anadolu; Eskişehir, Ankara, Konya’ya Yolculuk

Rota
12 Dakikalık Okuma Garenta

 

Hayatınız nasıl gidiyor? Monoton? Sıkıcı? Her şey çok iyi ama bir şeyler eksik gibi? Böyle hissediyorsanız kendinizi sıkmayı bırakın, sizin sadece tatiliniz gelmiş. Alabileceğiniz en erken tarihler arasına izninizi ayarlayın ve bavulunuzu hazırlamaya başlayın ama yanınıza çok şey almayın. Anadolu’yu keşfe çıkıyoruz ve karşınıza çıkacak olağanüstü şeyler için bavulunuzda boş yere ihtiyaç duyacaksınız.

 

 

Başlangıç Noktamız Öğrenciler Diyarı Eskişehir

 

Yola çıkmaya hazırız. Öncelikle hemen en yakın Eskişehir Garenta ofisini ziyaret ediyoruz ve dilediğimiz aracı seçerek yola koyuluyoruz. Malum, Eskişehir’de gezilecek yer çok. Rotamıza, aynı zamanda şehrin simgelerinden olan Porsuk Çayı ve Adalar ile başlayacağız. Porsuk Çayı, şehirde kaybolmanızı önleyecek önemli işaretlerden biri. Şehir merkezinde yer alan neredeyse tüm cadde ve sokaklar bu çaya çıkıyor. Porsuk Çayı ve Adalar bölgesini gezdikten sonra ESPARK çıkışından yürüyerek ulaşabileceğiniz Doktorlar Caddesi’nde keyifli bir yürüyüş yapabilir ve alışveriş noktalarına göz atabilirsiniz. Burada mağazalar kadar, bolca restoran ve kafe seçeneğiniz de olacak.

 

 

 

Porsuk Çayı ve Adalar’dan Odunpazarı’na

 

 

Eskişehir’in tarihi yüzünü keşfetmek üzere, gezinizin büyük bir kısmını ayıracağınız Odunpazarı’na geçmek üzere yola koyuluyoruz. Toplamda ortalama yarım saatlik bir yolculuk olacak. İlk olarak Şair Fuzuli Caddesi üzerinden Mustafa Kemal Atatürk Caddesi’ne, oradan da D665 üzerinden Odunpazarı’na ulaşıyoruz. Trafik olmaması halinde, yolculuğunuzu yarım saatten az bir sürede tamamlamanız mümkün. 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne dahil edilen bölge, Osmanlı sivil mimarisi yapılarının en güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tahmin ettiğiniz üzere, tarih ve kültürle bezeli bu bölgede gezilecek çok fazla yer var. İşte onlardan bazıları:

 

 • Kurşunlu Camii ve Külliyesi,
 • Lületaşı Müzesi,
 • Atlıhan El Sanatları Çarşısı,
 • Eskişehir Balmumu Müzesi,
 • Şelale Park,
 • Osmanlı Evi,
 • Cumhuriyet Tarihi Müzesi,
 • Arasta,
 • Şeyh Edebali Türbesi,
 • ETİ Göç Müzesi.

Odunpazarı’nda oldukça uzun ve kapsamlı gezinin ardından biraz eğlenceye yer açabiliriz. Özellikle çocuklu ailelerin gözdesi haline gelen Sazova Parkı, farklı temalarda özel olarak tasarlanmış bölümlere sahip oldukça geniş bir park. Odun Pazarı’ndan buraya ulaşım için D665 yolunu kullanıyoruz, rotamız yaklaşık 18 km ve ortalama 20 dk. sürüyor. D665 yolu boyunca uzanan rota, Afyon-Eskişehir yolu üzerinden başlayarak sırasıyla; Seyitgazi yolu, Zümrüt Caddesi, Gençlik Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve Ulusal Egemenlik Bulvarı’ndan ilerliyor. Park ise yolun sağ tarafında kalıyor. Ailenizle eğlenceli bir gün geçirebileceğiniz parkın bazı bölümlerinin pazartesi günleri kapalı olduğunu hatırlatalım.

 

Yorucu bir günün ardından şehir merkezinde konaklayabilir ve ertesi sabah erkenden yola çıkmak üzere dinlenmeye koyulabilirsiniz. Sıradaki rotamız başkent Ankara.

 

Bekle Bizi Başkent: Eskişehir’den Ankara’ya Nasıl Gidilir?

 

Eskişehir’den Ankara’ya gitmenin en pratik yolu, E90 otobanı üzerinden dümdüz devam etmek. Bu yol üzerinden gitmeyi seçerseniz toplamda 231 kilometrelik bir mesafeyi katetmiş olacaksınız. Yol üzerinde bulunan dinlenme tesislerini değerlendirerek lezzetli yemekler ya da bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz. Eskişehir-Ankara yolu E90 otobanı üzerinde, sivrihisar istikametinde birçok dinlenme tesisi bulunuyor. Eskişehir-Ankara arasındaki dinlenme tesisleri arasında, Başkent Mola Park, Sivrihisar Dinlenme Tesisleri, Muhteşem Tesisleri ve Bademlik Dinlenme Tesisi’ni sıralayabiliriz.  

 

Bu yol üzerinde, şayet vaktiniz varsa mutlaka uğramanızı önereceğimiz çok önemli iki adet tarihi lokasyon bulunuyor: Polatlı ve Sivrihisar. Ankara’ya uzanan 2,5 saatlik yolculuğunuzda, bu ikiliden karşınıza ilk olarak Sivrihisar çıkacak. Eskişehir il merkezine 90 km uzaklıkta yer alan Sivrihisar da, tıpkı Polatlı gibi tarihi kalıntı ve yapılarıyla ünlü. İlçenin merkezine 26 km uzaklıkta bulunan Nasreddin Hoca’nın doğduğu köy olarak bilinen Hortu Köyü ile tarihi Hitit dönemine dek uzanan ve Kibele Tapınağı’nın kalıntılarına ev sahipliği yapan Pessinus Antik Kenti, yolunuzu uzatmaya değecek güzellikte. Sivrihisar çıkışından yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Polatlı, Ankara’nın küçük ve başarılı bir özeti gibi. Kurtuluş Savaşı’nın en derin izlerini taşıyan bu ilçede; Sakarya Şehitler Anıtı, Gordion Müzesi ve Duatepe Anıtı gibi savaşa damgasını vuran anların, yaşayan en önemli belgeleri mutlaka görülmeye değer. Eskişehir-Ankara yolu üzerinde ayrıca şarküteri ürünleri, ekmek ve kurutulmuş yiyecekler satan mağazalar bulabilirsiniz. Bavuldaki boş yerleri doldurma vakti.

 

Anadolu’nun Kalbi: Ankara’da Görülecek Yerler

 

 

Anadolu’nun kalbinde, geçmiş ve geleceğin buluştuğu başkentteyiz. Gezimize tahmin edeceğiniz üzere, Türkiye’nin en önemli ve en ihtişamlı tarihi eserlerden biri olan, Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıttepe’de yer alan Anıtkabir ile başlıyoruz. Aracınızla yalnızca 10 dakikada varabileceğiniz Anıtkabir’e gitmek için 3 farklı alternatif bulunuyor. İlk rota, Talatpaşa Bulvarı’nı takip ederek Kazım Karabekir Caddesi ve ardından Anıt Caddesi ile devam ediyor. İkinci rotamız, diğer rotanın tam ters yönündeki Adnan Saygun Caddesi’ne, oradan da Celal Bayar Bulvarı’na bağlandıktan sonra yine Kazım Karabekir Caddesi ve Anıt Caddesi üzerinden ulaştığımız rota. Üçüncü rotamız ise Talatpaşa Bulvarı üzerinde ilerlerken sağ yönde bulunan Atatürk Bulvarı’na saparak dümdüz Strazburg Caddesi’ne, oradan da Anıtkabir’e ulaştığımız, bu yoldaki en kestirme rotamız diyebiliriz. Anıtkabir kompleksinde Barış Parkı ve Anıt Bloku (Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole) olmak üzere iki ana bölüm bulunuyor. Anıtkabir ziyaretinizden sonra şayet vaktiniz olursa yine aynı noktada bulunan Anıtkabir Atatürk Müzesi ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde yer alan, uzun yıllar Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı ve kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalara göz atabilirsiniz.

Ardından sıra, Ankara ziyaretlerinin olmazsa olmazı Atatürk Orman Çiftliği’ne geliyor. Temiz hava almaya ve bu çiftliğe özel ürünlerle tanışmaya hazırsanız hemen yola koyuluyoruz. Celal Bayar Bulvarı ve Gazi Bulvarı üzerinden ulaşabileceğiniz çiftlik içerisinde Atatürk Evi Müzesi de yer almakta.

 

Gezimize şehir merkezindeki önemli noktalar ile devam ediyoruz. Ankara dendiğinde akla ilk gelen Ulus ve Kızılay, ana ziyaret noktalarımızı oluşturuyor. Her iki noktada da gezilecek çok yer var. Birçok anıt ve müzenin yer aldığı Ulus, bizleri aynı zamanda Ankara’nın simgelerinden olan rengarenk Gençlik Parkı ile karşılıyor. Bu bölgede görmeden dönmemeniz gereken noktalar ise şöyle;

 

 • Kurtuluş Savaşı Müzesi,
 • Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi,
 • Augustus Tapınağı,
 • Hitit Güneş Kursu Anıtı.

 

Ulus turumuz bittikten sonra İstiklal Caddesi ve Atatürk Bulvarı üzerinden Kızılay ve Güvenpark çevresine geçiyoruz. Burada Kızılay Meydanı ve Güvenpark’ta kısa bir turun ardından; restoran, bar, kafe ve alışveriş mekanlarının yoğunlukta olduğu Kızılay Konur Sokak, Yüksel Caddesi ve Karanfil Sokak’ı ziyaret edebilir ve dilerseniz güzel bir yemek molası verebilirsiniz. Eğer vaktiniz kalırsa Ankara’nın tarihi dokusunu keşfetmek için 19. yüzyıl sivil mimarisine dair başarılı örnekleri barındıran Hamamönü Bölgesi’nde; El Ürünleri Pazarı, Sanat Sokağı ve hemen yakınındaki Mehmet Akif Ersoy Evi’ne uğrayabilirsiniz. Ankara’dan ayrılmadan önce kültürel bir gezi yapmak isteyenler için de mutlaka ziyaret edilmesi gereken adresler şu şekilde:

 

 • Ankara Rahmi M. Koç Müzesi & Anadolu Medeniyetleri Müzesi,
 • Etnografya Müzesi,
 • Ulucanlar Cezaevi Müzesi,
 • Roma Hamamı,
 • Ankara Kalesi,
 • Cermodern,
 • Pembe Köşk.

 

Ankara keşfini tamamladıktan sonra sıra, heyecan verici bir başka keşif noktası olan Konya’ya geliyor. Hemen yola koyuluyoruz.

 

Ne Olursan Ol Gel: Ankara’dan Konya’ya Nasıl Gidilir?

 

 

Yolculuğumuzun son durağına ulaşmak için 262 kilometrelik bir mesafeyi tamamlayacağız. Gölbaşı üzerinden D750 kara yolundan devam edip Mogan Gölü’nün kıyısında ferah bir sürüş deneyimi yaşayacağız. Hava güzelse camı açmanın tam sırası! Kış ayları için ne yazık ki aynı tavsiyede bulunamıyoruz; malum buraların ayazı meşhur.

 

D750 kara yolu, Yazıçayırı civarında D715 kara yoluna bağlanıyor. Ayrancı Dinlenme Tesisleri’ni görünce güneye doğru devam edip dümdüz ilerleyen asfalt yolun tadını çıkaracağız. Eğer dinlenme tesislerinde bir mola vermek isterseniz, yol üstünde Yaşam Parkı ve Baran Dinlenme Tesisleri sizi bekliyor olacak. Sonrasında bu güzergahta bulunan Kırkışla ve Karaömerler’i geçtikten sonra artık neredeyse Konya’ya vardık demektir. Hoş bulduk Mevlana.

 

Mevlana’yı Ziyaret: Konya’da Görülecek Yerler

 

 

Gezilecek yerler konusunda Ankara’yı aratmayan Konya’da, karşınıza bolca tarihi ve dini yapı çıkacak. Farklı mimari geçmiş ve özelliklere sahip bu yapılar kadar, Konya’nın doğal güzellikleri de nefes kesici. Keşfetmeye hazırsak gezimize şehir merkezindeki Alaaddin Tepesi ile başlıyoruz. Rivayetlere göre Sultan Alaaddin tarafından halktan vergi yerine toprak istenmesi ile oluşturulan Alaaddin Tepesi, şehrin tam kalbinde yer alıyor. Dünyanın en büyük kavşağı olarak da bilinen bu bölgenin etrafında bulunan Alaaddin Keykubat Camii, II. Kılıçarslan Köşkü, Karatay Müzesi ve İnce Minare Medrese ve Müzesi de gezinize dahil edilebilir. Eğer aracınızı park edip bölgeyi yürüyerek keşfe çıkmak isterseniz bölgenin güneyinde kalan Konya Arkeoloji Müzesi ve Konya Etnografya Müzesi’ni de mutlaka ziyaret edin.

 

Şimdi ise hem Konya’nın hem de dünyanın en çok ziyaretçi çeken müzesine doğru yola çıkıyoruz; istikamet Mevlana Müzesi. Alaaddin Bulvarı’nı takip ederek Mevlana Caddesi üzerinden Aslanlı Kışla Caddesi’ne ulaşıyoruz. Caddenin solunda bizleri tüm ihtişamıyla Mevlana Türbesi karşılıyor. Müzenin hemn yanında bulunan ve Amil Çelebi Sokak’tan bağlanabileceğiniz Mevlana Otopark’a aracınızı bırakabilirsiniz.

 

Müzeye yürüyüş mesafesinde bulunan, Konya’nın en özel tarihi eserlerinden Selimiye Camii’ne de göz atmayı unutmayın deriz. Konya’yı gezmeye doyamayacağınız aşikar, geri dönüş yoluna koyulmadan önce şehir içinde yer alan bu lokasyonları da ziyaret etmenizi öneriyoruz:

 

 • Meram Bağları,
 • Konya Tropikal Kelebek Bahçesi,
 • Karapınar Çölü,
 • Eşrefoğlu Camii,
 • Eflatun Pınarı,
 • Çatalhöyük,
 • İnbaşı Mağarası & Güvercinlik Mağarası,
 • Kilistra Antik Kenti,
 • Sille Köyü.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Türkiye, dört mevsimin doyasıya yaşanabildiği ve farklı güzelliklere doğru yol alınabildiği eşsiz bir ülke. Özellikle bir temaya dayalı olan deneyim…

INSTAGRAM'DAN