MENÜ

Başrolünde Araçlar Olan Sinema Tarihinin Unutulmaz Filmleri

İlham
5 Dakikalık Okuma Garenta

Kaynak

 

Arabalar bazılarımız için bir yaşam tarzını ifade eder. Sadece bir yerden bir yere gitmeyi sağlamaz, çok daha öte bir varoluş biçimini simgeler. Hayat sanki dört teker üzerinde akıyordur ve bütün bağlar bu şekilde sağlanıyordur.

 

Dört tekere tutkun olan kişiler için beyazperdede izledikleri aksiyon dolu araba sahnelerinin, en iyi yarış filmlerinin yeri ayrıdır. Çünkü bazı filmlerdeki başroller, arabaların kendileridir. İçimize işleyen, hafızalarımıza kazınan öyle araba filmleri vardır ki o arabalar olmadan bu filmler düşünülemez. Hatta bazı yarış filmleri arabalarla ilgisi olmayanları bile katıksız bir araba sevdalısı haline getirebilir, tüm hayatı baştan sona değiştirebilir. Sizin için sinema tarihinde dünden bugüne başrolünde araçlar olan filmleri seçtik. Haydi hep beraber en iyi araba filmlerini hatırlayalım!

 

1- Vanishing Point (1971)

 

vanishing-point-dodge-challenger

 

Kaynak

 

Araba temalı filmler söz konusu olduğunda Vanishing Point akla ilk gelen klasiklerden biridir. Yönetmenliğini Richard C. Sarafian’ın yaptığı filmin başrolünde Barry Newman yer alır. Filmin ana karakteri Kowalski adında eski bir yarışçıdır. Kowalski, arkadaşıyla bir iddiaya girer ve Colorado-California arasını 1970 model Dodge Challenger’ı ile 15 saatten az bir sürede geçebileceğini belirtir. Radyo spikeri Super Soul’un bunu duyurmasıyla da ortalık toz duman olur ve Kowalski ile arabası bir anda fenomene dönüşür. Kurgusu, müzikleri ve motor sesleriyle dikkat çeken filmi henüz izlemediyseniz listenize eklemelisiniz.

 

2- Taxi Driver (1976)

 

taxi-driver-checker-marathon

 

Kaynak

 

Usta yönetmen Martin Scorsese’nin başyapıtlarından Taxi Driver, sinema tarihinin unutulmaz filmlerinden biridir. Paul Scrader’in senaryosunu 2 hafta gibi kısa bir sürede yazdığı film gerek hikayesiyle gerek oyunculuklarıyla kült statüsüne ulaşmayı başardı. Robert De Niro’nun canlandırdığı Travis Bickle karakteri nesilden nesile anlatılacak türden bir karakter. Tabii filmde Robert De Niro’nun kullandığı araç olan 1967 model Checker Marathon da efsaneler arasına girmiş durumda. Taxi Driver tüm zamanların en iyi filmlerinden biri.

 

3- Mad Max: Fury Road (2015)

 

mad-max-ve-arabalar

 

Kaynak

 

Efsanevi Mad Max serisinin ilk filmi 1979 yılında gösterime girmişti. Mel Gibson’ın dünyaca ünlü bir oyuncuya dönüşmesini sağlayan serinin ilk üç filminde Mel Gibson yer alsa da 30 yıl aradan sonra gelen modern Mad Max’in başrolünde Tom Hardy yer alıyor. Apokaliptik bir dönemde insanların yaşam mücadelesini anlatan film izleyene görsel bir şölen sunuyor. Tom Hardy, Charlize Theron gibi isimlerin yanı sıra filmde yer alan ilginç araçlar da filmin başrolünde gibidir.

 

4- Thelma & Louise (1991)

 

thelma-and-louise-ford-thunderbird

 

Kaynak

 

1990’ların başında ünlü yönetmen Ridley Scott tarafından çekilen film, zaman içerisinde bir fenomene dönüşmeyi başardı. Callie Khouri tarafından yazılan senaryo, Louise ve Thelma isimli 2 kadının yol hikayesi üzerine kurulu. Film karakterleriyle özdeşlik kurulması açısından yapısı itibariyle özel bir kurguya sahip. 1966 model Ford Thunderbird ve yol sahneleri ile parlayan film katıldığı birçok festivalden de ödüllerle ayrılmayı başarmış.

 

5- Rush (2013)

 

 rush-yaris-otomobilleri

 

Kaynak

 

Eğer motor sporlarına karşı özel bir ilginiz varsa bu film tam size göre. Formula 1’in iki efsanesi James Hunt ve Niki Lauda arasındaki rekabeti anlatan film, 1970’li yıllarda geçiyor. Chris Hemsworth, Daniel Brühl ve Olivia Wilde gibi isimlerin yer aldığı filmin çekimi, Formula 3 araçlarıyla gerçekleştirilmiş. Ayrıca hız ve aksiyon tutkunları açısından çok sevilen filmde Alfa Romeo Spider, Chevron B15 C, Dino 308 GT4, Fiat 128, Peugeot 504 gibi o dönemin ikonik araçları da yer alıyor.

 

6- The Fast and The Furious (2001)

 

fast-and-furious-2001-yaris-sahnesi

 

Kaynak

 

The Fast and the Furious, araba yarışı filmleri sevenler açısından çok önemli bir film ve aynı zamanda Fast and Furious – Hızlı ve Öfkeli serisinin ilk filmi. 2001 yılında başlayan seri tam gaz devam ediyor. 2001 yılındaki ilk filmin özel olmasının sebebi ise 2013 yılında vefat eden Paul Walker’ın başrolde bulunması. Ayrıca sokak yarışı kavramını popüler kültüre ve tüm dünyaya hatırlatması. Araba ve yarış temasını en iyi şekilde yansıtan filmlerden biri olan The Fast and The Furious’ı sadece filmde yer alan modifiye yarış arabaları ve heyecan dolu yarış sahneleri için bile izlemelisiniz.

 

7- Gone in 60 Seconds (2000)

 

1967-ford-mustang-eleanor-gone-in-60-seconds

 

Kaynak

 

Oyuncu kadrosunda Nicolas Cage, Angelina Jolie, James Duval gibi yıldız isimlerin yer aldığı filmin yönetmeni Dominic Sena. En iyi aksiyon filmlerinden biri olan Gone in 60 Seconds, eski bir araba hırsızının, kardeşini kurtarmak adına bir gecede 50 tane aracı çalmasını konu ediniyor. Heyecanlı takip ve kovalamaca sahneleriyle dikkat çeken filmdeki bir diğer yıldız ise Eleanor isimli 1967 model Shelby GT 500’dür.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça…

INSTAGRAM'DAN