MENÜ

İnsanlık Tarihi Kadar Eski: Batman Seyahati

Rota
7 Dakikalık Okuma Garenta

Ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok güzergah var ki bazen nereye gideceğini şaşırabiliyor insan. Kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna farklı farklı güzelliklere sahip bir coğrafyada yaşıyoruz.

 

Ancak farkınızı ortaya koymak ve alternatif bir rota yapmak isterseniz sizi Batman’a doğru götürelim diyoruz. Efsanelerin, halk hikayelerinin, mitlerin izini sürelim ve hanların, kalelerin, kervansarayların, camilerin, manastırların, kiliselerin yolunu tutalım.

 

Tarihin kapısını aralayabileceğiniz, medeniyetlerin beşiği olmuş bir bölgeyi ziyaret etmek size değişik duygular yaşatabilir. Haydi o zaman özgürce yollara düşelim, Batman tarihine ve Batman’da gezilecek yerlere göz atalım.

 

Kısaca Batman Tarihi: Dicle’nin Aktığı Topraklar 

 

batman-tarihi

 

Batman’da yapılan kazılarda bulunan tarihi eserler ve bu eserlerin ait olduğu medeniyetlerin tarihi Neolitik Çağ öncesine kadar uzanıyor. Batman, Dicle Nehri’nin aktığı verimli topraklarda zengin geçmişini koruyan ve tarihi oldukça eskiye dayanan bir yerleşim yeri.

 

Tarih boyunca Pers İmparatorluğu, Bizans, Moğollar, Emeviler, Abbasiler, Eyyubiler, Selçuklular gibi uygarlıkların himayesi altına giren ve bu uygarlıklardan izler taşıyan bölge, Osmanlı Dönemi’nde de varlığını sürdürmüş.

 

Batman Nerede? 

 

batman-nerede

 

Batman şehri, Dicle Nehri ve bu nehrin yan kolları olan Garzan ve Batman çayları arasında kalan ovada konumlanıyor. Etrafı Garzan, Aydınlık, Raman dağları ile çevrili olan Batman, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinden Orta Doğu’ya açılan kara yolunun da kenarında yer alıyor.

 

Batman’a Nasıl Gidilir? 

 

batman-a-nasil-gidilir

 

Batman ulaşım ağı yönünden zengin olan bir şehir. Bölgeye deniz yolu hariç her şekilde ulaşmanız mümkün, ancak özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız uzun bir  yolculuk sizleri bekliyor. İstanbul ile Batman arası yaklaşık 16 saat, Ankara’dan ise Batman’a yaklaşık 11 saatte ulaşılıyor.

 

Bölgeye hızlı bir şekilde ulaşmak ve bir an önce gezmeye başlamak istiyorsanız hava yolunu tercih edebilirsiniz. Hava yolu ile Batman Havalimanı’na 2 saatten az bir sürede gidebilirsiniz. Ayrıca bir araca ihtiyacınız varsa havalimanındaki Garenta Batman şubesinden seyahatiniz boyunca kullanmak üzere araç kiralayabilirsiniz.

 

Batman’da Gezilecek Yerler: Kültürlerin Kesiştiği Nokta

 

batman-da-gezilecek-yerler

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kültürel ve tarihi değerleriyle öne çıkan şehirlerinden biri olan Batman’da görülmesi gereken birçok nokta bulunuyor:

 

Malabadi Köprüsü 

 

malabadi-koprusu-batman

 

Malabadi Köprüsü, Batman-Diyarbakır yolu üzerinde bulunuyor. Köprünün Batman merkeze uzaklığı 7 kilometre. Bu heybetli köprü, 1147 yılında Artukoğulları tarafından inşa edilmiş.

 

Köprü üzerindeki nişlerin içerisinde hayvan, insan, güneş desenleri bulunuyor. Yapı aradan geçen onca zamana rağmen yapıldığı dönemdeki görkemiyle dikilmeye devam ediyor.

 

Malabadi Köprüsü’ne Nasıl Gidilir?

 

Malabadi Köprüsü, Batman şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve Silvan sınırları içerisinde yer alıyor. Batman Çayı üzerindeki Malabadi Köprüsü’ne D955 kara yolu üzerinden yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

 

Hasankeyf Ören Yeri ve Kalesi

 

hasankeyf-batman

 

İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf, iki yakası Dicle tarafından ayrılan eşsiz bir durak. Hasankeyf’in kimler tarafından kurulduğu konusunda net bir bilgi yok, ancak civarı çevreleyen binlerce mağara dolayısıyla insanların çağlar öncesinde buraya yerleştiği düşünülüyor.

 

Ayrıca burada görülmesi gereken bir başka önemli yapı da Hasankeyf Kalesi. Bizans İmparatoru Konstantinos, 4. yüzyılda ele geçirince bölgeyi korumak için iki tane sınır kalesi inşa ettirmiş. Bu iki kaleden biri Hasankeyf Kalesi.

 

Hasankeyf Ören Yeri ve Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

 

Batman merkeze yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan Hasankeyf’e ulaşım, D955 kara yolu üzerinden 30 dakikada sağlanabilir. Batman şehir merkezinden kalkan servislerle de Hasankeyf’e ulaşılabiliyor. Ayrıca Mardin’e 109, Midyat’a 45 kilometre mesafede bulunan Hasankeyf’e giden şehirlerarası otobüsler de var.

 

Seyyid Bilal Türbesi

 

seyyid-bilal-turbesi-batman

 

Kaynak

 

Gercüş ilçesine bağlı Vergili köyünde bulunan Seyyid Bilal Türbesi, özellikle inanç turizmi açısından çok önemli bir merkez. Türkiye genelinde Seyyidler Köyü olarak bilinen köy, Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in soyundan gelen Seyyid Bilal gibi müstesna bir kişiye ev sahipliği yapıyor.

 

Seyyid Bilal Türbesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Gerçüş ilçesine bağlı Seyyid Bilal Türbesi’ne gitmek için Batman şehir merkezine 80 kilometre uzaklıktaki Becirman Köyü’ne ulaşmanız gerekiyor. Bu köye geldikten sonra dolmuşlarla ya da özel aracınızla Seyyid Bilal Türbesi’ne ulaşabilirsiniz.

 

Mor Aho Manastırı

 

mor-aho-manastiri-batman

 

Kaynak

 

İlk çağ Süryanilerinin bölgedeki hakimiyetleri döneminde inşa edildiği düşünülen Mor Aho Manastırı, Banı Mahar kırsalında bulunuyor. Bu manastırın halk arasındaki adı Mahar Kilisesi anlamına gelen Deyr Mahar. Dicle Nehri’ne yaklaşık 150 metre yükseklikte kurulmuş ve Dicle’ye hakim bir düzlükte inşa edilmiş Mor Aho Manastırı’nı da görmenizi tavsiye ederiz.

 

Mor Aho Manastırı’na Nasıl Gidilir?

 

Batman’ın en eski bölgelerinden biri olan ve Banı Mahar kırsalı denilen alandaki manastır, Hasankeyf’e 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Hasankeyf’e doğru yol alırken Mor Aho Manastırı’nı görmeniz mümkün.

 

Zeynel Bey Kümbeti

 

zeynel-bey-kumbeti-batman

 

Kaynak

 

Zeynel Bey Kümbeti, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey için inşa edilmiş bir anıt mezar. Anadolu’daki anıt mezar geleneğinin ilk örneği olma özelliğini taşıyan Zeynel Bey Kümbeti’nin tavanı kubbe şeklinde. Batman gezinizde görmeniz gereken eserler arasında olan bu kümbet, tarihi değeri olan özel bir yapı.

 

Zeynel Bey Kümbeti’ne Nasıl Gidilir?

 

Zeynel Bey Kümbeti, Hasankeyf ilçesine bağlı Kesmeköprü Köyü’nün sınırında yer alan Kültürel Park Alanı’nda bulunuyor. Buraya Batman-Mardin kara yolu üzerindeki tabelaları takip ederek ulaşabilir ya da Hasankeyf’e gelen servislerle kümbete ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Bisiklet, tarifsiz bir tutkuyu ifade eder. Bu tutku, dağ bisikleti ya da şehir bisikleti fark etmeksizin yaşanır ve pedallar çevrilip…

INSTAGRAM'DAN