MENÜ

Bazen Sınırları Zorlamak Gerek: Ultra Maraton Rotaları

İlham
4 Dakikalık Okuma Garenta

Koşmak hem bedenen hem de ruhen kendimize yaptığımız güzelliklerden. Her insanın ihtiyacı olan egzersiz faaliyetlerinden biri olan koşu sayesinde kan basıncı dengelenir, kalp hastalıkları riski azalır, motivasyon artar. Bunun bilincinde olan insanlar da koşma faaliyetlerini hayatının önemli bir yerine koyar ve sağlıklı yaşam için güçlü bir adım atmış olur. Bazıları ise sınırları zorlar ve bu spor dalını bir yaşam felsefesi olarak benimser. Koşmayı yaşam felsefesi haline getirenlerin ve daha fazlasını isteyenlerin ihtiyaçlarını ise ultra maraton etkinlikleri sonuna kadar karşılar.

 

Ultra Maraton Nedir?

 

Koşmak, daha fazla koşmak, en uzağa koşmak… Ultra maraton bu bakış açısıyla koşma tutkusu olanları buluşturan bir güzellik. Ultra maraton; kuralları, programları ve rotaları ile kesinlikle özel bir etkinlik. Hatta ultra maratonu, içinde koşma ve yürümenin olduğu geleneksel 42.195 m’lik maraton mesafesinin üstünde olan spor faaliyeti olarak da tanımlayabiliriz. “Ultra maraton kaç km?” sorusunun cevabı da parkura, programa ve etkinliğin içeriğine göre belirlenir. Etkinlik en az 42 km olacak şekilde belirlenmiş mesafelerde; 24 saat, 3 gün, 5 gün gibi belirlenmiş zaman aralıklarında gerçekleştirilir. Bu etkinliklerin gerçekleştirildiği yerler ise önceden belirlenen özel rotalardır. Türkiye’de ultra maraton yapılacak yerleri tespit ettikten sonra bu macera için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

 

Likya Yolu Ultra Maratonu

 

safak-yuruyusu-yapan-sporcular

 

Likya Yolu Ultra Maratonu, katılımcılarına her zaman şunu sorar: Sınırlarınızla tanışmaya hazır mısınız? Hazır olanlar için ise muhteşem bir program planlamıştır bile. Türkiye’de düzenlenen ilk ultra maraton olma özelliğini elinde bulunduran bu etkinlik, 2010 yılından beri devam ediyor. 2010 – 2017 yılları arasında çok etaplı olarak koşulan Likya Yolu Ultra Maratonu, 2018 yılında tek etaplı parkurlarıyla yenilendi. Güzellikleri ve tarihi yapısıyla tam bir turizm tablosu olan Likya Yolu’nda ultra maraton parkuru, 250 km ve 6 farklı etaptan oluşuyor. Kim bilir belki de ultra maraton rekorunu siz kırabilirsiniz. Başvuru için tıklayabilirsiniz.

 

Sapanca Ultra Maratonu

 

Sapanca’nın mis gibi doğasında doyasıya koşup sınırlarını zorlamak isteyenler için de bir seçenek var. Sapanca Ultra Maratonu, 55 kilometrelik parkuru ile doğa ve koşu ihtiyacını aynı anda karşılıyor. Sapanca Gölü’nden Altıoluk Yaylası’na ve Kartepe’ye ulaşacağınız, dönüşte Soğucak Yaylası’ndan bitiş noktasına varacağınız bu harika rota aklınızda bulunsun. Başvuru için tıklayabilirsiniz.

 

Kapadokya Ultra Maratonu

 

engebeli-arazide-kosan-kadin

 

Ultra maraton programı, ultra maraton malzemeleri ve kuralları… Hepsi tamam, fakat bu etkinliği güzelleştirecek farklı başlıklar da değerlendirilmeli. Doğa, tarih, gezi rotaları gibi. Yani amaç sadece koşmaktan öte olmalı. Tıpkı Likya Yolu gibi Kapadokya Ultra Maratonu da size bu güzellikleri sunuyor. Gizemli vadileri, yeraltı şehirleri, coğrafik oluşumları ve balonlarıyla her kilometresinde bir masal yaşatan Kapadokya Ultra Maratonu’nu Runfire Cappadocia olarak da duyabilirsiniz. Uçhisar’dan yola çıkıp Tuz Gölü’ne kadar 260 kilometrelik bu zorlu rotayı geçmeye hazırsanız başvurunuzu buradan yapabilirsiniz.

 

Alanya Ultra Maratonu

 

Antalya, ultra maraton konusunda seçenekler sunan bölgelerden biri. Alanya Ultra Maratonu olarak da bilinen etkinliklerle Akdeniz’in maceracı ruhuna adım adım şahit olabilirsiniz. Mottosunu “Yörüklerin İzinde, Torosların Zirvesine” olarak belirleyen bu etkinlik, zorlu olduğu kadar keyifli de. Organizasyonda en uzun etap, 72 km’lik Alanya Ultra Trail. Dilerseniz 48 km’lik Toros Dağ Maratonu veya 28 km’lik Keykubat Dağ Koşusu etaplarına da katılabiliyorsunuz. Hayalinizdeki maceraya en yakışın coğrafya Toroslar ise başvurunuzu şimdiden yapın.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN